Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dni Kukurydzy farmsaat z zasadą: więcej praktyki, mniej statystyki

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Dni Kukurydzy farmsaat z zasadą: więcej praktyki, mniej statystyki
Uprawa kukurydza
Data publikacji 14.11.2022r.

Na Dniach Kukurydzy firmy farmsaat Polska plantatorzy tej rośliny spotykali się w br. w wielu rejonach po raz ósmy. W tym sezonie firma w okresie od siewu po zbiór zorganizowała w całym kraju ponad 80 spotkań.

Rozległa sieć założonych doświadczeń pozwala dobrze poznać i przetestować mieszańce w każdym rejonie kraju. Wiele relacji ze spotkań poświęconych mieszańcom kukurydzy farmsaat można znaleźć na firmowym kanale YouTube. Na kilku byliśmy osobiście. „Tygodnik Poradnik Rolniczy” objął patronatem medialnym te spotkania i dzisiaj przedstawiamy relację z Dni Kukurydzy farmsaat Polska z Michowic k. Skierniewic.

r e k l a m a

Tegoroczny zbiór opóźniony przez wysoką wilgotność ziarna

Dziękuję Agnieszce i Pawłowi Leszczyńskim za możliwość pokazywania po raz kolejny genetyki naszych odmian na ich polach w Michowicach – mówi Tomasz Krakowiak, członek zarządu farmsaat Polska. – Robimy to wspólnie od 5 lat, ciągle na tych samych polach. To bardzo ważne dla oceny, bo mamy ciągle te same warunki uprawy, a dane ze zbioru pełnej kolekcji naszych odmian możemy porównywać z odniesieniem do wyników z lat ubiegłych.

W dniu spotkania w Michowicach (23 października br.) zbiory kukurydzy na ziarno w Polsce ospale startowały, bo wilgotność ziarna na koniec października była wysoka, wyższa niż w latach ubiegłych. Koszt suszenia jest znaczący i każdy plantator stara się zostawić jak najwięcej wody na polu. Cenna jest zatem możliwość porównania wielu odmian na jednym polu, różniących się wczesnością FAO, wilgotnością ziarna, potencjałem plonowania na mokro i sucho.

Szukamy i badamy odmiany najlepsze dla Polski to znaczy takie, które mają bardzo wysoki potencjał plonowania, szybko oddają wodę na polu i są łatwe w dosuszaniu. A dzisiaj kombajn pokaże nam, która z naszych odmian w tej lokalizacji jest tegorocznym zwycięzcą. Jako hodowca każdego roku wprowadzamy na rynek nowe odmiany. Tutaj prezentujemy trzy takie nowości: Farmalou, Farmactos oraz Farmaquez i jesteśmy ciekawi ich wyników. Za 2–3 lata wprowadzimy do oferty zupełnie nowe odmiany z typowym ziarnem dent.

To, jaką wilgotność miało ziarno kukurydzy 23 października i jakie plony poszczególnych odmian farmsaat na mokro i sucho uzyskano na poletkach w gospodarstwie państwa Leszczyńskich, pokazuje tabela. Do właściwej analizy tych wyników dodam, że aby dokładniej doszacować wpływ zmienności glebowej na plony, odmianą kontrolną był Farmmuller. Polegało to na tym, że odmiany (po 6 rzędów na długości 166 m) siane były w sekwencji: odmiana 1, Farmueller, odmiana 2, Farmueller, odmiana 3 itd. Siew na glebach IV/V klasy o pH 6 w zagęszczeniu 78 tys. roślin/ha miał miejsce 5 maja br. Uprzedzając fakty z tabeli, z plonem na sucho (11,85 t/ha) w Michowicach wygrał mieszaniec Farmoritz, ale był zaledwie o 10 kg/ha lepszy od wzorcowej odmiany Farmueller.

Doświadczenie, gdzie wzorcowa odmiana firmy jest kontrolą dla śledzenia zmienności glebowej i porównywania z nią plonów innych mieszańców, jest celowe i wartościowe, bo, jak podkreślał Tomasz Krakowiak – ideą farmsaat Polska, jest: „więcej praktyki, mniej statystyki”. Dlatego każda badana odmiana jest przesiana odmianą wzorcową, najwyżej tutaj plonującą w ostatnich latach, tj. odmianą Farmueller.
Odmianą wzorcową doświadczenia w Michowicach był mieszeniec Farmueller, ale najwyższy plon 11,85 t/ha na sucho (14%) uzykał Farmoritz

  • Odmianą wzorcową doświadczenia w Michowicach był mieszeniec Farmueller, ale najwyższy plon 11,85 t/ha na sucho (14%) uzykał Farmoritz

Na szczęście materiału siewnego na nowy sezon nie zabraknie

W dużej części Europy plony kukurydzy są w tym roku rozczarowujące. Również w Polsce lokalnie w wielu powiatach woj. lubuskiego i wielkopolskiego plony kukurydzy są często na poziomie od 3 do 5 t/ha. Ale i tak średnio w Polsce jest zdecydowanie lepiej niż we Francji, w Rumunii, na Węgrzech i w Niemczech.

W niektórych rejonach Polski pewnie będą bite rekordy plonowania, chociaż tegoroczna wiosna była dla kukurydzy trudna, bo chłodna. Potem we znaki dała się wiosenna susza i bardzo upalne lato. To skutkowało znacznym porażeniem niektórych odmian przez głownię guzowatą, a także dużą presją omacnicy prosowianki, która nalatywała później (od lipca), ale dłużej (przez cały sierpień).

W tym roku plony ziarna kukurydzy powyżej 10 t/ha trzeba uznać za rewelacyjne – mówi Dariusz Socha z farmsaat Polska. – W tym roku na polu Pawła Leszczyńskiego wygrała odmiana Farmoritz, ale też plonowanie pozostałych odmian, zwłaszcza Farmueller było wyrównane i bardzo wysokie. Między odmianami są oczywiście różnice i takie spotkania służą temu, aby z całej palety wybrać te, które najlepiej plonują na sucho i sprawdzają się w danym rejonie uprawy. Zachęcam, aby zawsze do uprawy w gospodarstwie wybierać 2–3 odmiany. Wiechują i kwitną w różnych terminach, a to pozwala zminimalizować wpływ okresowych upałów na żywotność pyłku, skuteczność zapylenia i zaziarnienia kolb.

r e k l a m a

farmsaat poszerza swoje działalności

Firma farmsaat rozrasta się i poszerza obszary działalności. Np. w przyszłym roku farmsaat zamierza znacznie wzmocnić doradztwo dla rolników, nie tylko w kierunku uprawy kukurydzy na ziarno, ale także na kiszonkę.

Ciekawą inicjatywą jest utworzenie przez farmsaat nowej marki sojowej – Veprona. Pod tą marką kryje się hodowla soi, odmiany soi, ale też działalność handlowa nasionami soi. Już w tym sezonie firma skupuje nasiona soi dwóch odmian (Asterix i Obelix) pod marką Veprona dla odbiorcy w Niemczech. Aktualna oferowana cena (informacja z dnia 23 października w trakcie Dni Kukurydzy w Michowicach) to 3150 zł/t loco rolnik w Polsce.

Mamy w ofercie mieszanki kukurydzy z fasolą – mówi Tomasz Krakowiak. – Jednak nie chodzi w tym o to, że zapewnimy dzięki temu jakiś niesamowity wzrost wartości paszowej takiej mieszanki na kiszonkę z dużym udziałem białka. To jest po prostu kreatywna oferta, aby dywersyfikować uprawy zgodnie z zaleceniami UE.

Farmsaat jest też producentem ciekawych kompozycji mieszanek międzyplonowych. Jedna z nich jest bez roślin krzyżowych i idealnie nadaje się jako przedplon dla rzepaku.
Wilgotność ziarna każdej odmiany badano 3 razy. W tym roku jest to parametr bardzo ważny, bo w przypadku konieczności dosuszania – bardzo kosztowny. Wielu rolników wykorzystało spotkanie do szczegółowego porównania mieszańców. Była też możliwość zbadania wilgotności własnego ziarna i sporo rolników z tego skorzystało przywożąc kolby świeżo zebrane z pola

  • Wilgotność ziarna każdej odmiany badano 3 razy. W tym roku jest to parametr bardzo ważny, bo w przypadku konieczności dosuszania – bardzo kosztowny. Wielu rolników wykorzystało spotkanie do szczegółowego porównania mieszańców. Była też możliwość zbadania wilgotności własnego ziarna i sporo rolników z tego skorzystało przywożąc kolby świeżo zebrane z pola

Zaprawianie nasion, jakiego rolnik sobie życzy

Wracając do kukurydzy, przedstawiciele farmsaat zapewnili, że materiału siewnego nie zabraknie. Warto to podkreślić, bo wiele firm ma zlokalizowane nasiennictwo we Francji, gdzie w tym roku były olbrzymie problemy z suszą i plonowaniem. Farmsaat także korzysta ze zleconego nasiennictwa we Francji, ale też m.in. w Turcji i ma zabezpieczone ilości materiału siewnego.

Materiał siewny standardowo jest zaprawiony zaprawą fungicydową, ale istnieje możliwość doprawienia repelentem, insektycydem, nawozem donasiennym. Plantatorom borykającym się wiosną z problemem ptactwa farmsaat oferuje możliwość zaprawienia zaprawą Korit. Dodatkowo istnieje możliwość otoczkowania ziarna nawozem donasiennym Cronguard, który ułatwia roślinom wiosenny start i szybkie wschody w warunkach chłodnej wiosny. Można także zamówić materiał zaprawiony Force 20 CS przy problemach z drutowcami. Niektóre z odmian są dostępne w wersji z biologiczną zaprawą Cornguard BIO.

Niezależnie od rejonu uprawy i stanowiska, każdy rolnik znajdzie w ofercie farmsaat odpowiedniego mieszańca. Kilka odmian jest jednak szczególnie interesujących. To m.in. Farmoritz i Farmueller. Farmoritz o FAO 240 cechują niskie wymagania glebowe. To odmiana uniwersalna z intensywnym stay-green, o szybkim wzroście początkowym, odporna na wiosenne chłody. Świetnie znosi warunki stresowe i dopasowuje się do stanowiska. Natomiast Farmueller o FAO 260 daje wysoki i stabilny plon ziarna oraz suchej masy, z właściwie wyważoną zawartością skrobi i imponującą koncentracją energii. Wykształca duże kolby z ziarnem o dużej gęstości przydatnym dla przemysłu młynarskiego na grys.
A po zbiorze chwila relaksu z nagrodami, oczywiście za trafne odpowiedzi na udzielone pytania zadawane przez Dariusza Sochę (pierwszy z prawej) i Tomasza Krakowiaka (środek planu). Nagrody ufundowała także nasza redakcja i były to roczne prenumeraty „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

  • A po zbiorze chwila relaksu z nagrodami, oczywiście za trafne odpowiedzi na udzielone pytania zadawane przez Dariusza Sochę (pierwszy z prawej) i Tomasza Krakowiaka (środek planu). Nagrody ufundowała także nasza redakcja i były to roczne prenumeraty „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

fot. Marek Kalinowski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 46/2022 na str. 18. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a