Rolnicy bez pomocy suszowej, a ministerstwo nie widzi problemu. ”Aplikacja działa poprawnie”Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorPomoc suszowa

Rolnicy bez pomocy suszowej, a ministerstwo nie widzi problemu. "Aplikacja działa poprawnie"

17.04.2024., 11:00h
Wielu rolników, którym susza wypaliła plony zostało na lodzie. Nie dostaną pomocy suszowej, bo ich wnioski nie zostały „skutecznie podpisane", a aplikacja wyliczyła niższe straty. Co na to ministerstwo rolnictwa?

Wniosek w edycji, zaniżone szacunki. Rolnicy bez pomocy suszowej

Do 15 marca trwał nabór na pomoc suszową. Niestety, część poszkodowanych nie może skorzystać z tego wsparcia. W wielu przypadkach aplikacja oszacowała szkody poniżej 30 proc., choć w rzeczywistości są one wyższe. Poza tym niektórzy rolnicy pomimo wysłania wniosku o szacowanie suszy nie mieli możliwości pobrania protokołu - przy ich zgłoszeniach widniał komunikat „w edycji”. A bez tego ARiMR nie przyjmował wniosku o rekompensatę. Samorząd rolniczy ocenił, że jest to błąd niezależny od beneficjenta.

- Niedostarczenie w terminie protokołu/kalkulacji nie wynika ze złej woli rolnika, czy zniszczenia dokumentu, ale z błędów w działaniu aplikacji, czyli przyczyn niezależnych od beneficjenta - tłumaczy Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Ministerstwo rolnictwa: aplikacja działa poprawnie

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa poinformowało, że aplikacja „Zgłoś szkodę rolniczą” działa prawidłowo, co potwierdzają szacunki produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2023 r. opracowane przez GUS.

- Np. średni plon pszenicy w 2022 r. to 5,5 t/ha, w 2023 r. 5,4 t/ha, średni plon kukurydzy w 2022 r. 7 t/ha, w 2023 r. 7,3 t/ha - wylicza ministerstwo i dodaje, że algorytm ustalania wysokości szkód za pośrednictwem aplikacji został opracowany zgodnie z przepisami.

Susza liczona od 21 marca do 30 września

Ministerstwo przypomina też, że aplikacja szacuje szkody spowodowane wystąpieniem, w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września, spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb.

- A zatem w aplikacji wykazane są wyłącznie szkody powstałe w wyniku tak zdefiniowanej suszy, aplikacja nie uwzględnia szkód powstałych w wyniku innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych czy błędów w agrotechnice - tłumaczy ministerstwo.

"Wniosek w edycji". Ministerstwo: nie został skutecznie podpisany

Ministerstwo poinformowało również, że jeśli po zalogowaniu się do aplikacji widnieje status „wniosek w edycji”, wówczas nie ma możliwości wygenerowania i pobrania protokołu lub kalkulacji, bo zgodnie z wyjaśnieniami administratora aplikacji wniosek takiego producenta rolnego nie został skutecznie podpisany Profilem Zaufanym. 

image
Aplikacja suszowa

Pomoc suszowa: "Wniosek wysłany", ale pieniędzy nie będzie. Kolejne zawiłości aplikacji biją w rolników

image
INTERWENCJA TPR

Pomoc suszowa: Rolnikowi przepadnie kilkadziesiąt tys. zł przez błąd urzędnika

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 02:37