StoryEditorWiadomości rolnicze

Rzepak na Matif w górę, ale w skupach ceny rzepaku lecą w dół

25.09.2022., 17:09h
Notowania zbóż i rzepaku na giełdzie Matif w Paryżu odbiły, ale na krajowym rynku ceny zbóż pozostają z tendencją spadkową. Spadła też cena rzepaku. Rolników z pewnością nie zadowoli także cena kukurydzy na mokro. Jaka jest sytuacja na rynkach rolnych pod koniec września?

Sytuacja w Rosji i Ukrainie nadal gra pierwsze skrzypce na rynku zbóż

Giełdy ewidentnie są pod wpływem tego, co dzieje się wokół przedłużenia czarnomorskiej umowy zbożowej, która kończy się 20 listopada 2022 roku. Z pewnością rynki biorą pod uwagę także prowadzoną przez Rosję mobilizację rezerwistów oraz referenda, które odbywają się na terytoriach okupowanych Ukrainy w sprawie przyłączenia obwodów ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego do Federacji Rosyjskiej.

Ukraina wzywa państwa ONZ do wywarcia presji na Rosję i uniemożliwienia jej zablokowania przedłużenia tej umowy. Problem polega na tym, iż ziarno z Ukrainy stało się dla konkurencyjne dla rosyjskiego. Rosjanie w porównaniu do ubiegłego roku wyeksportowali mniej pszenicy, jęczmienia i kukurydzy. Rosyjski eksport spadł m.in. z powodu niższych dostaw do Turcji, które obniżyły zakupy o 72%, głównie z tego powodu, iż kraj ten jest głównym odbiorcą ukraińskiego zboża z portów czarnomorskich. Rosja straciła także rynki Afryki Środkowej i Południowej. Ogólnie liczba eksporterów zmniejszyła się im z 64 do 19.

Organizacja Narodów Zjednoczonych naci...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 16:18