Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnik z Mazowsza poprawił wydajność krów o niemal 2 tys. kg mleka od sztuki. W jaki sposób?

Józef Nuckowski
Kategoria: Polskie mleko
Rolnik z Mazowsza poprawił wydajność krów o niemal 2 tys. kg mleka od sztuki. W jaki sposób?
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 14.02.2022r.

Katarzyna i Paweł Nowakowie chcieliby jeszcze zwiększać skalę produkcji, ale na przeszkodzie stoją różne ograniczenia. Po pierwsze, wszystkie stanowiska w oborze dla krów są już pełne, po drugie, niestabilna sytuacja w rolnictwie nie pozwala myśleć o tak poważnej inwestycji, jaką jest budowa nowej obory.

Opasy dodatkowym źródłem dochodu

Krowy w gospodarstwie Nowaków utrzymywane są w oborze z 1986 roku. Młodzież przebywa w dwóch innych budynkach, w kojcach grupowych na głębokiej ściółce.

r e k l a m a

Ilość stanowisk w oborze dla krów mamy ograniczoną więc nie możemy zwiększyć stada. Dużo mamy natomiast pasz objętościowych i ziarna. Chcąc je zagospodarować zdecydowaliśmy się na produkcję bydła opasowego, które żywione jest m.in. sianokiszonką z III czy IV pokosu oraz niedojadami ze stołu paszowego krów mlecznych – mówi Paweł Nowak. 

Paszowóz znacznie poprawił mleczność stada

r e k l a m a

W 2018 roku pan Paweł skorzystał z premii dla młodego rolnika, za którą kupił wóz paszowy Alimamix o pojemności 10 m3.

Odkąd maszyna pracuje w gospodarstwie wzrosła wydajność stada. Przed jej zakupem wynosiła 9200 kg a teraz dochodzimy do 11 tys. kg mleka od sztuki. Krowy mają dobrze wymieszaną dawkę, którą pobierają przez całą dobę. Nasza obora jest niska, w związku z tym wóz został obniżony poprzez wymianę kół ze standardowych na mniejsze. Ponadto dostosowane zostały wysypy paszy, które zlokalizowane są na ściankach skośnych, dzięki czemu możliwie jest zadawanie paszy w wąskim korytarzu – wyjaśnia Paweł Nowak. – Nie możemy zwiększyć pogłowia, więc staramy się uzyskać wysoką wydajność, a wóz paszowy nam w tym pomógł – uzupełnia Waldemar Nowak, ojciec pana Pawła.

  • Gospodarze zadowoleni są z zastosowania wozu paszowego

Rentowność dzięki własnym paszom

Paweł Nowak uprawiał zwykle 15 ha kukurydzy, która w całości przeznaczana była na kiszonkę dla bydła.

Wcześniej kupowaliśmy suche ziarno kukurydzy dla krów, ale w ubiegłym plantacja prezentowała się bardzo dobrze, więc na próbę przeznaczyliśmy na ziarno. Dzięki temu jesteśmy w znacznym stopniu samowystarczalni. Kupujemy jedynie śrutę rzepakową, dodatki witaminowo-mineralne i gotową mieszankę treściwą, która zadawana jest z ręki jako premii dla najbardziej wydajnych sztuk. Gdybyśmy przy dzisiejszych cenach musieli kupić ziarno zbóż i kukurydzy to ciężko byłoby z rentownością. Dlatego w tym roku część areału zaplanowanego pod uprawę zbóż jarych obsiejemy kukurydzą ziarnową – tłumaczy hodowca.

Pasza zadawana 4 razy dziennie

Pełnoporcjowa mieszanka (o zawartości 21% białka i podwyższonej zawartości energii) zadawana jest z ręki 4 razy dziennie. Krowy w okresie okołoporodowym otrzymują także mielone, suszone ziarno kukurydzy oraz tłuszcz chroniony. PMR dodatkowo polewany jest paszą energetyczną w płynie.

  • W oborze państwa Nowaków brakuje już wolnych stanowisk

Opłaca się być lojalnym

Środki do produkcji rolnej oraz nabiał gospodarze starają się kupować w hurtowni rolno-spożywczej w Wężyczynie należącej do OSM Garwolin.

Zawsze staraliśmy się kupować w naszej spółdzielni, a już szczególnie po wprowadzeniu tzw. premii lojalnościowej za określoną kwotę wydaną w czasie miesiąca w placówkach OSM Garwolin. Przy naszej produkcji, dopłata 4 groszy do litra mleka to około 1200 zł, więc warto być lojalnym – mówi Paweł Nowak. – Lepiej, gdy zarabia nasza spółdzielnia niż jakaś inna firma – dodaje seniorka Maria Nowak.

Rok temu gospodarze założyli instalację fotowoltaiczną o mocy 15 KW.

Dzięki tej inwestycji na jednym z budynków zmieniliśmy też pokrycie dachowe z eternitu na blachę. Chcieliśmy zostawić eternit, ale firma montująca panele przekonała nas do wymiany. I dobrze się stało, bo dziś za blachę zapłacilibyśmy o 100% więcej – z zadowoleniem wyjaśnił Paweł Nowak.

Paweł Nowak wspólnie z żoną Katarzyną prowadzi w miejscowości Moczydła (gm. Jakubów, pow. miński) gospodarstwo o powierzchni około 50 ha. W pracach pomagają rodzice pana Pawła: Maria i Waldemar. Na powierzchni około 15 ha uprawiana jest kukurydza, około 15 ha stanowią użytki zielone. Pozostała część przeznaczana jest pod uprawę zbóż. Stado bydła liczy 90 sztuk, z czego 46 to krowy mleczne, 15 – opasane buhaje, pozostałą część stanowią jałówki. Gospodarstwo objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia roczna wydajność od sztuki wynosi 10,8 tys. kg mleka. Surowiec w ilości około 400 tys. litrów rocznie dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin w Woli Rębkowskiej.    Na zdjęciu gospodarze z dziećmi Krystianem, Klaudią i Igorem oraz rodzicami pana Pawła

  • Paweł Nowak wspólnie z żoną Katarzyną prowadzi w miejscowości Moczydła (gm. Jakubów, pow. miński) gospodarstwo o powierzchni około 50 ha. W pracach pomagają rodzice pana Pawła: Maria i Waldemar. Na powierzchni około 15 ha uprawiana jest kukurydza, około 15 ha stanowią użytki zielone. Pozostała część przeznaczana jest pod uprawę zbóż. Stado bydła liczy 90 sztuk, z czego 46 to krowy mleczne, 15 – opasane buhaje, pozostałą część stanowią jałówki. Gospodarstwo objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia roczna wydajność od sztuki wynosi 10,8 tys. kg mleka. Surowiec w ilości około 400 tys. litrów rocznie dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin w Woli Rębkowskiej.

    Na zdjęciu gospodarze z dziećmi Krystianem, Klaudią i Igorem oraz rodzicami pana Pawła


Józef Nuckowski

Zdjęcia: Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 07/2022 na str. 54. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a