Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Przechowywanie ziarna kukurydzy w rękawie - jakie są tego zalety, a jakie zagrożenia?

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Uprawa
Przechowywanie ziarna kukurydzy w rękawie - jakie są tego zalety, a jakie zagrożenia?
Uprawa kukurydza
Data publikacji 17.01.2023r.

W pierwszych dniach tego roku w województwie lubelskim i podkarpackim wciąż były pola, na których stała nieskoszona kukurydza. Załamanie rynku spowodowane niekontrolowanym importem zbóż z Ukrainy, w tym kukurydzy, wpędziło rolników nieposiadających możliwości przechowania mokrego ziarna w kłopoty.

Krzysztof Jakubaszek, rolnik ze wsi Lewandowszczyzna w powiecie lubelskim, nie ma problemu z przechowywaniem mokrego ziarna kukurydzy. Rolnik uprawia kukurydzę na ziarno od wielu lat, a od trzech sezonów pakuje kukurydzę po omłocie w rękawy foliowe. Potem stopniowo suszy je we własnej suszarni opalanej słomą. Ale nawet rolnik taki jak on, czyli dysponujący możliwościami magazynowania ziarna i wysuszenia go stwierdza, że gdyby nie kontrakty na sprzedaż ziarna kukurydzy podpisane jeszcze w październiku, to teraz jego sytuacja byłaby zła.

– Na tę część ziarna, która nie zmieściłaby się w magazynach udało się podpisać kontrakty w zadowalającej cenie jesienią ub. roku. Teraz reszta zebranej kukurydzy może czekać na suszenie w rękawach – wyjaśnia.

r e k l a m a

Przechowywanie ziarna w rękawach 

Z każdym rokiem liczba foliowych rękawów do przechowywania wykorzystywanych w gospodarstwie w Lewandowszczyźnie się zwiększa i tym samym zwiększa się ilość magazynowanego w ten sposób ziarna.

W pierwszym roku spakowaliśmy na próbę niewielką ilość – opowiada pan Krzysztof. – Skończyliśmy suszenie w lutym, ziarno dobrze się przechowywało. W kolejnym roku spakowanego w ten sposób ziarna było już więcej, suszyliśmy miesiąc dłużej. W ostatnim sezonie zakończyliśmy zbiór na początku grudnia. I zwiększyliśmy po raz kolejny ilość ziarna przechowywanego w rękawach. Zapowiada się więc, że ostatnie partie ziarna kukurydzy będą suszone jeszcze dłużej niż ostatnio, zapewne do czerwca – stwierdza plantator.

Czy przechowywanie ziarna w rękawach do połowy roku jest w pełni bezpieczne? Pan Krzysztof żartuje, że przekona się o tym w tym roku. Zaznacza jednak, że zanim zdecydował się na takie rozwiązanie konsultował je ze znajomymi rolnikami, którzy przechowywali już ziarno w ten sposób do połowy roku i mają pozytywne doświadczenia.

Plantator spodziewa się więc, że jeśli nie dojdzie do uszkodzeń folii przez zwierzynę, to powinno się uniknąć porażeń chorobami grzybowymi. To bowiem uszkodzenia rękawa spowodowane przez ptaki czy gryzonie, a nawet przez nieuwagę przez człowieka, są ryzykiem, jakim obarczona jest ta metoda przechowywania.

Im dłużej ziarno znajduje się w rękawie, tym prawdopodobieństwo, że do mikrouszkodzeń dojdzie się zwiększa. I choć producent rękawów zapewnia, że ich siedmiowarstwowa konstrukcja gwarantuje odpowiednią rozciągliwość oraz bardzo wysoką wytrzymałość mechaniczną na przebicie i rozerwanie, to warto lustrować rękawy pod tym kątem. – Trzeba chodzić i obserwować. A w przypadku zauważenia jakiegoś uszkodzenia należy je zakleić, żeby uniknąć sytuacji, że ziarno w tym miejscu pod folią się zepsuje – tłumaczy pan Krzysztof. Żeby przekonać się, jak długo można utrzymać ziarno kukurydzy zapakowane w rękawy plantator zamierza przeprowadzić w tym roku doświadczenie i przechować niewielką ilość ziarna aż do jesieni.

Opinie co do ryzyka związanego z dłuższym przechowywaniem są podzielone. Mariusz Zuń, rolnik z Majdanu-Grabiny w pow. kraśnickim, z którym rozmawiałem m.in. na ten temat w ubiegłym roku i który także od kilku lat magazynuje mokrą kukurydzę w rękawach jest zdania, że jej przechowywanie w ten sposób jest w pełni bezpieczne do kwietnia. – Wraz z ociepleniem ryzyko, że ziarno w miejscach ewentualnych niezauważonych mikrouszkodzeń będzie narażone na porażenie chorobami grzybowymi rośnie – zaznaczał.

Co jeszcze można zrobić, aby zminimalizować ryzyko? Niektórzy użytkownicy rękawów stosują konserwant, który ma chronić ziarno przed ewentualnym rozwojem chorób grzybowych w rękawie, to jednak zwiększa koszt przechowywania.

Siedziba gospodarstwa znajduje się w Lewandowszczyźnie w pobliżu Lublina

  • Siedziba gospodarstwa znajduje się w Lewandowszczyźnie w pobliżu Lublina
Kukurydza na ziarno jest uprawiana  w gospodarstwie na ok. 170 ha
  • Kukurydza na ziarno jest uprawiana w gospodarstwie na ok. 170 ha

Rolnik stawia na zmiany w agrotechnice uprawy kukurydzy

Kukurydza na ziarno to główna uprawa w przypadku gospodarstwa prowadzonego przez Krzysztofa Jakubaszka. W ostatnich latach zajmuje zwykle ok. 170 ha z 350 znajdujących się w uprawie. Podobnie będzie też w tym roku. – Sytuacja na rynku spowodowana niekontrolowanym importem zboża budzi zaniepokojenie – mówi rolnik. – Liczę jednak, że to chwilowy problem, władze zapanują nad sytuacją, a ziarno z Ukrainy, jeśli będzie nadal wjeżdżać do Polski, to tylko jako tranzyt.

Wychodząc z tego założenia plantator mimo sytuacji wywołanej przez napływ ukraińskiego ziarna nie zamierza w 2023 roku ograniczać produkcji kukurydzy. – Wśród znajomych rolników uprawiających tę roślinę dominuje podobny trend. Wielu z nich zamierza w tym roku wręcz zwiększać zasiewy kukurydzy w swoich gospodarstwach.

Krzysztof Jakubaszek planuje natomiast zmiany w agrotechnice, które powinny skutkować zmniejszeniem kosztów prowadzenia uprawy kukurydzy na ziarno. Pierwsza z nich to rezygnacja z uprawy płużnej gleby pod kukurydzę. Wiosną tego roku po raz pierwszy zostanie ona w jego gospodarstwie wysiana w technologii bezorkowej. Taka decyzja to m.in. efekt pozytywnych doświadczeń z tą technologią w przypadku uprawy innych roślin.

– Bez pługa już od kilku lat uprawiamy pszenicę po rzepaku wykorzystując agregat Horscha – mówi Krzysztof Jakubaszek. – Uważam, że wschody, szczególnie na cięższych ziemiach, takich jak rędziny, są znacznie lepsze niż po przeoraniu stanowiska. Pszenica wychodzi dużo lepiej, wschody są wyrównane. Natomiast w przypadku orki gleba szybko wysycha, ziarniakom brakuje wilgoci na start. Te pozytywne doświadczenia chcę wykorzystać w przypadku kukurydzy. – Druga planowana do wprowadzenia zmiana dotyczy ochrony herbicydowej. Ostatnio stosowany był w kukurydzy powschodowo preparat nalistny zapewniający też częściowe działanie odglebowe – mówi pan Krzysztof. – Nie do końca to się sprawdziło w naszym przypadku. Na części stanowisk, tych gdzie wcześniej było uprawiane proso, konieczne były poprawki przy użyciu nikosulfuronu. W tym roku zastosujemy powschodowo tylko środki kontaktowe, przy czym chciałbym, żeby były to tańsze preparaty.

W gospodarstwie dominują odmiany kukurydzy o FAO 240 – 250. – Stawiamy na te odmiany, które szybciej oddają wodę i szybciej się suszą – mówi pan Krzysztof.
– W ostatnich latach siejemy najwięcej odmian z Dekalbu.

Najpierw gospodarowaliśmy z rodzicami, a od 2009 roku prowadzimy z żoną Kamilą gospodarstwo na własny rachunek – mówi pan Krzysztof. Na początku dysponowali w sumie 8 hektarami od obojga rodziców. Dziś uprawiają 350 ha ziem własnych i dzierżaw. 150 ha w woj. podkarpackim, reszta w okolicach Lewandowszczyzny. W strukturze zasiewów przeważa kukurydza, oprócz niej należy wymienić jeszcze rzepak oraz jęczmień ozimy.

Przechowywanie w rękawach ma i tę zaletę, że można zmagazynować w ten  sposób własne ziarno, w tym samym czasie susząc usłogowo dla innych

  • Przechowywanie w rękawach ma i tę zaletę, że można zmagazynować w ten sposób własne ziarno, w tym samym czasie susząc usłogowo dla innych

Państwo Jakubaszkowie mieszkają w Lewandowszczyźnie w pobliżu Lublina. Mają dwoje dzieci. Kacper niedługo skończy 18 lat. – Bardzo dużo pomaga i rwie się do rolnictwa – mówi ojciec. Młodszy syn Karol, ma 9 lat.

  • Państwo Jakubaszkowie mieszkają w Lewandowszczyźnie w pobliżu Lublina. Mają dwoje dzieci. Kacper niedługo skończy 18 lat. – Bardzo dużo pomaga i rwie się do rolnictwa – mówi ojciec. Młodszy syn Karol, ma 9 lat.

fot. Krzysztof Janisławski

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 3/2023 na str. 18. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a