Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak pomóc kukurydzy w przetrwaniu suszy? [WIDEO]

Kamila Szałaj
Kategoria: Uprawa
Jak pomóc kukurydzy w przetrwaniu suszy? [WIDEO]
Uprawa Kukurydza
Data publikacji 23.06.2022r.

Susza wiosenna zapewne odbije się na plonowaniu roślin. W wielu rejonach od początku kwietnia do ostatniej dekady maja nie padało. Opady od końca maja poprawiły bilans wodny, ale na jak długo?

Jest zatem ryzyko letniej suszy, tym bardziej, że opady ledwie przemoczyły warstwę orną. Wskaźniki wilgotności gleby w głębszych warstwach (można je znaleźć na stronie IMGW) nadal są na niskim poziomie. Czy można pomóc roślinom lepiej przetrwać suszę? Można, przygotowując rośliny na ten stres odpowiednią biostymulacją.

r e k l a m a

Deficyt wody utrudnia pobieranie składników pokarmowych 

W warunkach stresu termicznego i suszy zmienia się fizjologia rozwoju roślin w kierunku wydania jakiegokolwiek plonu generatywnego. Jeżeli nakłada się na ten stres silne nasłonecznienie, w komórkach tworzą się szkodliwe reaktywne formy tlenu i efektywność fotosyntezy spada.

Z powodu spadku turgoru aparaty szparkowe przestają funkcjonować w sposób prawidłowy. Zaburzone jest również pobieranie składników mineralnych z gleby. Uszkodzeniu ulegają ściany komórkowe (brak efektywnego transportu wapnia) i zaburzona jest prawidłowa reakcja rośliny na stres. W efekcie rośliny więdną, zwijają liście, przestają rosnąć i przedwcześnie się starzeją.

– Deficyt wody powoduje, że pobieranie składników pokarmowych jest utrudnione. Natomiast kukurydza musi w krótkim czasie zbudować ogromną masę i duży plon. Susza to mocno ogranicza, bo roślina przechodzi w tryb „walki o przetrwanie”. Stara się wydać jakikolwiek plon i na tym koncentruje swój wysiłek. W związku z tym zaczyna się szybciej starzeć, w wyniku czego produkuje o wiele mniej masy na kiszonkę czy plonu ziarna – ocenia Michał Paulus, doradca z firmy Syngenta.

Opady przemoczyły wierzchnią warstwę gleby. Głębiej nadal jest sucho i trudno oczekiwać od kukurydzy, aby rozwijała system korzeniowy w warstwie, gdzie wody jest za mało. Niedobory wody, silne nasłonecznienie i wysokie temperatury, to w ostatnich latach powtarzające się warunki stresowe mające negatywny wpływ na rozwój i plonowanie kukurydzy.

Podstawa to dokarmianie dolistne cynkiem

Warto przygotować kukurydzę na stresowe warunki rozwoju. Na pewne działania jest już za późno. To np. dobór odmian efektywniej wykorzystujących wodę, oszczędna i płytka uprawa przedsiewna, rzadszy siew na stanowiskach o mniejszej pojemności wodnej gleby oraz wczesne zwalczanie chwastów, które przecież bezpośrednio konkurują o wodę i ją zużywają. Te czynniki przesuną stres suszy.

Kilka ważnych działań można podjąć w jeszcze w trakcie wegetacji. Podstawowym jest dokarmianie dolistne cynkiem. Ten mikroelement silnie stymuluje rozwój systemu korzeniowego, a mocne korzenie to większy zasięg do wody i dostęp do składników pokarmowych. Jest jeszcze jedna możliwość – biostymulacja roślin na poziomie hormonalnym. Produkty z działaniem biostymulującym potwierdzonym w badaniach mogą wydłużyć roślinom czas normalnego funkcjonowania w warunkach suszy nawet o dwa tygodnie. Tak działa Quantis, biostymulator naturalnego pochodzenia, bo bazą jego składu są wyciągi z trzciny cukrowej, odpornej na suszę i doskonale radzącej sobie z upałami i silnym nasłonecznieniem.

Trzcina cukrowa rośnie w warunkach, w których musi wytwarzać metabolity i enzymy chroniące ją przed szkodliwymi warunkami. Dlatego postanowiliśmy ją wykorzystać w naszym biostymulatorze – wyjaśnia Michał Paulus.

Produkt pozwala na łagodzenie skutków suszy, dając rolnikowi zupełnie nowe narzędzie do poprawy wegetacji roślin. Unikalny skład pozwala na efektywne dostarczenie niezbędnych związków i substratów potrzebnych do wsparcia roślin w okresie suszy i wysokich temperatur.

r e k l a m a

Działanie biostymulatora jest potwierdzone

Działanie biostymulatora jest potwierdzone w licznych badaniach i doświadczeniach. Z tych przeprowadzonych w Polsce wynika, że po zastosowaniu Quantisa w trakcie stresu rośliny utrzymywały zdolność do optymalnej fotosyntezy przez okres około 14 dni. Miały także niższą temperaturę (o około 2 stopnie) od roślin nietraktowanych produktem. To świadczy o nabyciu przez rośliny zdolności do łagodniejszej reakcji na warunki stresowe.




Doświadczenia naukowe pokazują, że w przypadku wystąpienia silnego stresu (susza, wysokie temperatury) rośliny traktowane Quantisem budują plon znacznie wyższy od obiektu kontrolnego bez biostymulatora. W przypadku truskawki, było to o ponad 20 proc. więcej, w przypadku ziemniaka o 14 proc. więcej, a w przypadku rzepaku o 5 proc. więcej. Wyżej o 6 proc. plonowała pszenica ozima i kukurydza.

Zgodnie z zaleceniami biostymulator należy podać roślinie przed spodziewanym stresem albo krótko po jego wystąpieniu. W kukurydzy zaleca się jego stosowanie w fazie od 5. do 10. liścia właściwego w dawce 2 l/ha. W praktyce najlepiej jest biostymulować rośliny przed pojawieniem się stresu.

W warunkach suszy kukurydza broni się przed utratą wody i turgoru zwijając liście w rurki. Chce jak najszybciej zestarzeć się i wydać jakikolwiek plon generatywny. Fizjologię rośliny można jednak oszukać biostymulatorami i opóźnić tę reakcję na stres nawet o dwa tygodnie

  • W warunkach suszy kukurydza broni się przed utratą wody i turgoru zwijając liście w rurki. Chce jak najszybciej zestarzeć się i wydać jakikolwiek plon generatywny. Fizjologię rośliny można jednak oszukać biostymulatorami i opóźnić tę reakcję na stres nawet o dwa tygodnie

Kamila Szałaj

fot. Marek Kalinowski

Artykuł kazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 25/2022 na str. 27.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a