Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za jedyne 12 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Żniwa kukurydziane 2020 – jaki plon z ha w poszczególnych regionach?

Żniwa kukurydziane 2020 – jaki plon z ha w poszczególnych regionach?
Polskie mleko Żniwa
Data publikacji 11.10.2020r.

Zakończyły się żniwa kukurydziane, hodowcy nie narzekają na plon zielonej masy, który często oscyluje w granicach 50 a nawet 60 ton z ha przy stosunkowo dużym udziale ziarna. Ceny mleka w skupie w niektórych mleczarniach lekko drgnęły w górę lub też przyznano sezonowe premie.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Zbiór kukurydzy był opóźniony, ale plony wyższe

Daniel Pawłowski gospodaruje z bratem Kamilem we wsi Polule (woj. podlaskie, pow. suwalski), wspomagają ich rodzice Teresa i Jan. Na 12 ha własnych i 130 ha dzierżawy uprawiają kukurydzę oraz użytki zielone. Utrzymują 240 sztuk bydła, w tym 60 krów, 80 opasów i 100 jałówek. Mleko w ilości 520 tys. l rocznie dostarczają do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekpol – oddział Suwałki.
 
U nas na Suwalszczyźnie okres wegetacji był najbardziej opóźniony w stosunku do innych regionów kraju, ale stan plantacji kukurydzy oceniam na bardzo dobry, spodziewałem się obfitych plonów zielonej masy, w granicach 50 ton z ha. Co do cen mleka, to wreszcie drgnęły w górę po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa, bodajże o 6 groszy, bo nawet nie oglądałem jeszcze faktury.

Sławomir Burzyński gospodaruje z żoną Sławomirą i synem Dominikiem na ponad 45 ha we wsi Traby (woj. łódzkie, pow. łowicki). Uprawia 11,5 ha kukurydzy na kiszonkę, 12,5 ha traw, 3 ha lucerny i 20 ha zbóż. Utrzymuje 74 sztuki bydła, w tym 44 krowy o średniej wydajności 10 tys. kg mleka. Rocznie dostarcza ok. 400 tys. l mleka do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łowiczu.
 
Tegoroczny plon zielonej masy był o 20% wyższy niż w roku poprzednim, na przeciętnym stanowisku było to 50 ton z ha, a są miejsca, że nawet 60 ton z ha, czyli bardzo dobrze. Co do ceny mleka w skupie, to OSM Łowicz przez cały okres pandemii koronawirusa ani razu jej nie obniżyła, a teraz dostaliśmy premię tzw. kukurydzianą w wysokości 5 groszy do litra mleka. Wiadomo, że zbiór kukurydzy na kiszonkę to okres wydatków związanych z usługą zbioru, folią, zakiszaczami itp., zatem jest to dobre rozwiązanie – powiedział Sławomir Burzyński.
 
Jan Pisarkiewicz gospodaruje z żoną Małgorzatą, synem Damianem i synową Malwiną. Rolnicy ze wsi Bogurzynek (woj. mazowieckie, pow. mławski) uprawiają 126 ha, w tym 76 ha własnych oraz 50 ha dzierżaw. Na 40 ha sieją kukurydzę (30 ha na kiszonkę, 10 ha na ziarno zakiszane w rękawie), użytki zielone zajmują 50 ha, zaś na pozostałych 36 ha uprawiają zboża takie jak: pszenica, żyto i pszenżyto. Utrzymują 170 sztuk bydła, w tym 80 krów, od których miesięcznie sprzedają 70 tys. litrów mleka do Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita – oddział Działdowo.
 
W tym roku na naszym terenie żniwa kukurydziane były mocno opóźnione. Dla porównania, firma usługowa, z którą współpracujemy, w poprzednim roku zakończyła cięcie kukurydzy na kiszonkę 20 września, a teraz połowa września to był zaledwie nieśmiały początek. Wielu rolników kosiło kukurydzę dopiero w październiku, a my na przełomie września i października. Stan plantacji był zadowalający z większym udziałem kolb w stosunku do roku poprzedniego. Nasza mleczarnia przyznała dostawcom specjalną premię do ceny mleka w związku ze zbiorem kukurydzy, to dobrze, bo koszty produkcji mleka w tym roku znacznie wzrosły, przy jednoczesnej stagnacji cen mleka w skupie. Mocno w górę poszły ceny soi, a co za tym, idzie ogólnie białka paszowego. – powiedział Jan Pisarkiewicz.
 
Jan Stokłosa gospodaruje z żoną Teresą oraz z dziećmi: Janem i Joanną na 55 ha we wsi Łowkowice (woj. opolskie, pow. krapkowicki). Rolnicy uprawiają 25 ha zbóż, w tym pszenicę i mieszanki zbożowe, 10 ha kukurydzy, 10 ha łąk, 8 ha rzepaku i 2 ha buraków cukrowych. Utrzymują 45 sztuk bydła, w tym 30 krów. Mleko w ilości ponad 180 tys. l rocznie, dostarczają do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Kole – Oddział w Grodkowie.
 
Pomimo że mamy słabe gleby, to nie brakowało w tym roku wilgoci, w przeciwieństwie do roku poprzedniego, co przełożyło się na wysoki poziom zielonej masy, ale i dobre wykształcenie kolb. Co do cen mleka to jest widoczna poprawa, w OSM Koło wróciliśmy do poziomu cen skupu sprzed pandemii koronawirusa – powiedział Jan Stokłosa.
 

Kukurydza na polach prezentowała się dobrze

r e k l a m a

Michał Dźwigałowski wspólnie z żoną Martą prowadzi w miejscowości Kownacica w powiecie garwolińskim gospodarstwo o powierzchni około 60 ha, specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Stado bydła składa się z 43 krów dojnych, z ponad 40 jałówek i około 20 opasanych buhajów. Surowiec dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Garwolin.
 
W tym roku mieliśmy dużo odmian z różnych grup wczesności, a ponadto mieliśmy jeszcze kukurydzę posianą późno po życie poplonowym. Ogólnie w tym roku kukurydza na moich polach prezentowała się dobrze. Nawet na glebach V i VI klasy bonitacyjnej jest całkiem przyzwoita. Preferuję wysiew odmian trochę późniejszych o FAO 260 i wyższym. Nawet jeśli w czerwcu czy w lipcu przyjdzie susza, to ona ma jeszcze czas na to, żeby się odbudować. Ostatnio mieliśmy 5 groszy podwyżki do litra mleka i w moim przypadku cena za sierpień wyniosła 1,55 zł brutto. Rady nadzorcze w spółdzielniach są bardzo potrzebne, ale w wielu przypadkach powinny mieć większe kompetencje. Moim zdaniem, do rad powinno się wybierać więcej młodych hodowców, którzy mają przed sobą wiele lat produkcji mleka i patrzą na spółdzielnię przyszłościowo – mówi Michał Dźwigałowski.
 
Radosław Nowak wspólnie z rodzicami Jolantą i Sławomirem oraz bratem Arturem w miejscowości Lipiny w gminie Mrozy, prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 90 ha. Stado bydła składa się z blisko 100 krów dojnych i ponad 50 jałówek w różnym wieku i ok. 30 opasanych buhajków. Surowiec dostarczany jest do Spółdzielni Mleczarskiej Ryki.
 
Ogólnie plantacje wyglądały lepiej niż w ubiegłym roku i były lepsze plony. Jedynie na glebach piaszczystych kukurydza prezentuje się gorzej. Rośliny są tam wprawdzie dosyć wysokie, ale kolby nie wykształciły się odpowiednio. W SM Ryki od 1 sierpnia mieliśmy podwyżkę ceny skupowanego mleka o 10 groszy na litrze. Rady nadzorcze w spółdzielniach mleczarskich składające się z hodowców są bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu w spółdzielniach jest większa kultura i zrozumienie przy obsłudze rolników. Mówię to na przykładzie naszej spółdzielni, która pomaga swoim dostawcom w rozwiązywaniu nawet dużych problemów – mówi Radosław Nowak.
 

Duża pomoc spółdzielni mleczarskich

Andrzej Cała prowadzi w Łączce (powiat siedlecki) gospodarstwo mleczne o powierzchni około 90 ha. Stado bydła składa się z około 40 krów dojnych i ponad 30 jałówek w różnym wieku. Surowiec dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Siedlcach.
 
– Ruszyliśmy ze zbiorem kukurydzy na kiszonkę około 20 września. Nie było co dłużej czekać, bo zapowiadana była zmiana pogody. W tym roku kukurydza urosła wysoka i kolby także były niezłe. Cena w naszej spółdzielni jest stabilna. Ogólnie nasza mleczarnia funkcjonuje na dobrym, równym poziomie. Uważam, że w spółdzielniach rady nadzorcze są potrzebne, tylko powinno się im jeszcze zwiększyć kompetencje. Chciałbym dodać, że dobrze się stało, że spółdzielnie mleczarskie utrzymały się do tej pory, bo gdyby zostały same podmioty prywatne, to mielibyśmy taką sytuację jak na rynku trzody chlewnej. W spółdzielniach mleczarskich rolnicy mają coś do powiedzenia i cena surowca jakoś się trzyma. Wszystkie urodzone w gospodarstwie buhajki są sprzedawane – mówi Andrzej Cała.

Ewa i Bogdan Dzielińscy prowadzą gospodarstwo o powierzchni około 60 ha. Stado składa się z 56 krów mlecznych i 70 jałówek. Surowiec dostarczany jest do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu.
 
Zbiór na kiszonkę rozpoczęliśmy po 15 września. Mieliśmy wysiane zróżnicowane odmiany i trzeba było wypośrodkować termin koszenia. Kukurydza zapowiadała się nieźle, urosła ładnie i także kolba była ładna, a nie taka jak w roku ubiegłym. Posialiśmy ją bardzo wcześnie bo 6 kwietnia. Była zniszczona przez przymrozki, ale później odbiła. W tym roku około 10 ha zostawiliśmy na ziarno, ale na omłot trzeba będzie czekać do listopada. Aktualnie mamy cenę 1,55 zł za litr mleka. Wcześniej mieliśmy obniżkę, teraz powoli cena jest podnoszona. Trzeba podkreślić, że OSM Sierpc jest spółdzielnią stabilną – mówi Bogdan Dzieliński.
 
Piotr Kowalczuk wspólnie z synami prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 200 ha. Hodowcy posiadają około 200 krów mlecznych i ponad 200 jałówek w różnym wieku. Surowiec dostarczany jest do SM Mlekovita.
 
Kukurydza w naszej okolicy urosła nieźle. Była dobrze ulistniona i zapowiadał się duży plon zielonej masy oraz spory udział ziarna w kiszonce. Roślina ta przez pewien okres była w gorszej kondycji, ale to nadrobiła. Dobieramy odmiany późniejsze FAO 250 – 260, a nawet 300. Nawet na lżejszych glebach rośliny wyglądają nieźle. W ubiegłym roku kupiliśmy sieczkarnię z czujnikiem NIR On Board™. Kosząc cały czas kontrolujemy zawartość suchej masy, białka i skrobi. Kosimy dosyć wysoko, aby uzyskać jak najlepsze parametry zbieranej paszy – mówi Piotr Kowalczuk.

Andrzej Rutkowski
Józef Nuckowski
Zdjęcie: Pixabay

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Pakiet - Atlas chwastów + Kukurydza - przewodnik polowy

Pakiet - Atlas chwastów + Kukurydza - przewodnik polowy

Płacisz tylko

69,00 zł

Cena regularna 149,00 zł

SPRAWDŹ

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody