Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za jedyne 12 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Skrzynia biegów Pumy rozsypała się po 2320 motogodzinach

Łukasz Łuniewski
Kategoria: Maszyny Rolnicze Data: 13.05.2021
Skrzynia biegów Pumy rozsypała się po 2320 motogodzinach
Maszyny Rolnicze Ciągniki rolnicze
Data publikacji 13.05.2021r.

Marcin Kalicki z gminy Sterdyń, zgłosił się do naszej redakcji z prośbą o pomoc. Jest użytkownikiem ciągnika Case IH Puma 130 CVX, który kupił w grudniu 2012 roku za 413 895,00 zł brutto. W listopadzie 2019 roku gdy traktor przepracował 2320 motogodzin, zdiagnozowana została awaria skrzyni biegów. Niestety, maszyna do dnia dzisiejszego nie została skutecznie naprawiona.

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Jak zaczęły się problemy z ciągnikiem?

Początek całej historii miał miejsce 23 grudnia 2012 roku, kiedy Marcin Kalicki kupił ciągnik u autoryzowanego dealera marki Case IH w firmie Piomar Agro-Tech w Grójcu. Maszyna według zapewnień rolnika zawsze była na bieżąco serwisowana. Potwierdzeniem tego są liczne faktury, m.in. za zakup oleju i części eksploatacyjnych, będące w zebranej dokumentacji. W międzyczasie ww. firma, w której rolnik kupił ciągnik, przestała świadczyć usługi, a spora część pracowników przeszła do autoryzowanego dealera New Hollanda –Przedsiębiorstwa Księżopolski w Wiśniewie.

We wrześniu 2019 roku usłyszałem delikatny szum dochodzący prawdopodobnie ze skrzyni. Zadzwoniłem do firmy Księżopolski, aby wykonać przegląd skrzyni oraz ewentualną diagnozę. Niepokojącym objawem były pierwsze opiłki widoczne na korku. Ciągnik po serwisie i wymianie olejów nie chciał się już poprawnie skalibrować. Podczas przeglądu mechanicy stwierdzili, że nic niepokojącego nie słychać. Według mnie maszyna dalej nie pracowała tak jak powinna. Poinformowałem ich telefonicznie o słyszalnym echu. Serwisanci stwierdzili, że skoro ciągnik działa i nie wiadomo skąd dochodzi szum, to bez sensu jest go rozbierać i zalecili dalszą eksploatację – opowiada pan Marcin.


Niska wycena

r e k l a m a

W listopadzie 2019 roku po zakończonych pracach polowych, ciągnik został odstawiony do serwisu na lawecie do firmy Księżopolski. Serwis został wybrany ze względu na bliskie usytuowanie dealera marki należącej do koncernu CNH Industrial.

Zdecydowałem się na diagnozę oraz zajrzenie do skrzyni biegów w celu znalezienia przyczyny szumu. Mechanicy zdiagnozowali, że podkładka trzymająca tryby na właściwym miejscu na wale nie była zabezpieczona. Po kilku tysiącach obrotów tryby się poluzowały, ocierając o obudowę skrzyni biegów – mówi Marcin Kalicki.

Według rolnika koszt naprawy maszyny na miejscu został wyceniony przez pracowników na 60–70 tys. złotych. Jednakże rolnik nie miał pewności, czy po poniesieniu tak wysokich kosztów maszyna będzie w pełni sprawna.

W czasie, gdy ciągnik był rozmontowany, zadzwoniłem do najbliższego autoryzowanego serwisu Case IH w celu znalezienia rozwiązania tej sytuacji. Odezwał się do mnie Robert Ołubiec, kierownik serwisu w firmie P.P.H.U. Marcin Kisiel, który zaproponował wykupienie ciągnika za ok. 120 tys. złotych. Była to skrajnie niekorzystna propozycja, ponieważ zapłaciłem za ten model ponad 400 tys. złotych, a przepracowałem jedynie 2320 mth. Próbowałem skontaktować się z centralą Case IH, prosząc handlowców o kontakt do osób decyzyjnych. Jednak lokalni przedstawiciele wykazali brak chęci udzielenia pomocy mówiąc "zejdź na ziemię" – stwierdza rolnik.
  • Zdjęcie po lewej: Widoczne ślady tarcia na elementach
    Zdjęcie po prawej:
    Widoczne opiłki na korku wlewu oleju hydraulicznego


Duże kwoty, brak gwarancji

W grudniu 2019 roku po uzyskanej wycenie i diagnozie, rolnik postanowił zabrać ciągnik z serwisu. Na jego decyzję wpłynął fakt braku zapewnienia gwarancji przeprowadzenia skutecznej naprawy maszyny, pomimo zainwestowania konkretnych środków pieniężnych. Warto podkreślić, że serwisanci firmy Księżopolski na rozmontowanie, diagnozę oraz złożenie ciągnika potrzebowali 39 godzin, które zostały wycenione łącznie na kwotę 5996,25 zł, czyli 153,75 zł brutto za jedną roboczogodzinę. Następnie maszyna została przekazana do firmy Niezależny Serwisant w Dubiczach.

Mechanicy próbowali naprawić maszynę. Zostały wymienione części tj. korpus skrzyni, tryby, uszczelniacze, pierścienie, podkładki oraz nakrętki. Pomimo zainwestowania kolejnych 40 tys. złotych przeznaczonych na oryginalne części zamienne oraz naprawę skrzyni, ciągnik nadal nie pozwolił się skalibrować. Do dnia dzisiejszego wspomniana maszyna nie została skutecznie naprawiona. Zmuszony jestem wynajmować ciągniki i korzystać z usług firm zewnętrznych. Straciłem nadzieję, że ten traktor będzie jeszcze jeździł. W tym ciągniku zostało wymienione praktycznie wszystko co było uszkodzone. W tej chwili widzę tylko jedno rozwiązanie. Gdyby firma Case IH zaproponowała mi wymianę ciągnika za rozsądną dopłatę, to z chęcią bym z tego skorzystał. Niestety za całą dość kosztowną awarię płacę z własnej kieszeni, chociaż uważam, że nie powstała z mojej winy – mówi Marcin Kalicki.

Próbowaliśmy skontaktować się z ww. serwisem w Dubiczach, jednak do dnia publikacji numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Krótkie komentarze

Ten produkt może Ciebie zainteresować

JAK TO SIĘ KRĘCI? – TECHNIKA ROLNICZA DLA NAJMŁODSZYCH

JAK TO SIĘ KRĘCI? – TECHNIKA ROLNICZA DLA NAJMŁODSZYCH

Płacisz tylko

20,30 zł

Cena regularna 29,00 zł

SPRAWDŹ

O opinię dotyczącą tej sprawy zapytaliśmy Łukasza Grochowskiego, byłego kierownika serwisu obsługującego markę Case IH w firmie Piomar Agro-Tech, a potem zatrudnionego na stanowisku kierownika handlowego w firmie Księżopolski.

Marcin Kalicki jako użytkownik dbał o ciągnik. Wszystkie filtry i części zamienne wymieniane były regularnie. Generalnie przeglądy cykliczne były skrupulatnie wykonywane. Będąc przy tym ciągniku, nigdy nie zauważałem braków oleju czy wycieków. Jeszcze w 2018 roku przywoziłem panu Marcinowi oryginalne filtry i oleje do wspomnianego ciągnika. Pewnego dnia podczas prac polowych pan Marcin zadzwonił, że słyszy jakieś dziwne hałasy z okolicy skrzyni, dlatego zaleciłem mu kontakt z serwisem. Ciągnik został ściągnięty na lawecie do firmy Księżopolski, w której wówczas pracowałem. Traktor odebrany od rolnika posiadał oryginalne filtry, zaś stan poziomu olejów nie budził zastrzeżeń. Pierwszym niepokojącym objawem były opiłki metalu w oleju hydraulicznym, które były zauważone tuż po odkręceniu korka spustu oleju. Po konsultacji z rolnikiem nastąpiło rozebranie skrzyni biegów oraz wycena ewentualnych napraw. We wnętrzu skrzyni biegów widoczne było wydarte gniazdo łożyska. Coś się tam rozsypało. Dodatkowo widoczny był wytarty wałek, uszkodzona obudowa skrzyni, łożysko oraz tulejki. Nigdy w mojej historii pracy z marką Case IH nie słyszałem o podobnym przypadku. Uważam, że może być to ukryta wada fabryczna, coś w fabryce mogło być niedopilnowane. Taka awaria przy 2320 motogodzinach jest nieprawdopodobna. Z tego co pamiętam, pierwsza wycena naprawy wynosiła ok. 40 tys. zł za części plus robociznę. Po czym teoretycznie ciągnik powinien działać – opowiada Łukasz Grochowski, obecnie prowadzący firmę AgroBest w Borkach Kosiorkach.

Komentarz dla TPR udzielił również Robert Ołubiec, kierownik serwisu P.P.H.U. Marian Kisiel oddział w Górnie, który przyznał w rozmowie, że widział rozebraną ww. maszynę w 2019 roku.

Około dwa lata temu rozmawialiśmy z rolnikiem o możliwościach wykupu ciągnika, jednak nie doszliśmy do porozumienia. Ciągnik widziałem w serwisie firmy Księżopolskiego. Została uszkodzona w nim obudowa skrzyni biegów – powycierana i najprawdopodobniej te opiłki spowodowały uszkodzenie hydrostatu. Rolnik oczekiwał więcej niż byliśmy w stanie zaoferować. Takiej historii awarii jeszcze nie mieliśmy. Główną przyczyną awarii było rozkręcenie wału skrzyni biegów, która zaczęła źle pracować. Pojawiły się luzy i wiadomo, że wszystkie zębatki tarły o obudowę. Są to maszyny, które lekko nie mają, zerwanie zabezpieczenia może zostać spowodowane przez wiele czynników tj. brudny olej w skrzyni, przytarcie się łożyska. Nie serwisowałem tego ciągnika, dlatego pełnej historii nie znam. Ta naprawa nie należy do tanich, opiłki w skrzyni spowodowały uszkodzenia podzespołów. Najgorszym przypadkiem jest pompa hydratostyczna, która moim zdaniem nadaje się tylko i wyłącznie do wymiany. Nawet, gdy poskładamy ten ciągnik, olej z opiłkami już krążył w całym układzie skrzyni biegów oraz hydrauliki i mógł wyrządzić szkody. Tym samym pompa hydrauliczna, elektrozawory też zostały zarysowane. Jak to będzie funkcjonować w przyszłości, nie ma pewności. Charakterystyczne okręgi wytarte na obudowie skrzyni wskazują na rozluzowanie elementów i dlatego kwalifikują ją do wymiany. Koła zębate w obudowie skrzyni wyryły w granicach od 1–1,5 cm. Przyczynę mniej więcej znam, ciężko jest ustalić powód, może to być np. zanieczyszczony olej lub fabrycznie niedokuta nakrętka na wale, która się odbezpieczyła i spowodowała taki stan rzeczy. Wyceniałem niedawno panu Marcinowi części. Istnieje możliwość zamówienia zregenerowanego hydrostatu w cenie 20 tys. złotych plus obudowa skrzyni w granicach 15 tys. złotych. Koszt robocizny szacuję, że trzeba liczyć na 50-60 godzin roboczych. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że jak wymienimy te uszkodzone podzespoły czy hydraulika oraz cewki będą prawidłowo funkcjonowały w przyszłości. Można to jedynie sprawdzić po przeprowadzonych kolejnych naprawach, rozgrzewając ciągnik. Te części można uzyskać tylko wyłącznie z fabryki lub z rynku wtórnego – podsumowuje kierownik serwisu.
Marcin Kalicki
  • Marcin Kalicki

Co na to Case IH?

Dla zachowania obiektywnej oceny dotyczącej ww. problemu, poprosiliśmy firmę ‎Case IH o ustosunkowanie się do sprawy. Zapytaliśmy się, jaką żywotność skrzyni przewidział producent w ciągnikach Case IH Puma 130 CVX, czym mogła być spowodowana awaria, czy niewłaściwa eksploatacja mogła faktycznie wpłynąć na wystąpienie tak poważnej awarii, czy firma Case IH dopuszcza, że problem może być spowodowany przez błąd w fabryce lub wadę fabryczną i jak często w ciągnikach Puma 130 CVX wyprodukowanych w roku 2012 oraz po roku 2012 występują awarie skrzyni biegów?

Odnosząc się do sprawy ciągnika Case IH Puma 130 CVX zakupionego w grudniu 2012 roku, od momentu zakupu maszyny do tej pory klient nie kontaktował się z przedstawicielstwem marki Case IH w żaden sposób w sprawie żadnej awarii. O sprawie zostaliśmy poinformowani przez redakcję TPR. Klient odmówił naprawy ciągnika w firmie Księżopolski (autoryzowany dealer marki New Holland), do której pierwotnie dostarczył maszynę, nie zdecydował się również na to u żadnego autoryzowanego dealera marki Case IH. Jak zostaliśmy poinformowani, firma Księżopolski na życzenie klienta, po dokonaniu weryfikacji, złożyła ciągnik do stanu pierwotnego, a Klient odebrał ciągnik jeszcze w 2019 roku. Z naszej wiedzy wynika, że właściciel ciągnika otrzymał w tym czasie dwie wstępne oferty wymiany maszyny uwzględniające odkup aktualnie posiadanego ciągnika. Jedną ofertę od wymienionego w artykule autoryzowanego dealera marki New Holland – firmy Księżopolski oraz od jednego z autoryzowanych dealerów marki Case IH – firmy PPHU Marian Kisiel, do której zwrócił się sam klient. Żadna z ofert nie została przyjęta przez klienta. Naprawa o wartości ok. 40 tys zł, o której wspomina klient nie została przeprowadzona przez żaden z autoryzowanych serwisów marki Case IH. Nie możemy ustosunkować się do przyczyny usterki ani braku skutecznej naprawy, ponieważ naprawa została wykonana poza autoryzowaną siecią serwisów. Sprawa wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby klient zdecydował się na naprawę maszyny w autoryzowanym serwisie, gdzie usterka zostałaby usunięta, a maszyna usprawniona lub klient skorzystałby z ofert wymiany maszyny. W przypadku jakichkolwiek pytań lub zastrzeżeń polecamy również kontakt z centralą Case IH (np. za pomocą darmowej infolinii Max Service).

Alicja Dominiak-Olenderek
Brand Communications Manager Poland Case IH i Steyr

Komentarz redakcji: Marcin Kalicki po stwierdzeniu awarii 29 listopada 2019 roku wysłał maila na adres marketing@caseih.com z prośbą o kontakt i wsparcie naprawy ciągnika. Wspomniany adres mailowy został rolnikowi wskazany za pośrednictwem aplikacji Messenger, w celu bezpośredniego kontaktu z Case IH Polska przez oficjalny profil ww. firmy na platformie Facebook. Wiadomość oraz mail z wyraźnie widocznymi datami rolnik udostępnił dla naszej redakcji.

Do sprawy wrócimy.

Łukasz Łuniewski

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody