StoryEditorWiadomości rolnicze

Alternarioza zwana suchą zarazą

12.06.2014., 12:06h
Szkodliwość alternariozy jako czynnika obniżającego plon jest w Polsce znacznie mniejsza niż zarazy i dlatego często jest bagatelizowana. To błąd, bo aktualnie zagrożenie chorobą rośnie i problem pogłębia się z powodu ocieplania się klimatu.  

Zależnie od sprawcy alternariozy choroba może przybierać postać suchej plamistości liści (grzyb Alternaria alterneta) lub brunatnej plamistości liści (grzyb Alternaria solani). Objawy choroby wywoływane przez te grzyby w początkowym okresie rozwoju są często mylone z objawami zarazy. Rozwojowi grzybów alternariozy sprzyja ciepła i umiarkowanie wilgotna pogoda, w której okresy suszy przeplatane są niezbyt dużymi, ale często padającymi deszczami. Sprzyjają jej również obfite i długo utrzymujące się rosy, uprawa ziemniaków na glebach lekkich okresowo za suchych i ubogich w składniki pokarmowe.

Brunatna plamistość liści

Pierwsze objawy choroby na liściach roślin ziemniaka występują w okresie kwitnienia, a przy szczególnie korzystnych warunkach do rozwoju wcześniej. Na liściach tworzą sią nieregularnie rozmieszczone, drobne (2 do 5 mm) nekrozy barwy ciemniejszej od nekroz wywołanych rozwojem suchej plamistości. 

Charakterystyczne dla suchej plamistości koncentryczne strefowanie nie występuje na nekrozach brunatnej plamistości lub jest nieznaczne i tylko na pojedynczych nekrozach. Przy dużym nasileniu choroby brzegi liścia mogą zwijać się do środka. Pierwsze objawy występują na liściach już w okresie kwitnienia roślin, a nawet trochę wcześniej. Powierzchnia nekroz powiększa się bardzo wolno, częściej jest to efektem zlewania się sąsiednich nekroz.

Grzyby Altenaria solani pojawiają się w okresie kwitnienia i są obecne w ziemniakach do końca wegetacji.

Źródłem infekcji sprawcy brunatnej plamistości liści są porażone sadzeniaki, resztki pożniwne i sąsiednie uprawy. Optymalną dla rozwoju Alternaria solani temperaturą powietrza jest przedział 24–26°C, ale rozwija się już przy temp. powyżej 18°C. Obok optymalnej temperatury grzyb potrzebuje wilgotności względnej powietrza poniżej 80%. Czynnikiem sprzyjającym chorobie jest osłabienie roślin, tj. np. ich niedożywienie, porażenie wirusami, mniejsze ilości opadów i ich nierównomierny rozkład.

Sucha plamistość liści

Pierwsze objawy choroby występują na roślinach osłabionych w wyniku suszy lub spowodowanych niedoborem makro- lub mikroskładników. Najpierw na starszych liściach dolnego piętra rośliny pojawiają się początkowo drobne, ciemnobrunatne do czarnych, suche plamki nieregularnie rozrzucone na blaszce liściowej, o kształcie owalnym lub kanciastym. 

W miarę postępu choroby, plamy stają się większe (osiągają średnicę od 5 do 15 mm i więcej) i przenoszą się na liście do wyższych pięter rośliny. Przy silnym rozwoju choroby plamy zlewają się ze sobą. Tkanka w miejscu nekrozy jest sucha i łamliwa. Objaw charakterystyczny – koncentryczne strefowanie (podobne do tarczy strzelniczej lub słoi na pniu ściętego drzewa). Nekrozy otoczone żółtawą otoczką – wywołaną działaniem kwasu alternariowego. Objawy choroby obserwuje się także na bulwach. Na ich powierzchni występują różnej wielkości, nieregularne, brązowo czarne, lekko zagłębione plamy.

Grzyby Alternaria alternata występują na początku wegetacji i sprzyjają im warunki dla ziemniaków stresowe, jak susza.

Źródłem infekcji sprawcy suchej plamistości liści są porażone sadzeniaki, resztki pożniwne i sąsiednie uprawy. Podobnie jak brunatna plamistość liści, również sucha plamistość liści rozwija się w temp. powyżej 18°C. Optymalna temperatura rozwoju Alternaria alternata jest jednak nieco wyższa i mieści się w przedziale 26–28°C. Grzyb potrzebuje do rozwoju wilgotności względnej powietrza powyżej 80% i większej ilości opadów przerywanych okresami suszy. Również rozwojowi tego grzyba sprzyja osłabienie roślin, tj. np. ich niedożywienie, porażenie wirusami, mniejsze ilości opadów i ich nierównomierny
rozkład.

Zapobieganie

Alternarioza ziemniaka występuje w Europie powszechnie i najsilniej tam, gdzie jest bardziej kontynentalny klimat. W Holandii bywa groźniejsza od zarazy ziemniaka. Zaczyna też mocno zagrażać plantacjom w Niemczech. W Niemczech obserwuje się, że w technologiach uprawy ziemniaka, w których zwalcza się tylko zarazę, straty plonu wyrządzane przez alternariozę wynoszą od 10 do 30% (różnica wynika z różnej podatności odmianowej i z wczesności odmian). Takie są potencjalne straty plonu w Europie. Na innych kontynentach alternarioza powoduje straty dochodzące do 70% plonu.

Jak wspomnieliśmy, źródłem choroby są porażone przez grzyby resztki roślin oraz porażone przez bulwy – sadzeniaki. Do działań ograniczających alternariozę należy zaliczyć: sadzenie zdrowych sadzeniaków, właściwe zmianowanie, nawożenie dostosowane do potrzeb rośliny i uwzględniające zarówno makro-, jak i mikroskładniki, zbiór w pełni dojrzałych bulw i uprawa odmian o podwyższonej odporności na patogena. Na agrotechnikę ograniczającą chorobę składa się też podkiełkowywanie, pobudzanie, prawidłowe obsypywanie i formowanie redlin, zbiór w odpowiednich warunkach, niszczenie resztek pożniwnych, przechowywanie w profesjonalnych przechowalniach.

Ochrona chemiczna

Dobre rezultaty w walce z chorobą dają zabiegi chemiczne fungicydami zawierającymi w swoim składzie mancozeb oraz chlorotalonil. Fungicydy te polecane również do pierwszych zabiegów ochronnych przeciwko zarazie ziemniaka i zastosowane przeciwko alternariozie zabezpieczą rośliny przed pierwszymi ogniskami zarazy. Lista fungicydów zalecanych przez IOR do zwalczania alternariozy znajduje się w tabeli. Sygnałem do wykonania pierwszego zabiegu ochronnego przeciwko alternariozie jest wystąpienie objawów choroby na liściach roślin ziemniaka. Najczęściej wystarczy jeden zabieg, ale w sprzyjających rozwojowi choroby warunkach, na odmianach wrażliwych może wystąpić konieczność wykonania dwóch zabiegów.

Zabieg opryskiwania należy wykonać zapobiegawczo lub w momencie pojawienia się pierwszych objawów alternariozy na liściach. UWAGA! Środki ochrony roślin należy stosować zgodnie z załączoną do nich etykietą.

Marek KALINOWSKI

 
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 05:13