Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

"Grad dosłownie poszatkował kapustę i inne uprawy". Jak to wpłynęło na ceny warzyw i owoców na Broniszach?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
"Grad dosłownie poszatkował kapustę i inne uprawy". Jak to wpłynęło na ceny warzyw i owoców na Broniszach?
Rynki rolne
Data publikacji 22.07.2022r.

Grad i ulewy sprawiły, że na Rynku Hurtowym w Broniszach brakuje wielu warzyw.  Wyjątkowo wysokie ceny notują m.in. ogórki i rzodkiewka. Ale ziemniaki są tańsze niż rok temu. Powody do narzekań mają też sadownicy. Owoce z importu zabierają im kupca. Jakie są ceny warzyw i owoców na Broniszach?

Grad pociął kapustę, brokuły i kalafiory

Na Rynku Hurtowym w Broniszach brakuje kalafiorów, brokułów i kapusty białej. To wina pogody – ulewne deszcze i grad wyrządziły duże szkody w uprawach tych warzyw. 

r e k l a m a

- Ceny od razu poszybowały w górę. Kapusta, brokuły i kalafiory kosztują teraz ok 5-6 zł za sztukę – wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Rolników handlujących na Broniszach oczywiście cieszy taka cena, ale przyznają, że towaru mają mniej. Bo nawet jeśli nie u wszystkich wystąpił grad, to deszcze podtopiły plantacje.

r e k l a m a

- Przyjeżdżam tu z okolic Łowicza. na początku lipca bardzo silne burze przechodziły nad naszym regionem. Na wielu polach kapusta i inne warzywa zostały dosłownie poszatkowane. U mnie na szczęście grad był słaby i nie wyrządził wielu szkód, ale w jednej części pola utworzyło się zastoisko wody i kapusta zgniła - wyjaśniał nam rolnik handlujący na Broniszach.

Na Broniszach brakuje rzodkiewki i sałaty

Duże braki są także w dostawach sałaty i rzodkiewki. Grad i ulewne deszcze, które spadły w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego spowodowały straty w tych uprawach. 

- Z tego powodu rzodkiewka jest dwukrotnie droższa niż w latach ubiegłych, a jej ceny zaczynają się od 2 zł za pęczek. Natomiast sałata masłowa kosztuje 3 zł – wylicza Kmera.

Wideo - "To jest partyzantka". Mimo drogich nawozów, rolnicy sprzedają swój towar za psie pieniądze

Idź do wideo

Ruszył sezon papryki kolorowej

Sporo jest za to papryki kolorowej, bo właśnie rozpoczął się jej sezon.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Płacisz tylko

156,00 zł SPRAWDŹ

- Na początku kosztowała 10 zł/kg, teraz jej ceny spadły do ok. 7-8 zł/kg. Zielona, która na rynku pojawiła się już miesiąc temu nie przekracza 4 zł/kg – zaznacza ekspert.

Seler i pietruszka trzymają cenę

W sprzedaży jest już pełen asortyment warzyw korzeniowych -  od buraków, przez marchewkę i pietruszkę aż po seler. 

- Ceny są takie, jak zazwyczaj o tej porze roku. Marchew można kupić za 1,5 zł/kg, w podobnej cenie są buraki. Droższe są selery i pietruszki – ok. 4,50 zł/kg.

Kończą się szparagi, więc ich cena jest wysoka – ok. 35 zł.

Upały spowodowały straty w ogórkach

Brakuje natomiast krajowych ogórków, bo upały spowodowały straty w szklarniach. Dlatego ich cena, jak na lipiec jest bardzo wysoka – ok. 5-6 zł/kg. Natomiast ogórki gruntowe kosztują ok 3,50 zł/kg.

Ziemniaki tańsze niż rok temu

Jeśli zaś chodzi o ziemniaki, sprzedawane są głównie odmiany Irga, Arrow, Lord i Irys. Wszystkie kosztują tyle samo – ok. 80 gr/kg w hurcie, 1 zł/kg w detalu.  To ceny niższe niż rok temu o ok. 20 gr.

Spadła cena borówki

Na Rynku Hurtowym w Broniszach królują owoce miękkie. Najpopularniejsze są obecnie borówki, których podaż jest duża.

- Cena borówki w ciągu tygodnia spadła znacząco. Można je kupić od 9 zł/kg. Droższe, bo nawet po 16 zł/kg są grube i konfekcjonowane borówki – wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach. I przewiduje, że owoce te będą tanieć ze względu na słabszy wakacyjny popyt.

Jeżyny konkurują z maliną o konsumenta

Brakuje malin, prawdopodobnie z uwagi na dobre ceny w skupie. A na Broniszach kosztują ok. 20-25 zł. Poza tym konkurencję robią im coraz popularniejsze i trochę tańsze jeżyny bezkolcowe.

Czarne porzeczki niewiele droższe od przemysłowych

Na Rynku Hurtowym w Broniszach pojawiły się także czarne porzeczki. Ich cena jest wyższa od ubiegłorocznej, bo kształtuje się na poziomie 10 zł/kg. Ale w porównaniu do cen w przetwórniach nie jest szczególnie atrakcyjna, bo za przemysłową stawki dochodzą do 8,70 zł/kg.

Sporo jest natomiast porzeczki czerwone. Tu ceny są bardzo zróżnicowane.

- Owoce zrywane bez specjalnej pielęgnacji można kupić za 5-7 zł. Natomiast towar ekstra zbierany pęsetą i nożycami i układany w pojemniczki ćwierćkilowe trzeba zapłacić nawet 10 zł tak – wyjaśnia Kmera.

Morele i brzoskwinie mają w tym roku silną konkurencję z Serbii

Ekspert zaznacza, że rozpoczyna się także sezon brzoskwiniowo-morelowy. Morele kosztują 7 zł/kg, a brzoskwinie ok 5 zł/kg.

- Sandomierz nie zawiódł. Z tamtego kierunku jest bardzo wiele dostaw. Ale niestety sadownicy mają silną konkurencję, bo w tym roku przebojem są morele, brzoskwinie, nektaryny i śliwki serbskie. Najbardziej pokrzywdzeni są Hiszpanie, którzy myśleli, że w tym roku będą sprzedawali brzoskwinie po 12 zł, a zmuszeni są sprzedawać 7-9 zł – wylicza Kmera.

Sadownicy: "Zielony Ład zmusza nas do zmniejszania produkcji"

Producenci moreli mają także inny problem - brak skutecznych środków ochrony. 

- W tym roku mocno oduczyłem brak środków ochrony roślin. Trzeba się wspierać nawozami, by szkodnika usunąć. W uprawie moreli bardzo ważnym zabiegiem jest oprysk na otwarty kwiat. Do tej pory robiłem to Topsinem, ale teraz jest wycofany. A przecież tylko tiofanat metylu działał w niskich temperaturach, reszta środków od 12 st. C. No i efekt jest taki, że mam w sadzie moniliozę. Jak tak dalej pójdzie, trzeba będzie zmniejszać produkcję. Do tego prowadzi Zielony Ład - żali się sadownik spod Sandomierza.

Pierwsze dostawy papierówki i Early Genewa w bardzo wysokich cenach

Pojawiły się już pierwsze tegoroczne jabłka – Papierówka i Early Genewa. Za pierwsze dostawy trzeba było zapłacić nawet 60 zł za skrzynkę, a teraz kosztuje ok. 50 zł. 

A jakie są ceny warzyw i owoców na Rynku Hurtowym w Broniszach? O tym dowiesz się z filmu!

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a