StoryEditorPorady

BKT nie zaleca napełniania opon rolniczych cieczą. Dlaczego?

12.01.2023., 14:01h
  Napełnianie kół traktorów cieczą to jedna z najtańszych metod dociążania maszyn, wpływająca na poprawę trakcji i przyczepności. Ale wedle przedstawionej niedawno rekomendacji, czołowy producent opon, indyjska firma BKT, odradza stosowanie takiego rozwiązania. Dlaczego?

Napełnianie opon cieczą może doprowadzić nawet do wypadku

Firma BKT uważa, że takie rozwiązanie usztywnia opony obniżając ich osiągi. Dotyczy to szczególnie nowoczesnych opon z technologią VF ułatwiającą ich spłaszczenie w czasie pracy. Takie rozwiązanie niekorzystnie wpływa na dynamikę jazdy, np. zmianę pasa ruchu, powodując podsterowność i nadsterowność zestawu podczas pokonywania zakrętów. To może doprowadzić nawet do wypadku.

Rekomendacja BTK poparta jest badaniami wykonanymi przez firmę

BKT informuje, że rekomendacja została podparta wykonanymi wcześniej badaniami dotyczącymi siły hamowania i drgań podczas transportu drogowego. Taki sposób dociążania może skutkować także uszkodzeniem felg dodawanymi do wody środkami ograniczającymi zamarzanie cieczy np. chlorkiem wapnia, który przy dużym stężeniu wykazuje właściwości żrące.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcie: Przemysław Staniszewski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 30. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. maj 2024 21:27