StoryEditorKukurydza

Jak pomóc kukurydzy w przetrwaniu suszy? [WIDEO]

20.06.2022., 13:06h
Susza wiosenna zapewne odbije się na plonowaniu roślin. W wielu rejonach od początku kwietnia do ostatniej dekady maja nie padało. Opady od końca maja poprawiły bilans wodny, ale na jak długo?

Jest zatem ryzyko letniej suszy, tym bardziej, że opady ledwie przemoczyły warstwę orną. Wskaźniki wilgotności gleby w głębszych warstwach (można je znaleźć na stronie IMGW) nadal są na niskim poziomie. Czy można pomóc roślinom lepiej przetrwać suszę? Można, przygotowując rośliny na ten stres odpowiednią biostymulacją.

 

Deficyt wody utrudnia pobieranie składników pokarmowych 

W warunkach stresu termicznego i suszy zmienia się fizjologia rozwoju roślin w kierunku wydania jakiegokolwiek plonu generatywnego. Jeżeli nakłada się na ten stres silne nasłonecznienie, w komórkach tworzą się szkodliwe reaktywne formy tlenu i efektywność fotosyntezy spada.

Z powodu spadku turgoru aparaty szparkowe przestają funkcjonować w sposób prawidłowy. Zaburzone jest również pobieranie składników mineralnych z gleby. Uszkodzeniu ulegają ściany komórkowe (brak efektywnego transportu wapnia) i zaburzona jest prawidłowa reakcja rośliny na stres. W efekcie rośliny więdną, zwijają liście, przestają rosnąć i przedwcześnie się starzeją.

– Deficyt wody powoduje, że pobieranie składników pokarmowych jest utrudnione. Natomiast kukurydza musi w k...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. wrzesień 2023 19:47