Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Zobacz jak kombajn Deutz Fahr działa w górach!

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Zobacz jak kombajn Deutz Fahr działa w górach!
Maszyny Rolnicze cie
Data publikacji 15.07.2022r.

Czy rolnictwo może być sportem ekstremalnym? Biorąc pod uwagę warunki, w jakich pracują niektórzy farmerzy, z pewnością może! Adrenaliny dostarcza już samo przyglądanie się, jak ogromne i ciężkie maszyny wspinają się na przykład na strome zbocza. Jak w takich warunkach sprawdził się kombajn Deutz Fahr?

Szwajcarski rolnik i jego kombajn pokonują grawitację

W opublikowanym w serwisie YouTube materiale wideo fani techniki rolniczej mogą podziwiać, jak młody rolnik ze Szwajcarii kosi pszenicę na swoim polu kombajnem Deutz-Fahr M35.75. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie to, że teren, po którym przemieszcza się youtuber, jest niezwykle pofałdowany, a w wielu miejscach wręcz stromy. Jak napisał w opisie swojego filmu autor, teren stanowi ogromne wyzwanie zarówno dla człowieka, jak i dla maszyny! 

r e k l a m a

Biorąc pod uwagę specyfikę tego konkretnego pola, tym bardziej imponujący jest sposób, w jaki operator radzi sobie z prowadzeniem kombajnu. W dodatku maszyna wcale nie należy do najnowszej generacji niemal samosterujących kombajnów: Deutz-Fahr M35.75 to model, który produkowany był w latach 90.

Jak rolnik przystosował kombajn do koszenia w górach?

r e k l a m a

Aby kombajn Deutz-Fahr M35.75 mógł sprostać wyzwaniu, jakim jest skoszenie tak stromego pola, musiał zostać wyposażony w odpowiednie funkcje. Przede wszystkim zyskał napęd na 4 koła oraz system hydrauliczny, który poziomuje całą maszynę. Dodatkowo każde koło zostało wyposażone w 4 siłowniki. Pozwalają one poziomować kombajn podczas pracy na stromiźnie - zarówno przy jeździe w górę, jak i w dół. 

Wprowadzone innowacje pomogły operatorowi w utrzymaniu kombajnu w optymalnym poziomie. Dzięki nim udało się także zminimalizować ryzyko przewrócenia maszyny. 

Widzowie są pod wrażeniem 

Pod filmikiem szwajcarskiego rolnika pojawiło się wiele komentarzy, chwalących zarówno jego technikę, jak i opanowanie. 

“To jest szaleństwo!”, “Operator musi mieć zimną krew - słowo nieustraszony to za mało” - piszą zafascynowani widzowie. 

Zobacz, jak rolnik radzi sobie z koszeniem w górzystym terenie na kanale autora. Robi wrażenie?


Zuzanna Ćwiklińska
fot. Berner Landtechnik/YouTube

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a