Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Aplikacja suszowa nie działa przez... zmiany kadrowe. Kiedy rolnicy będą mogli złożyć wniosek o szacowanie strat?

Kamila Szałaj
Kategoria: Uprawa
Aplikacja suszowa nie działa przez... zmiany kadrowe. Kiedy rolnicy będą mogli złożyć wniosek o szacowanie strat?
Uprawa
Data publikacji 26.07.2022r.

Susza dziesiątkuje plony w całym kraju. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku rolnicy poniosą większe straty niż w ubiegłym sezonie. Niestety, mimo iż sytuacja na polach jest bardzo zła, gospodarze nie mogą zgłosić wniosku o szacowanie strat w uprawach, bo nadal nie działa aplikacja suszowa. Kiedy ministerstwo uruchomi aplikację? Dlaczego wciąż nie można się zalogować?

Susza dokucza rolnikom w całym kraju

W ostatnim okresie monitorowania – od 11 maja do 10 lipca – IUNG odnotował suszę m.in. w zbożach jarych, ozimych, truskawkach, rzepaku, rzepiku, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, drzewach owocowych, roślinach strączkowych, tytoniu i warzywach gruntowych.

Najgorsza sytuacja jest na terenie Niziny Śląskiej, w Kotlinie Sandomierskiej, na terenie Polesia Lubelskiego i na Wyżynie Lubelskiej. Susza najbardziej dotknęła uprawy rzepaku i rzepiku. Zagraża tym roślinom w 1373 gminach na terenie całej Polski, choć najbardziej w Wielkopolsce i w woj. lubuskim.

Aplikacja suszowa nie działa. Dlaczego?

Choć sytuacja jest katastrofalna i IUNG stwierdza suszę na polach w całej Polsce, rolnicy nie mogą zgłosić wniosku o szacowanie strat w gospodarstwach. Powód? Nie działa aplikacja suszowa. W tamtym roku możliwość szacowania strat przez internet ruszyła 4 czerwca. W tym roku mamy już 26 lipca i ministerstwo nadal nie uruchomiło tej opcji.

Jak tłumaczyła na ostatnim posiedzeniu senackiej komisji ds. rolnictwa Aleksandra Szelągowska z MRiRW, problemy wynikają ze zmian kadrowych.

- Aplikację przygotowało ministerstwo cyfryzacji, wspólnie z resortem rolnictwa, IUNG, Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej i ARiMR, z której importuje się dane z kampanii o dopłaty bezpośrednie. Ale ministerstwo cyfryzacji wraz z całym zespołem przeszło przed rokiem pod KPRM. I w tym roku został wydzielony odrębny pion cyfryzacji i informacji, czyli Centralny Ośrodek Informatyczny. I tam został zmieniony skład osób odpowiedzialnych za aplikację suszową. I to jest główny powód, dlaczego aplikacja nie działa, choć wszystko jest gotowe. Testy też już były robione – poinformowała Aleksandra Szelągowska.

Kiedy zacznie działać aplikacja suszowa?

W związku z tymi niepokojącymi informacjami i pogłębiającą się suszą zapytaliśmy ministerstwo rolnictwa o to, kiedy rolnicy będą mogli składać wnioski o szacowanie strat suszowych na swoich polach przez aplikację suszową.

W odpowiedzi resort poinformował nas, że nadal trwają prace nad uruchomieniem możliwości składania w bieżącym roku wniosków o oszacowanie szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy, za pośrednictwem aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą”.

- Po uruchomieniu możliwości składania ww. wniosków stosowna informacja zostanie zamieszczona na stronie Ministerstwa. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, że producent rolny może złożyć wniosek o oszacowanie szkód, za pomocą publicznej aplikacji, po złożeniu wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego i nie później niż do dnia 15 października roku wystąpienia suszy – wyjaśniło ministerstwo.

Rolnikom pozostaje więc czekać, aż ministerstwo uruchomi aplikację. A starty suszowe na razie muszą zapisywać na kartce…

oprac. Kamila Szałaj, fot. envato.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a