Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

We wsi pod Ostrowem Wielkopolskim krowa Siwka urodziła trojaczki!

We wsi pod Ostrowem Wielkopolskim krowa Siwka urodziła trojaczki!
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 18.03.2021r.

Jakież było zaskoczenie, niedowierzanie, a w końcu szczęście rodziny Lisów, gdy ich krowa Siwka urodziła trzy cielęta. Wszystkie zdrowe i ciekawe świata, wszak poród przebiegał bez komplikacji, chociaż noworodki nie były małe. Ważyły w przedziale od 30 do 35 kg.

Nie każda krowa dałaby radę jak Siwka

Same płody to razem 100 kg, a gdzie jeszcze wody płodowe, nie każda krowa podołałaby temu zadaniu. Ale trafiło na wyjątkowo zdrową i żywotną sztukę. Jest ona już w 8 laktacji, do tego nigdy nie miała problemów z mastitis. Co prawda ostatni miesiąc przed porodem dużo leżała, ale bardzo szybko po porodzie odzyskała apetyt i od razu okazywała ruję. Trzecia inseminacja okazała się skuteczna i Siwka już jest zacielona – wyjaśnił Zygmunt Lis, a jego syn Paweł dodał, że siostra matki trojaczków dwa razy urodziła zdrowe bliźniaki, raz miała też trojaczki, ale niestety poroniła.

r e k l a m a

Mieszańce w typie ogólnoużytkowym

Dziś trojaczki ze wsi Łąkociny, dwie cieliczki oraz buhajek mają ponad 4 miesiące. Są zdrowe i szybko rosną. Ich matka to mieszaniec międzyrasowy montbeliarde x brown swiss, a ojciec trojaczków to buhaj rasy brown swiss z oferty firmy ABS. Większość bydła w tym niedużym stadzie to mieszańce, wszak hodowcom zależy na utrzymywaniu bydła zdrowego w typie ogólnoużytkowym. To przekłada się na dobrą żywotność, ale nie tylko to, gdyż o zwierzęta dba się tu prawie jak o członków rodziny. Żadna sztuka nie jest anonimowa, każda ma imię i jest traktowana wyjątkowo.

r e k l a m a

Lubimy eksperymentować, prawie każde cielę, krowa czy też opas jest po buhaju innej rasy. W inseminacji używaliśmy już nasienia od takich ras jak: simental w typie mlecznym, montbeliarde, jersey, limousine, norweska czerwona i szwedzka czerwona. Zdarza się też kryć hf-em. Bardzo dobrą córkę pod względem mleczności dał buhaj Valjean, który bardzo długo był liderem w Wielkopolskim Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Poznaniu – oznajmił Paweł Lis dodając, że jałówki kryte są dopiero w wieku 16–17 miesięcy, wtedy są dobrze wyrośnięte i nie mają problemów z porodami.

Można by zapytać dlaczego bydło ogólnoużytkowe sprawdza się najlepiej w tym gospodarstwie? Odpowiedź jest prosta. Jest ono zbyt małe, aby postawić na jeden kierunek produkcji. Hodowcom zależy zarówno na mleku, jak i na mięsie. Mleko pozyskują dla cieląt, na własne potrzeby, ale też i sprzedaż bezpośrednią oraz w celu wyrabiania pysznego masła. Z kolei drugim źródłem dochodu jest opas buhajków do wag ciężkich, zarówno tych własnego chowu, jak i zakupionych z innych gospodarstw.


  • Matka trojaczków to krowa po buhaju rasy brown swiss z firmy Konrad. Najwięcej jego córek jest w USA
Trojaczki posiadające w swoim genotypie 75% rasy brown swiss
  • Trojaczki posiadające w swoim genotypie 75% rasy brown swiss

Świnie, jajka, a nawet kaczki

Choć stado nie jest duże, to jego właściciele posiadają szeroką wiedzę na temat hodowli bydła, czerpią ją głównie z prasy. Wszak rodzina Lisów to wierni Czytelnicy „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, a ostatnio także dwumiesięcznika „Elita Dobry Hodowca”. Redaktorów Wróblewskiego i Nogala pamiętają jeszcze z czasów gazety „Gromada – Rolnik Polski”. Ponadto bardzo chętnie uczestniczą w targach i wystawach rolniczych, dlatego z utęsknieniem czekają końca pandemii, aby znów pojechać na wystawy w celu wysłuchania wykładów czy też zapoznania się z nowościami w ofertach firm produkujących na potrzeby rolnictwa.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Koszulka damska - Elita

Koszulka damska - Elita

Płacisz tylko

33,00 zł

Cena regularna 39,00 zł

SPRAWDŹ
„Tygodnik Poradnik Rolniczy” czytamy całą rodziną, każdy znajdzie coś dla siebie, czytam ja, siostry, rodzice, a nawet siostrzeniec – powiedział Paweł Lis.

W żywieniu bydła stosowane są takie pasze jak: kiszonka z kukurydzy, wysłodki buraczane, siano, słoma, śruty zbożowe oraz koncentraty białkowe.


Maria i Zygmunt Lisowie wspomagani przez dzieci gospodarują na prawie 13 ha własnych i 3 ha dzierżawy we wsi Łąkociny (gm. Ostrów Wielkopolski). Uprawiają zboża, buraki cukrowe, kukurydzę i trawy. Utrzymują 20 sztuk bydła, 4 lochy w cyklu zamkniętym, ponad 100 kur niosek oraz 250 kaczek zagrodowych. Na zdjęciu do lewej: córki Bogumiła i Elżbieta, Maria i Zygmunt Lisowie z wnukiem Bartkiem, wnuk Mateusz i syn Paweł
  • Maria i Zygmunt Lisowie wspomagani przez dzieci gospodarują na prawie 13 ha własnych i 3 ha dzierżawy we wsi Łąkociny (gm. Ostrów Wielkopolski). Uprawiają zboża, buraki cukrowe, kukurydzę i trawy. Utrzymują 20 sztuk bydła, 4 lochy w cyklu zamkniętym, ponad 100 kur niosek oraz 250 kaczek zagrodowych.
    Na zdjęciu do lewej: córki Bogumiła i Elżbieta, Maria i Zygmunt Lisowie z wnukiem Bartkiem, wnuk Mateusz i syn Paweł
Poza bydłem rolnicy utrzymują trzodę chlewną w cyklu zamkniętym, tucząc prosięta od 4 własnych macior. Wcześniej utrzymywali więcej świń, ale powracające dołki cenowe wpłynęły na zmniejszenie skali produkcji. Kolejnym źródłem dochodu jest sprzedaż jaj od ponad 100 kur niosek zagrodowych z wolnego wybiegu. Dużym powodzeniem cieszą się też kaczki z tego gospodarstwa.

Ceny trzody chlewnej drgnęły w górę, dwa tygodnie temu sprzedaliśmy żywiec wieprzowy po 3,80 zł netto za kg, a teraz dostalibyśmy nieco ponad 4 zł. W sektorze wołowym dużo złego zrobiła afera leżakowa i „Piątka dla zwierząt”. Teraz ceny są już lepsze i buhaje w wadze 700–800 kg sprzedaliśmy po 7 zł za kg – powiedział Zygmunt Lis.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a