Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rzepak na Matif w górę, ale w skupach ceny rzepaku lecą w dół

Magdalena Szymańska
Kategoria: Rynki rolne
Rzepak na Matif w górę, ale w skupach ceny rzepaku lecą w dół
Rynki rolne
Data publikacji 25.09.2022r.

Notowania zbóż i rzepaku na giełdzie Matif w Paryżu odbiły, ale na krajowym rynku ceny zbóż pozostają z tendencją spadkową. Spadła też cena rzepaku. Rolników z pewnością nie zadowoli także cena kukurydzy na mokro. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych pod koniec września?

Sytuacja w Rosji i Ukrainie nadal gra pierwsze skrzypce na rynku zbóż

Giełdy ewidentnie są pod wpływem tego, co dzieje się wokół przedłużenia czarnomorskiej umowy zbożowej, która kończy się 20 listopada 2022 roku. Z pewnością rynki biorą pod uwagę także prowadzoną przez Rosję mobilizację rezerwistów oraz referenda, które odbywają się na terytoriach okupowanych Ukrainy w sprawie przyłączenia obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego do Federacji Rosyjskiej.

Ukraina wzywa państwa ONZ do wywarcia presji na Rosję i uniemożliwienia jej zablokowania przedłużenia tej umowy. Problem polega na tym, iż ziarno z Ukrainy stało się dla konkurencyjne dla rosyjskiego. Rosjanie w porównaniu do ubiegłego roku wyeksportowali mniej pszenicy, jęczmienia i kukurydzy. Rosyjski eksport spadł m.in. z powodu niższych dostaw do Turcji, które obniżyły zakupy o 72%, głównie z tego powodu, iż kraj ten jest głównym odbiorcą ukraińskiego zboża z portów czarnomorskich. Rosja straciła także rynki Afryki Środkowej i Południowej. Ogólnie liczba eksporterów zmniejszyła się im z 64 do 19.

Organizacja Narodów Zjednoczonych naciska też na Rosję, aby do nowej umowy włączyć rosyjskie nawozy. Ta z kolei odgraża się, że jest gotowa przekazać krajom rozwijającym się ponad 300 tys. ton rosyjskich nawozów za darmo, jeśli Europa zgodzi się złagodzić sankcje na rosyjski eksport.

r e k l a m a

Ceny kukurydzy na mokro na niskim poziomie

W Polsce powoli ruszają zbiory kukurydzy na ziarno. Pomimo tego, że zbiory ze względu na suszę nie zapowiadają się wysokie, jak na razie oferowane ceny nie są zadowalające, tym bardziej, że rolnicy muszą mieć też na uwadze koszty suszenia. Ponadto ceny skupu kukurydzy są tłumione przez ukraińskie ziarno, nawet w sytuacji, gdy Polska ogólnie więcej kukurydzy w tym roku wyeksportowała niż zaimportowała.

Oprócz Polski głównymi odbiorcami ukraińskiej kukurydzy były takie unijne kraje, jak Hiszpania, Holandia, Portugalia i Włochy. Pomimo tego, że w okresie październik-sierpień 2021/22 roku Ukraina wyeksportowała 24,9 mln ton kukurydzy, co oznacza wzrost jedynie o 5% r/r, eksport kukurydzy w tym okresie do UE wzrósł o 50%.

Ukraiński eksport kukurydzy może skutecznie hamować wzrost cen tego ziarna w Unii, nawet w sytuacji, gdy Coceral (europejskie stowarzyszenie handlu zbożem) obniżyło swoje prognozy zbiorów kukurydzy w UE do 51,9 mln ton z 66,0 mln ton, powołując się na gorącą i suchą pogodę.

Rzepak na giełdzie w górę, ale w kraju ceny rzepaku spadają 

Zamieszanie związane z sytuacją rosyjsko-ukraińską spowodowało także powrót notowań rzepaku na giełdzie Matif do poziomu powyżej 600 euro/t. Patrząc jednak na sytuację podażowo-popytowa na rynku oleistych, nie wydaje się, żeby ten poziom cen pozostał na długo.

Według analityków z USDA, światowe zbiory rzepaku w bieżącym sezonie wyniosą 83.14 mln ton i będą o 9.31 mln ton (12%) wyższe niż w poprzednim sezonie. Spodziewana jest także znacząca odbudowa światowych zapasów rzepaku na koniec bieżącego sezonu, tj. do poziomu 7,24 mln ton (+49% r/r).

Na krajowym rynku wyraźne obniżki cen rzepaku, ceny spadły poniżej 2700 zł/t.

Niebawem rozpocznie się w Polsce skup słonecznika. Jak na razie ceny skupu zapowiadają się dobrze – około 2400 zł/t.

r e k l a m a

Ceny tuczników może wreszcie wzrosną. Ceny bydła dość stabilne 

Świnie na rynku krajowym nie chcą drożeć, pomimo tego, że ich brakuje. Czkawką odbija się jeszcze obecność na rynku, zmagazynowanego w ramach dopłat do przechowywania, mięsa wieprzowego i to niekoniecznie polskiego. Pojawia się jednak światełko w tunelu, analitycy z Niemiec oraz z Danii oceniają, że zgromadzone zapasy mrożonego mięsa już się kończą.

Zarówno w Niemczech, jak i w Danii utrzymani na kolejny tydzień, cenę tuczników z ubiegłego tygodnia. Na niemieckiej dużej giełdzie ustalono, iż do 28 września cena za tucznika w E klasie pozostanie na poziomie 2,10 euro/kg, a w Danii – na poziomie 12,4 DKK/kg.

Podążając za niezmienioną ceną na warchlaki w Danii, ceny importowanych i krajowych prosiąt w Polsce pozostały na poziomie ubiegłotygodniowym.

Ceny żywca wołowego na krajowym rynku lekko drgnęły, ale na razie nie ma znaczących podwyżek.

Czy cen nawozów się zmienią? O ile spadną ceny paliwa? 

Ceny nawozów w tym tygodniu pozostają stabilne. Wydaje się, że rynek oczekuje, jak producenci zareagują na uruchomienie zapowiedzianej przez rząd pomocy. Jak na razie Grupa Azoty nie wznowiła produkcji.

Jak wynika z prognoz epetrol.pl w okresie między 26 września i 2 października ceny benzyny Pb 95 znajdą się w przedziale 6,19–6,32 zł/l, oleju napędowego – 7,07-7,19 zł/l a LPG między 3,02 a 3,10 zł/l.

dr Magdalena Szymańska
Fot. Marek Kalinowski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a