Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Sprzedaż ciągników w 2022 spadła o 17%. Jak producenci to tłumaczą?

Przemysław Staniszewski
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Sprzedaż ciągników w 2022 spadła o 17%. Jak producenci to tłumaczą?
Maszyny Rolnicze Ciągniki rolnicze
Data publikacji 17.02.2023r.

W 2022 roku liczba rejestracji nowych ciągników rolniczych przyhamowała. Licznik zatrzymał się na liczbie 11 727 maszyn, co oznacza rok do roku ponad 17 procentowy spadek sprzedaży. Spytaliśmy producentów z pierwszej dziesiątki rankingu, jaki z ich perspektywy był ubiegły rok, jakie modele traktorów cieszyły się największym zainteresowaniem, jakie trendy zauważyli na rynku, jaki dla branży może być rok obecny i dlaczego ciągników sprzedaje się mniej.

Ilość zarejestrowanych ciągników w 2022 roku przez poszczególne koncerny bardzo mocno zależała od dostępności maszyn

Łukasz Chęciński, marketing manager w firmie New Holland

Od 14 lat utrzymujemy pozycję lidera w sprzedaży i rejestracji fabrycznie nowych ciągników rolniczych w Polsce. Jest to niewątpliwy sukces całej naszej sieci dystrybucyjnej. A zeszłoroczny wynik jest dla nas szczególny, ponieważ uzyskany w świetle wydarzeń, jakie miały miejsce na świecie i w naszym najbliższym sąsiedztwie. Ilość zarejestrowanych ciągników w 2022 roku przez poszczególne koncerny bardzo mocno zależała od dostępności maszyn. Możliwości produkcyjne naszej marki były w tym zakresie ograniczone z uwagi na sytuację geopolityczną, która mocno dotknęła naszych dostawców. Braki niektórych komponentów wpłynęły na wydłużenie terminów dostaw oraz dostępność maszyn na rynku. Swój ślad odcisnęła także zmiana niektórych grup modelowych. Największym zainteresowaniem z naszej oferty cieszyły się trzy- i czterocylindrowe ciągniki T4.75, T6.160 oraz T5.110. Jeżeli chodzi o specyfikację sprzedawanych maszyn, to była ona zbliżona do lat ubiegłych. Zauważamy jednak wzrost zainteresowania bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, a co za tym idzie, ciągnikami lepiej wyposażonymi. Oczywiście na wybór specyfikacji maszyny ma wpływ szereg czynników – zaczynając od parametrów technicznych, poprzez dopasowanie do konkretnego gospodarstwa i osprzętu, a kończąc na preferencjach i upodobaniach klientów. Do każdej transakcji podchodzimy indywidualnie, a na nasz sukces składa się też to, że w swojej gamie posiadamy maszyny, które mogą spełnić wymagania każdego klienta. Oferujemy szereg zaawansowanych rozwiązań, jak chociażby system inteligentnego rolnictwa PLM Intelligence czy bardzo zaawansowany system telematyczny. Dokładamy także wielu starań, aby pokazać, przekonać i nauczyć klientów jak wykorzystywać zaawansowane technologie oferowane w naszych ciągnikach, tak aby osiągnąć jak najwyższą wydajność i pracować w komfortowych i bezpiecznych warunkach. Jaki może być rok 2023 pod względem ilości rejestracji? To pytanie, które wielu osobom spędza sen z powiek. W obecnej sytuacji tak szybko zmieniającego się świata trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Zakładamy jednak, że sprzedaż w 2023 roku będzie oscylowała na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego.

Rejestracje nowych ciągników rolniczych w 2022 roku z podziałem na poszczególne miesiące

  • Rejestracje nowych ciągników rolniczych w 2022 roku z podziałem na poszczególne miesiące

r e k l a m a

Część rolników uznała, że inflacja to czas na inwestycję w maszyny, bo moc nabywcza oszczędności topnieje

Bartosz Białas, branch tactical marketing manager w John Deere Polska

Rok 2022 był trudny i specyficzny. Z jednej strony wprowadził pewne zamieszanie wśród inwestorów z różnych obszarów, nie tylko rolnictwa, a wojna za naszą wschodnią granicą miała na to zasadniczy wpływ. Z drugiej strony, rosnąca inflacja sprawiła, że część rolników uznała, że to właściwy czas na inwestycję w maszyny, wychodząc z założenia, że kumulowany kapitał topnieje. Wdrożenie strategii dealera pozwoliło nam na stworzenie profesjonalnej sieci dealerskiej, która w takich warunkach była w stanie działać proaktywnie, elastycznie reagować na popyt na rynku lokalnym oraz zwinnie zarządzać bankiem zamówień maszyn. Oceniając rok 2022 dało się zauważyć zależność, że zainteresowania poszczególnymi ciągnikami było bezpośrednio związane ze wzrostem powierzchni gospodarstw. Dlatego wzrósł i rośnie rynek traktorów o mocy powyżej 150 KM, a nasz model 6155M okazał się najczęściej rejestrowanym w 2022 roku ciągnikiem w Polsce z liczbą ponad 400 rejestracji. W czołówce sprzedaży znalazł się również 6120M, który był rejestrowany w ilości 182 sztuk. Całość zarejestrowanych ciągników John Deere w zeszłym roku pozwoliła uzyskać prawie 14-procentowy udział w rynku, a we wspominanym zakresie mocy powyżej 150 koni praktycznie co trzeci rejestrowany ciągnik to był John Deere. Jeżeli chodzi o trendy rynkowe, to systematycznie zwiększa się znaczenie rolnictwa precyzyjnego, które staje się jedną z przyczyn inwestycji w nowoczesne ciągniki i jest kluczowym elementem wyposażenia. Z tego względu we wszystkich ciągnikach od serii 6R i w wyższych fabrycznie jest wdrażany system JDLink. Przewidujemy, że ten rok będzie ważny w zakresie finansowania fabrycznego. Od stycznia wróciły opcje zero procent na stałej stopie. Oznacza to z jednej strony możliwość skorzystania z oferty finansowania bez kosztów odsetkowych, a z drugiej (dzięki stopie stałej) gwarancję niezmienności kosztu finansowania i wysokości rat w trakcie spłaty pożyczki. Przykładem takich programów jest opcja dwa lata zero procent na stopie stałej na wszystkie ciągniki serii 5 i 6. Z tego programu mogą skorzystać klienci, którzy dysponują wkładem 50 proc. i wybierają finansowanie do 24 miesięcy w wariancie netto. Jestem przekonany, że w tym roku i kolejnych latach coraz większą rolę będzie odgrywało Rolnictwo 4.0, bo cyfryzacja systemów rolniczych sprawia, że działalność rolnicza staje się bardziej wydajna, bezpieczna, opłacalna i przyjazna dla środowiska. Widzimy to szczególnie po młodym pokoleniu, które nie wyobraża sobie pracy bez wsparcia technologii, ale też świadomość osób w tym zakresie w średnim wieku jest coraz większa, zatem spodziewamy się, że wymiana floty na wyposażoną w topowe rozwiązania telematyczne będzie stale postępować.

Najczęściej rejestrowanym modelem ciągnika w 2022 roku był John Deere 6155M

  • Najczęściej rejestrowanym modelem ciągnika w 2022 roku był John Deere 6155M

Na spadek ilości rejestracji ciągników znaczny  wpływ miały zaburzenia w łańcuchu dostaw

Michał Poźniak, dyrektor zarządzający firmy Kubota (Deutschland) GmbH Sp. z o.o. Oddział w Polsce

Rok 2022 był dla marki Kubota w Polsce rokiem pełnym wyzwań, przede wszystkim dlatego, że dopiero wtedy dotknęły nas zaburzenia w łańcuchu dostaw, o których w innych branżach i markach słyszało się już od czasów pandemii. Te problemy spowodowały spadek poziomu rejestracji ciągników Kubota, ponieważ nie zawsze mogliśmy odpowiednio szybko odpowiedzieć na potrzeby klientów. Trzon naszej sprzedaży niezmiennie stanowiły ciągniki o mocy około 100 KM, natomiast wśród nabywców coraz popularniejsze stają się modele naszej flagowej serii M7. Z drugiej strony, rośnie też znaczenie rynkowe prostych modeli małej mocy do specjalistycznych zastosowań. Miniony rok po raz kolejny pokazał, jak istotne dla rozwoju sprzedaży są dogodne formy finansowania. Mimo ostrego wzrostu wartości pieniądza nasze finansowanie fabryczne pozostało jedną z najatrakcyjniejszych ofert na rynku. Potrzebę bezpieczeństwa w turbulentnych czasach podkreśla nie tylko sukces naszych propozycji finansowych opartych na stałej stopie procentowej, ale również rosnąca gotowość klientów do zakupu naszej przedłużonej gwarancji Kubota Care. Prognozujemy, że w roku 2023 rynek ciągników rolniczych pozostanie na porównywalnym poziomie do roku minionego. Niepewność co do cen surowców i środków produkcji może sprawić, że pojawi się niewielki spadek sprzedaży, ale nie spodziewamy się gwałtownych zmian popytu.

r e k l a m a

Choć cały wolumen rynku nowych ciągników znacząco spadł, to dynamicznie wzrósł i wzrasta rynek ciągników dużej mocy

Stanisław Gozdek, dyrektor handlowy w SDF Polska

Miniony rok należy uznać za dobry dla marki Deutz-Fahr w Polsce. Dostawy na rynek krajowy wzrosły rok do roku o 34 procent, co pozwoliło uzupełnić zapasy u dystrybutorów. Analizując rynek ciągników powyżej 50 KM, Deutz-Fahr zajął trzecie miejsce. A mniejsza liczba rejestracji w głównej mierze wynikała z dużego spadku rynku ciągników z segmentu mocy 50–120 KM (minus 26 proc.), w którym ciągniki naszej marki cieszyły i wciąż cieszą się dużym powodzeniem. Dodatkowy wpływ miała też ograniczona dostępność popularnych modeli np. 5D Keyline. W tym segmencie najczęściej klienci wybierali modele 5105 (następca 5110G), 5080D Keyline oraz 5095 i 5115, a w specjalistycznych (sadowniczych) model 5080DS. W średniej mocy 120–150 KM w 2022 roku odnotowaliśmy wzrost udziałów rynkowych, który zawdzięczamy przede wszystkim modelowi 5125 oraz nowym w ofercie produktowej modelom serii 6C, z których 6115C i 6135C były wybierane najczęściej. Warto zwrócić uwagę na to, że choć cały wolumen rynku nowych ciągników znacząco spadł, to dynamicznie wzrósł i wzrasta rynek ciągników dużej mocy. Analizując segment ciągników o mocy powyżej 180 KM wprowadziliśmy o 41 procent więcej maszyn przy wzroście rynku o 14 procent. Bez wątpienia to zasługa działalności autoryzowanych dystrybutorów, wyższej dostępności maszyn, nowej oferty produktowej spełniającej coraz więcej oczekiwań nabywców oraz sprawnie funkcjonującego promocyjnego programu finansowania VIP SDF Finance, z którego korzysta co drugi nasz klient. Najczęściej kupowanymi w roku 2022 ciągnikami klasy premium z naszej oferty były modele Agrotron 6165, 6215, 6205 oraz 6185, a wyższej serii Agrotron 7250 TTV. Co do przyszłego roku zapewne możemy spodziewać się dalszych spadków wolumenu. Niestety, w tej sytuacji politycznej, rosnącej niepewności, wszystko będzie zależało od dalszej koniunktury w rolnictwie, dostępności funduszy UE, kredytów oraz rozwoju sytuacji za naszą wschodnią granicą. Mimo wszystko z optymizmem patrzymy w przyszłość.

Podwyżki, wysoka inflacja oraz koszty obsługi finansowania najbardziej wpłynęły na rynek ciągników małej mocy

Tomasz Dembiński, marketing manager w CNH Industrial odpowiedzialny m.in. za markę Case IH

W 2022 roku marka Case IH odnotowała procentowy wzrost udziału rynkowego, więc miniony rok należy uznać za udany. W mojej ocenie rynek nowych ciągników należy zdecydowanie podzielić na dwa segmenty pod kątem mocy. Podwyżki, wysoka inflacja oraz koszty obsługi finansowania najbardziej wpłynęły na rynek ciągników małej mocy, czego efektem był duży spadek rejestracji. W bieżącym roku spodziewam się odnotowania kolejnych spadków w sprzedaży ciągników o mocy poniżej 100 KM. Jednocześnie część klientów zwróciła się w kierunku ciągników używanych, więc nie traktuję tego jako spadek popytu, a dostosowanie możliwości finansowych do oferty rynku. Duże gospodarstwa wykazują większą odporność na negatywne czynniki. Nowoczesne maszyny pozwalają im coraz bardziej optymalizować koszty obsługi, upraw czy hodowli, więc w tym segmencie można się spodziewać co najmniej utrzymania poziomu rynku z 2022 roku. Kontynuujemy politykę wybranych modeli kluczowych, oferowanych w pakietach z rozszerzoną gwarancją producenta oraz finansowaniem fabrycznym.

Drugim najczęściej rejestrowanym fabrycznie nowym ciągnikiem w Polsce w roku 2022 okazał się Case IH Puma 150

  • Drugim najczęściej rejestrowanym fabrycznie nowym ciągnikiem w Polsce w roku 2022 okazał się Case IH Puma 150

Kiedyś głównym kryterium doboru ciągnika była moc i cena. Dziś inne aspekty wiodą prym

Przemysław Jocz, brand manager firmy Massey Ferguson

W 2022 roku nasza marka uzyskała wzrosty rejestracji. Złożyło się na to kilka czynników takich jak odpowiednia ilość zamówień złożona przez dealerów już w roku 2021 oraz determinacja i zaangażowanie całego zespołu Massey Ferguson Polska. Jednak to wszystko by się nie wydarzyło, gdyby nie młoda, a zarazem bardzo dojrzała sieć dealerów rozumiejąca biznes i potrzeby zmieniającego się rynku. Wpływ miała też dostępność traktorów, co było związane z zabezpieczenie przez fabryki łańcucha dostaw komponentów niezbędnych do ich produkcji. Niezmiennie od dnia premiery najlepsze wyniki w naszej ofercie osiągają modele serii 5700M mające znakomitą relację ceny do jakości. Są to maszyny w zakresie mocy 95–115 KM z przekładnią Dyna-4. Te ciągniki bardzo dobrze wpisały się w oczekiwania polskich rolników. Ważnymi dla nas modelami są także maszyny z serii 5S o charakterystycznie opadającej masce, znakomicie nadające się do pracy z ładowaczem czołowym oraz ciągniki 7S, czyli pierwsza seria sześciocylindrowa, która od zawsze stanowiła kręgosłup marki MF dzięki pokaźnym gabarytom, ekonomicznym i prostym konstrukcyjnie jednostkom napędowym i gamie dwóch sprawdzonych przekładni Dyna-6 i Dyna-VT. Analizując tendencje rynkowe na przestrzeni ostatnich lat widzimy wyraźną zmianę w oczekiwaniach, co do wyposażenia maszyny. Wersje otwierające ofertę, które jeszcze 4–5 lat temu stanowiły lwią część sprzedaży, dziś praktycznie nie są już oferowane i zostały wyparte przez wersje dobrze lub bardzo dobrze wyposażone. Myślę, że wynika to z coraz większej świadomości klientów i innego podejścia do zakupów maszyn niż kilka lat temu. Kiedyś głównym kryterium doboru ciągnika była moc i cena. Dziś inne aspekty wiodą prym, takie jak np. środowisko operatora, komfort, technologie. Jeżeli chodzi o rok bieżący, to przewidujemy nieznaczny spadek rynku na poziomie 10 procent.

Najpopularniejszym ciągnikiem Massey'a Fergusona w 2022 roku został model 5709 M

  • Najpopularniejszym ciągnikiem Massey'a Fergusona w 2022 roku został model 5709 M

Rok 2022 nadal był rokiem pandemicznym, w którym niedostępne były w stu procentach niektóre modele ciągników

Robert Szewczyk, menedżer marketingu w firmie Zetor Polska

Rok 2022 nadal był rokiem pandemicznym, w którym nadal niedostępne były w stu procentach niektóre modele ciągników i to był jeden z powodów spadków rejestracji. Jeżeli chodzi o naszą ofertę to podobnie jak w latach poprzednich największym zainteresowaniem rolników cieszyły się ciągniki Zetor Proxima o mocy 90–110 KM oraz model Major CL 80. Jaki może być rok 2023 pod względem ilości rejestracji? Sądzę, że utrzyma się na podobnym poziomie co w roku 2022, ale wiele zależy od ogólnej sytuacji na świecie i tego co wydarzy się za naszą wschodnią granicą.

Bestsellerem Zetora w 2022 roku została Proxima CL100, która zdetronizowała bardzo popularny w ostatnich latach model Major CL 80

  • Bestsellerem Zetora w 2022 roku została Proxima CL100, która zdetronizowała bardzo popularny w ostatnich latach model Major CL 80

Do niedawna Systemy Rolnictwa Precyzyjnego były traktowane jako dodatek, gadżet, teraz stały się integralną częścią traktora, od której wielu klientów zaczyna rozmowę o zakupie

Dariusz Lewandowski, national sales manager w Valtra Polska

Rok 2022 zakończyliśmy wzrostem rejestracji. Na nasz sukces złożyło się bardzo wiele czynników od bardzo dobrej oferty, przez profesjonalizm naszych dealerów, do dostępności. Jednak gdybym miał wymienić jeden czynnik, który przeważył, to byłaby to technologia oferowana w ciągnikach Valtry, taka jak bardzo prosty interfejs komunikacji operatora z ciągnikiem i narzędziem SmartTouch oraz systemy rolnictwa precyzyjnego Valtra Guide. Oferta Valtry jest bardzo szeroka, bo staramy się, aby nasze portfolio sprostało wymaganiom wszystkich klientów. Jak spoglądam w statystyki sprzedażowe i rejestracje, to najpopularniejszym modelem w 2022 roku okazała się Valtra T175 w wariantach Versu i Active. Zresztą z perspektywy ostatnich lat widoczny jest wzrost zapotrzebowania na większą moc ciągników rolniczych. Jest to związane z tym, że rolnicy chcą szybciej wykonać prace polowe. Chcą też je wykonywać dokładniej, dlatego oprócz wysokiego komfortu miniony rok potwierdził wzrost zainteresowania rolnictwem precyzyjnym. Wpływ na ten trend mają też obecne ceny nawozów czy paliwa. Do niedawna Systemy Rolnictwa Precyzyjnego były traktowane jako dodatek, gadżet, teraz stały się integralną częścią traktora, od której wielu klientów zaczyna rozmowę o zakupie. Myślę, że rok 2023 będzie pełen wyzwań, ale jako osoba, która od dwudziestu lat zajmuje się handlem, jestem pozytywnie nastawiony. Myślę, że popyt na rynku w niektórych segmentach spadnie, a w niektórych wzrośnie. Podsumowując, rok 2023 powinien zakończyć się na podobnym poziomie co rok 2022 z odchyleniem plus minus 7 procent.

Zeszłoroczne spadki sprzedaży ciągników odzwierciedlały ogólną koniunkturę w gospodarce

Dariusz Czamara, dyrektor handlowy w firmie Farmtrac Tractors Europe

W naszej ocenie zeszłoroczne spadki sprzedaży ciągników odzwierciedlały ogólną koniunkturę w gospodarce, która przyczyniła się do spadku liczby udzielanych i zaciąganych kredytów na zakup ciągnika. Zresztą widzimy to nawet teraz, że mało który z naszych klientów kupuje ciągnik z wykorzystaniem takiego finansowania, tylko nabywa sprzęt ze środków własnych. Oprócz trudności w pozyskaniu kredytu oraz wysokich kosztów funkcjonowania, do spadku rejestracji przyczyniły się kłopoty logistyczne oraz problemy w dostępności niektórych komponentów do produkcji traktorów. Z naszej oferty największym zainteresowaniem w roku 2022 cieszyły się ciągniki niższych mocy, takie jak kompaktowy model 26 4WD, a także 50-konne traktory 6050E i 555DT V. Ale oceniając rok 2022 zaobserwowaliśmy podtrzymanie pewnego trendu z lat ubiegłych związanego ze wzrostem zainteresowania rolników traktorami większej mocy. Gdy jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze były modele o średniej mocy (60–90 KM), to obecnie moce powyżej 100 KM są najbardziej pożądane. Z drugiej jednak strony, w ostatnim czasie widzimy rosnące zainteresowanie najprostszymi konstrukcjami. Być może kryje się za tym fakt, że wszystkie maszyny mocno podrożały i kupujący szukają oszczędności właśnie w prostocie i rezygnacji z wyposażenia dodatkowego. Jeżeli chodzi o perspektywy na ten rok, to utrzymana zostanie kontynuacja zainteresowania ciągnikami o większych mocach, ale w trzecim i czwartym kwartale roku zwiększy się zapotrzebowanie na ciągniki średniej mocy (50–90 KM).

Znacząco podniósł się poziom wymagań klientów w stosunku do kupowanych ciągników

Piotr Dziamski, dyrektor wsparcia sprzedaży w Claas Polska

W roku 2022 na wyniki sprzedaży znaczny wpływ miała dostępność maszyn. Liczba rejestracji została określona w wysokim stopniu na podstawie możliwości produkcyjnych fabryk wielu marek. Dotyczyło to również firmy Claas. Jeśli chodzi o wybór modeli i specyfikacji, to znacząco podniósł się poziom wymagań klientów. Może o tym świadczyć np. wybór amortyzowanej osi we wszystkich sprzedanych modelach od 115 KM w górę. Klienci nie tylko kierują się w stronę komfortu, ale również rozwiązań pozwalających oszczędzać środki produkcji np. paliwo. Świadczy o tym wybór coraz częściej przekładni bezstopniowej lub przekładni stopniowej, ale z pełną automatyką przełożeń. Najbardziej popularnym modelem z naszej oferty okazał się Arion 630 o mocy 165 KM, który był wybierany zawsze z przednim TUZ, tak by można było korzystać z doskonałego rozłożenia masy i osiągać niskie zużycie paliwa oraz dobry uciąg. W przypadku ciągników powyżej 180 KM najbardziej popularnym modelem z oferty był Axion 800 oraz Axion 830. Ponad 95 procent ciągników serii Axion było wybieranych przez klientów w wersji First Claas, która zwiera wiele opcji wyposażenia klasy premium. Każdy z ciągników Claas o mocy powyżej 180 KM był wyposażony w system rolnictwa precyzyjnego. Na uwagę zasługuje również rosnące zainteresowanie ciągnikiem Xerion o dużej sile uciągu oraz bardzo wysokim komforcie pracy. W roku 2022 zostało zarejestrowanych kilkakrotnie więcej tego typu maszyn niż rok wcześniej.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcia: Przemysław Staniszewski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a