Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

BKT nie zaleca napełniania opon rolniczych cieczą. Dlaczego?

Przemysław Staniszewski
Kategoria: Maszyny Rolnicze
BKT nie zaleca napełniania opon rolniczych cieczą. Dlaczego?
Maszyny Rolnicze Porady
Data publikacji 16.01.2023r.

Napełnianie kół traktorów cieczą to jedna z najtańszych metod dociążania maszyn, wpływająca na poprawę trakcji i przyczepności. Ale wedle przedstawionej niedawno rekomendacji, czołowy producent opon, indyjska firma BKT, odradza stosowanie takiego rozwiązania. Dlaczego?

Napełnianie opon cieczą może doprowadzić nawet do wypadku

Firma BKT uważa, że takie rozwiązanie usztywnia opony obniżając ich osiągi. Dotyczy to szczególnie nowoczesnych opon z technologią VF ułatwiającą ich spłaszczenie w czasie pracy. Takie rozwiązanie niekorzystnie wpływa na dynamikę jazdy, np. zmianę pasa ruchu, powodując podsterowność i nadsterowność zestawu podczas pokonywania zakrętów. To może doprowadzić nawet do wypadku.

r e k l a m a

Rekomendacja BTK poparta jest badaniami wykonanymi przez firmę

BKT informuje, że rekomendacja została podparta wykonanymi wcześniej badaniami dotyczącymi siły hamowania i drgań podczas transportu drogowego. Taki sposób dociążania może skutkować także uszkodzeniem felg dodawanymi do wody środkami ograniczającymi zamarzanie cieczy np. chlorkiem wapnia, który przy dużym stężeniu wykazuje właściwości żrące.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcie: Przemysław Staniszewski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 30. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a