Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Prezes Mlekovity apeluje o skrócenie terminów płatności sieciom handlowym do 14 dni

Paweł Mikos
Kategoria: Polskie mleko
Prezes Mlekovity apeluje o skrócenie terminów płatności sieciom handlowym do 14 dni
Polskie mleko koronawirus
Data publikacji 26.04.2020r.

Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita, zaapelował o wprowadzenie regulacji, które wzmocniłyby przetwórców, w tym mleczarnie i pozwoliły im przetrwać kryzys wywołany przez koronawirusa. Chce m.in skrócenia terminów płatności dla sieci handlowych.

Dariusz Sapiński chce zniesienia zakazu handlu w niedzielę i szybszego rozliczania się sieci handlowych za żywność

Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita wystosował list do Jadwigi Emilewicz, wicepremier i minister przedsiębiorczości. W piśmie, w imieniu branży rolno-spożywczej prosi, aby ze względu na specyficzną sytuację rynkową spowodowaną epidemią COVID-19 oraz trudną sytuację przetwórców z branży rolno-spożywczej wprowadzić nowe regulacje w tzw. tarczy antykryzysowej, które wzmocniłyby m.in. przetwórców żywności.

Główny postulat zgłoszony przez Dariusza Sapińskiego to „wprowadzenie w obrocie towarowym, obowiązującego, obligatoryjnego 14-dniowego terminu płatności za dostarczone produkty do tzw. sektora handlu nowoczesnego (tzw. sieci handlowe)".

Postuluje również, aby firmy mogły skorzystać ze wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej wyłącznie w sytuacji, gdy będzie ono na bieżąco regulowały swoje zobowiązania.

Kolejny punkt, który miałby poprawić kondycję branży rolno-spożywczej, to całkowite zniesienie zakazu handlu w niedzielę

Dariusz Sapiński wysłał list do minister Jadwigi Emilewicz w sprawie zmian w tarczy antykryzysowej  

Dariusz Sapiński wysłał list do minister Jadwigi Emilewicz w sprawie zmian w tarczy antykryzysowej 

 

r e k l a m a

Skrócenie terminów płatności za żywność poprawi kondycje finansową przetwórców i rolników

Jak uzasadnia prezes Mlekovity, obecnie w obrocie handlowym maksymalny termin płatności to aż 60 dni. Z tego powodu sieci handlowe mogą obracać pieniędzmi, które powinny już dawno trafić do przetwórców żywności. 

Zdaniem Sapińskiego, sieci handlowe wykorzystują producentów żywności jako „banki” do praktycznie bezkosztowego finansowania. 

„Przedsiębiorstwa nie stać na takie kredyty kupieckie” – podkreśla prezes Mlekovity. 

Według Dariusza Sapińskiego wprowadzenie 14-dniowego terminu płatności przez sieci handlowe za żywności znacznie poprawi kondycję finansową zarówno zakładów przetwórczych, jaki i polskich gospodarstw rolnych. Wiele z przedsiębiorstw czy spółdzielni mleczarskich, dzięki temu, nie  musiałaby uzyskiwać kredytów obrotowych w bankach. 

 

Mlekovita: rekordowy wzrost eksportu produktów mlecznych

Grupa Mlekovita pochwaliła się ostatnia, że mimo kryzysu Grupa odnotowała rekordowy wzrost eksportu produktów mlecznych. W I kwartale 2020 r. wyeksportowała produkty o wartości aż 400 mln złotych, czyli aż o  30 % więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. 

Jak zauważa Dariusz Sapiński, prezes Grupy Mlekovita, taki sukces  to zasługa zarówno pracowników mleczarskiego giganta, jak i 15 000 polskich rolników, którzy dostarczają codziennie 8 milionów litrów mleka.  

Więcej na ten temat w artykule:

r e k l a m a

Mlekovita zwiększyła o 30% eksport produktów, mimo kryzysu 

Paweł Mikos
Fot. Archiwum

Widziałeś już nasze video "Magazyny pełne, cena zboża nie do przyjęcia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a