Ziemia po Kombinacie ”Świdnica” trafi do rolników. Łącznie 1400 haJustyna Czupryniak/Canva/KOWR Wrocław
StoryEditorZiemia z KOWR

Ziemia po Kombinacie „Świdnica” trafi do rolników. Łącznie 1400 ha

25.04.2024., 12:30h
Rolnicy będą mogli wydzierżawić ziemię po Kombinacie Rolnym „Świdnica”. Łączna powierzchnia gruntów to prawie 1400 ha. Kiedy przetargi?

Rozdysponowanie nieruchomości po Kombinacie Rolnym „Świdnica”

Kombinat Rolny „Świdnica” istnieje od listopada 2003 r. Teraz okazuje się, że grunty należące do spółki znów będą mogły trafić do rolników.

Kiedy odbędzie się spotkanie ws. gruntów po Kombinacie Rolnym „Świdnica”?

Jak poinformował Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu, 26 kwietnia 2024 r. o godz. 11.00 odbędzie się spotkanie z rolnikami w świetlicy wiejskiej w Pszennie (woj. dolnośląskie). Podczas zebrania omówione zostaną kwestie zasad rozdysponowania nieruchomości po Kombinacie Rolnym „Świdnica”.

Inicjatorem spotkania jest Dyrektor OT KOWR we Wrocławiu. Jego celem jest przekazanie informacji na temat zasad, na jakich odbywa się rozdysponowanie nieruchomości rolnych Skarbu Państwa powierzonych KOWR, jak największej grupie rolników z powiatu świdnickiego oraz gmin sąsiednich. Dzięki informacjom, które zostaną przekazane podczas zebrania, rolnicy będą mogli w przyszłości brać udział w przetargach i skutecznie oraz sprawnie gospodarować nieruchomościami rolnymi.

Ile gruntów po Kombinacie Rolnym „Świdnica” może trafić do rolników?

Jak informuje nas wrocławski KOWR, w dyspozycji aktualnego dzierżawcy, czyli spółki Kombinat Rolny Świdnica jest 1385 ha.

Kiedy odbędzie się przetarg na ziemię z Kombinatu Rolnego „Świdnica”?

Niestety, rolnicy zainteresowani gruntami po Kombinacie Rolnym „Świdnica”, będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ terminy planowanych przetargów na nieruchomości, które zostaną przejęte z aktualnie obowiązującej umowy dzierżawy, jak i wielkości działek do przetargu, nie zostały jeszcze wyznaczone.

Zanim do tego dojdzie, program rozdysponowania nieruchomości powracających z umów dzierżaw musi zostać opracowany w oparciu o obowiązujące przepisy i regulacje wydawane przez Dyrektora Generalnego KOWR. Konieczne jest również opracowanie programu powtórnej restrukturyzacji, który musi zostać skonsultowany ze środowiskami rolniczymi, w tym m.in. Radą Społeczną przy Dyrektorze OT i samymi rolnikami.

Jak zapewnił OT KOWR we Wrocławiu, niezbędne informacje o wielkości nieruchomości do przetargów na dzierżawę wraz z terminami, zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym rolnikom niezwłocznie po ich ustaleniu.

Oprac. Justyna Czupryniak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. maj 2024 07:20