Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Tu wydajność stad powyżej 12 tys. kg mleka idzie w parze z długowiecznością krów

Józef Nuckowski
Kategoria: Polskie mleko
Tu wydajność stad powyżej 12 tys. kg mleka idzie w parze z długowiecznością krów
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 17.01.2022r.

O hodowlanym profesjonalizmie Zofii i Krzysztofa Jaszczurów najlepiej świadczy wydajność stada, która przekracza 12 tys. kg. Najwydajniejsze sztuki dają w laktacji od 14 do ponad 16 tys. kg mleka. Tak wysoka produkcja idzie tu w parze z długowiecznością.

Krowia rekordzistka była dojona 14 laktacji

Najstarsza krowa jest obecnie w 10 laktacji, a rekordzistka w gospodarstwie dojona była przez 14 laktacji. I co ciekawe, mleczne stado utrzymywane jest w oborze uwięziowej z 1970 roku.

Hodowcy podkreślają, że sukces w hodowli zaczyna się na polu, a podstawą wysokiej produkcji mleka są wysokiej jakości pasze objętościowe. Zaznaczają też, iż chcąc uzyskać wysoką wydajność równocześnie trzeba dbać o wszystkie inne elementy związane z hodowlą bydła mlecznego.

Dużo czynników wpływa na uzyskanie wysokiej wydajności. Między innymi staramy się wyprodukować jak najlepszą mieszankę łąkową oraz tak uprawiać kukurydzę, by uzyskać z niej wysokiej jakości kiszonkę – mówi Krzysztof Jaszczur.

r e k l a m a

Hodowcy sami prowadzą dobór buhajów. Czym się kierują wybierając nasienie?

Szeroko pojętym rozrodem, w tym zabiegami inseminacji w stadzie państwa Jaszczurów zajmuje się lekarz weterynarii. Gospodarze dysponują kontenerem na nasienie buhajów, które sami zamawiają. Zwracają przy tym uwagę na długowieczność zwierząt, mocne racice i nogi, prawidłowo zbudowane wymię oraz parametry mleka.

Zabrzmi to może nieskromnie, ale możemy pochwalić się bardzo dobrą genetyką stada. Nasze jałówki kilkukrotnie zostały już wyróżnione, a pierwiastki (podczas oceny) uzyskują zwykle powyżej 82 punktów. Sami prowadzimy dobór buhajów, przy czym szczególną uwagę zwracamy na unikanie pokrewieństwa kojarzonych zwierząt. Staramy się wybierać takie rozpłodniki, które poprawiają parametry życiowe swoich córek. Kiedyś zwracaliśmy większą uwagę na wydajność, teraz dopracowujemy poszczególne cechy u danej sztuki. U jałówek stosujemy przeważnie nasienie seksowane, krowy kryjemy nasieniem tradycyjnym – mówi Piotr Jaszczur, syn gospodarzy.

Najlepsze żywienie bydła zapewnia wóz paszowy

Od około 8 lat w gospodarstwie pracuje wóz paszowy Strautmann o pojemności 12 m3. Hodowcy wymieniają kilka korzyści płynących z zastosowania tej maszyny.

Z wozem paszowym żywi się stado lepiej, szybciej i prościej. Ponadto, po zastosowaniu tej maszyny znacząco wzrosła wydajność mleczna stada. Krowy cały czas mają do dyspozycji rozdrobnioną i dobrze wymieszaną paszę – mówią hodowcy.

Sporządzana w wozie mieszanina zbilansowana jest na produkcję około 40 litrów mleka. W jej skład wchodzi:

  • sianokiszonka z traw i lucerny,
  • kiszonka z kukurydzy,
  • wysłodki buraczane,
  • pasza treściwa wyprodukowana w gospodarstwie, składająca się ze śruty zbożowej, sojowej, rzepakowej oraz dodatków mineralno-witaminowych.

Krowy w okresie okołoporodowym i po wycieleniu dodatkowo premiowane są mielonym, suszonym ziarnem kukurydzy zadawanym z ręki.

Wcześniej krowy otrzymywały premię w postaci mieszanki treściwej zadawanej z ręki, ale zdarzały się problemy zdrowotne i zrezygnowaliśmy z tego rozwiązania. Teraz, gdy praktycznie wszystko podane jest w miksie jest zdecydowanie lepiej – mówi Piotr Jaszczur.

Krowy zasuszone i jałówki utrzymywane są bez uwięzi na głębokiej ściółce

  • Krowy zasuszone i jałówki utrzymywane są bez uwięzi na głębokiej ściółce

r e k l a m a

W oborze znajdują się 63 stanowiska, które wyłożone są matami i dodatkowo ścielone słomą

  • W oborze znajdują się 63 stanowiska, które wyłożone są matami i dodatkowo ścielone słomą


Brak podziału stada na grupy żywieniowe jest kłopotliwy

W uwięziówce nie mamy możliwości podziału stada na grupy żywieniowe, dlatego nie ukrywam, że przy takim systemie są problemy z mniej wydajnymi sztukami. Aby nie dopuścić do ich zatuczenia przestawiamy je w oborze blisko siebie i po prostu zmniejszamy im dawkę TMR-u. Jest to nieco kłopotliwe, ale problemów jest zdecydowanie mniej niż kiedy podawaliśmy mieszankę treściwą z ręki. Rozważaliśmy także zastosowanie robota do zadawania paszy treściwej, ale w naszej oborze takie urządzenie trudno byłoby zamontować, a ponadto byłby to dodatkowy wysoki koszt – uzupełnia Krzysztof Jaszczur.

Zakiszanie na pryzmie to spore oszczędności na folii

Sianokiszonka dotychczas zakiszana była w balotach, ale gospodarze niedawno zakupili przyczepę samozbierającą i w najbliższym sezonie będą zakiszać zielonkę na pryzmach. Za przejściem na tę metodę przemówiły głównie niższe koszty.

Folia na okrycie jednej pryzmy kosztuje około 1 tys. zł, a przy zakiszaniu jednego pokosu w balotach na siatkę i folię wydawaliśmy około 6 do 7 tys. zł. Ponadto pasza z pryzmy jest jednolita i szybciej niż baloty można ją wymieszać w wozie paszowym – tłumaczą hodowcy.

Krzysztof Jaszczur, wspólnie z żoną Zofią i synem Piotrem, prowadzi mleczne gospodarstwo w miejscowości Zawady w gminie Liw (pow. węgrowski). Jego powierzchnia liczy około 130 ha. Na 30 ha uprawiana jest kukurydza, 25 ha zajmuje rzepak ozimy, na 40 ha wysiewana jest pszenica, na 20 ha – jara mieszanka zbożowa. Pozostałą część areału zajmują użytki zielone. Stado bydła składa się z 60 krów mlecznych i 30 jałówek. Surowiec w ilości ponad 700 tys. litrów rocznie dostarczany jest do zakładu Hochland w Węgrowie. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a jego wydajność wynosi 12,3 tys. kg mleka.

  • Krzysztof Jaszczur, wspólnie z żoną Zofią i synem Piotrem, prowadzi mleczne gospodarstwo w miejscowości Zawady w gminie Liw (pow. węgrowski). Jego powierzchnia liczy około 130 ha. Na 30 ha uprawiana jest kukurydza, 25 ha zajmuje rzepak ozimy, na 40 ha wysiewana jest pszenica, na 20 ha – jara mieszanka zbożowa. Pozostałą część areału zajmują użytki zielone. Stado bydła składa się z 60 krów mlecznych i 30 jałówek. Surowiec w ilości ponad 700 tys. litrów rocznie dostarczany jest do zakładu Hochland w Węgrowie. Stado objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a jego wydajność wynosi 12,3 tys. kg mleka.


Józef Nuckowski

Zdjęcia: Józef Nuckowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 03/2022 na str. 54. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a