Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny tuczników bliskie historycznych maksimów. Jakie podwyżki dały zakłady mięsne przed świętami?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Ceny tuczników bliskie historycznych maksimów. Jakie podwyżki dały zakłady mięsne przed świętami?
Rynki rolne Ceny świń
Data publikacji 14.12.2022r.

Okres przedświąteczny sprzyja wzrostom ceny tuczników. Niektóre zakłady mięsne znów podniosły stawki o 80 gr/kg. Mało tego, analitycy rynkowi przewidują dalsze podwyżki. Pozostaje jedynie pytanie o skalę tego wzrostu. Jakie są aktualne ceny trzody chlewnej w Polsce?

Ceny skupu tuczników rosną, zboże tanieje. Niektórzy producenci świń mogą liczyć na zyski

Na rynku krajowym rynku trzody cały czas widoczne jest ożywienie, choć ceny rosną mniej dynamicznie niż przed tygodniem. Część monitorowanych przez nas zakładów mięsnych nie zdecydowała się na podwyżki. W pozostałych firmach wyniosły one ok. 20-30 gr, choć Kawiks Patoki z woj. łódzkiego podniósł ceny o 80 gr.

Z naszej sondy (ceny pod artykułem) wynika, że obecnie ceny skupu tucznika wahają się w granicach: od 6,60 zł/kg do 8 zł/kg w wadze żywej. Z kolei w klasie E stawki wynoszą ok. 9,40 zł/kg.

Również z danych KOWR i MRiRW wynika, że w okresie przedświątecznym, zarówno na rynku Unii Europejskiej, jak i krajowym notowany jest sezonowy wzrost cen skupu żywca wieprzowego z uwagi na większe zamówienia handlowe. W Polsce w zakładach mięsnych objętych monitoringiem Zintegrowanego System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW trzodę chlewną kupowano przeciętnie po 7,63 zł/kg, o 4 proc. drożej niż w poprzednim tygodniu oraz o 9 proc. drożej niż przed miesiącem. Jednocześnie cena żywca wieprzowego była o 78 proc. wyższa niż przed rokiem. Mało już brakuje do historycznego maksimum, które osiągnięto we wrześnie 2022 roku ceną żywca 7,89 zł/kg.

- Średnia cena tuczników w Polsce w klasie E waha się w przedziale 9,70-9,90 zł/kg. Przy spadających cenach zbóż niektórzy producenci świń mogą liczyć na zyski. Eksporterzy unijni potwierdzają większe zamówienia z Chin. Jednakże w okresie trzech pierwszych kwartałów 2022 r. spadek wolumenu eksportu do krajów trzecich spadł o 19,5% w porównaniu do ubiegłego roku - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej Polpig.

Również Bartosz Czarniak, hodowca z Polsusa zwraca uwagę, że w tym roku o opłacalności produkcji będzie decydować nie cena żywca, ale przede wszystkim cena komponentów paszowych, które obecnie są w trendzie spadkowym.

r e k l a m a

- Najważniejsze w produkcji zwierzęcej rolnej nie są ceny skupu, ale ich relacje do kosztów, bo co z tego, że mamy rekordy cenowe skupu, skoro koszty są tak niemiłosiernie wysokie, że nic nam nie zostaje? W tym roku decydować będzie właśnie ta korelacja, która może pozwolić odbić się po ostatnich 2 latach, bo nie przewiduje nagłego odbudowania pogłowia, ba, w obecnym czasie musimy walczyć o to, aby je utrzymać, bo dopiero wtedy gdy zahamujemy spadek, możemy myśleć o rozwoju produkcji wieprzowiny w kraju - wyjaśnia Czarniak.

Rośnie import świń i mięsa do Polski, spada eksport 

Także analitycy banku ING  zauważają, że eksport wieprzowiny w dalszym ciągu utrzymuje się na niższym poziomie. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 r. wyeksportowano prawie 2,3 tys. t żywej trzody. To o prawie 23 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej trafiło na Słowację. Spadł też eksport mięsa - o 14 proc. i nieco się zmniejszył w porównaniu z wcześniejszymi danymi. Również w tym przypadku Słowacja jest największym odbiorcą.

Z kolei import mięsa do kraju rośnie.

r e k l a m a

- W okresie I-IX 2022 r. zbliżył się do 562 tys. t, wobec 518 tys. t przed rokiem. To o niemal 8 proc. więcej. Najwięcej surowca trafiło do Polski z Danii, Belgii i Niemiec. W przypadku żywych sztuk import odnotował wzrost o ponad 8 proc., do 176 tys. t. Najwięcej przyjechało z Danii (88 proc. ogółu) - czytamy w najnowszym raporcie rynkowym ING.

W Niemczech ceny świń utknęły w miejscu

Trzy tygodnie temu niemieckie tuczniki podrożały o 10 centów i osiągnęły w notowaniach VEZG cenę 2,00 euro/kg. (wbc). Hodowcy liczyli, że stawka pójdzie w górę i w tym tygodniu. Tymczasem w tym tygodniu na dużej giełdzie VEZG cena pozostała niezmieniona. Wynosi ona 2 euro/kg. Będzie obowiązywała do 21 grudnia.

- Na niemieckim rynku trzody rzeźnej ceny pozostają stabilne w nowym tygodniu uboju – wyjaśnia niemieckie Stowarzyszenie Producentów Żywca i Mięsa (VEZG).

Polpig zaznacza jednak, że w okresie przedświątecznym obserwujemy ożywienie rynku wieprzowiny w większości krajów Unii Europejskiej.

- Podaż żywca wieprzowego na rynku unijnym jest niska. W ostatnich dwóch tygodniach zapewnienie surowca dla zakładów przetwórczych na potrzeby świąteczne było niełatwym zadaniem, co skutkowało rosnącymi cenami. Szczególnie widoczne wzrosty cenowe zaznaczyły się w krajach Europy Centralnej, podczas gdy na południu we Francji i Hiszpanii ceny były stabilne - informuje Polpig.

Czy ceny świń nadal będą rosnąć?

Zdaniem analityków rynkowych jest szansa na dalszy wzrost cen trzody chlewnej w Polsce.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Tygodnik Poradnik Rolniczy – aktualny egzemplarz

Płacisz tylko

7,20 zł SPRAWDŹ
- Można sądzić, że ceny trzody będą nadal rosnąć. Pozostaje jedynie pytanie o skalę tego wzrostu. W miesiącach zimowych, które są zazwyczaj okresem sezonowego spadku cen, dynamika wzrostu cen może osłabnąć, ale ceny te w porównaniu z końcowymi miesiącami ubiegłego roku będą i tak znacząco wyższe. W grudniu 2022 r. cena trzody może wynieść ok. 7,50 zł/kg. Wysokość ceny będzie zależała od inflacji oraz deprecjacji złotego. W I półroczu 2023 r. skala wzrostu cen będzie zależała przede wszystkim od zmian produkcji oraz eksportu do krajów trzecich z UE-27. W Polsce niebagatelnym czynnikiem będzie jednak nadal inflacja i deprecjacja złotego - oceniają analitycy ING.

Jakie są aktualne ceny skupu świń w Polsce? Sonda z 9 grudnia 2022 roku?

Oto, jakie były ceny skupu świń w poszczególnych skupach w całej Polsce:

Kujawsko-pomorskie:

 • Kwiecińscy, Żnin - 7,25 zł/kg (bez zmian);

Lubelskie:

 • ZM Wierzejki – 7,00-7,70 zł/kg (wzrost o 20 gr);

Łódzkie:

 • Marciniak, Sędzimirowice – 7,50 zł/kg (bez zmian);
 • Złotex, Złoczew - 7,40 zł/kg (wzrost o 10 gr);
 • Kawiks Patoki - 7,50-8,00 zł/kg (wzrost o 20-80 gr);

Małopolskie:

 • PW Laskopol Limanowa – 6,60 zł/kg (bez zmian);

Mazowieckie:

 • ZM Mościbrody – 7,00 zł/kg (bez zmian); i 9,40 zł/kg wbc kl. E (bez zmian);

Podlaskie:

 • ZM Bost, Turośń Kościelna – 7,50-8,00 zł/kg (wzrost o 20-30 gr);

Podkarpackie:

 • Kabanospol, Wielopole Skrzyńskie – 7,50 zł/kg (wzrost o 30 gr);

Wielkopolska:

 • Jóźwiakowski – 7,30 zł/kg (bez zmian);
 • Mróz – 9,20 zł/kg (wbc kl. E) (bez zmian).

Kamila Szałaj
fot. arch.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a