Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak chronić uprawy kukurydzy przed dzikami?

Marek Kalinowski
Kategoria: Uprawa
Jak chronić uprawy kukurydzy przed dzikami?
Uprawa Kukurydza
Data publikacji 02.05.2020r.

Zbliża się pierwszy atak dzików na kukurydzę, a możliwości odstraszania szkodników ubywa. Sygnalizujemy zagrożenie, bo to wiosenne uderzenie dzików na kukurydzę powoduje w niej większe straty niż jesienne na dojrzałe kolby. Pęczniejące i kiełkujące nasiona to przysmak dzika. Ten pierwszy atak dzików na kukurydzę trwa od siewu do fazy dwóch liści kukurydzy, najczęściej do końca maja. Im bliżej od plantacji do lasu, tym oczywiście gorzej.

Metody odstraszania dzików są, zawodne i nowości w tym zakresie nie ma. Jest nawet gorzej, bo wycofano cenione przez rolników narzędzie odstraszającego i zniechęcającego dziki do żerowania - zaprawę Mesurol. To co jest, rolnicy znają od lat. Niestety, nie są to skuteczne odstraszacze i dlatego należy eliminować czynniki, które przyciągają dziki na plantacje kukurydzy. Z całą pewnością zachętą dla dzików jest rutyna i powtarzalność działań rolnika. Kukurydza uprawiana w monokulturze, a także uprawiana przy lesie, to dla dzików najłatwiejszy łup.

r e k l a m a

Najbardziej zagrożone pola kukurydzy znajdujące się blisko lasu

Ochrona upraw kukurydzy przed dzikami i jeleniami powinna rozpocząć się od właściwego wyboru stanowiska pod zasiewy. Należy unikać monokultury, ponieważ takie pola narażone są bardziej na żerowanie dzików zapamiętujących wcześniejsze miejsca żerowe.

r e k l a m a

Silniej narażone na szkody są pola kukurydzy graniczące bezpośrednio lub znajdujące się w niewielkiej odległości od powierzchni leśnych, trzcinowisk lub bagien.

Ogrodzenie elektryczne najlepiej ze wszystkich metod odstraszania zabezpiecza uprawy przed dzikami, pod warunkiem, że założymy je zaraz po siewie kukurydzy, na odpowiedniej wysokości. Niższy drut powinien być na takiej wysokości, aby dzik nie mógł przejść pod nim (ok. 40 cm od ziemi), a drugi na wysokości, która uniemożliwi przeskoczenie przeszkody (ok. 75 cm od ziemi). Najlepszą ochronę daje ogrodzenie z trzech drutów z dwoma na wysokościach jak wyżej i trzecim na wysokości ok. 25 cm.

Ogrodzenie elektryczne powinno być założone w odległości 1,5 m od brzegów plantacji i od strony ataku dzików. Należy je ciągle sprawdzać i w razie potrzeby naprawiać.


Marek Kalinowski
Zdjęcie Główne: Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a