Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Strażacy z OSP Wojciechowice dostali z budżetu obywatelskiego drona z kamerą termowizyjną

Kategoria: Wieś i Rodzina
Strażacy z OSP Wojciechowice dostali z budżetu obywatelskiego drona z kamerą termowizyjną
Wieś i Rodzina OSP
Data publikacji 16.11.2019r.

Wieś Wojciechowice położona jest w gminie Góra Kalwaria. 24 września 1961 r. zapadła decyzja, by na działce będącej własnością Stanisława Staszewskiego stanęła remiza miejscowej OSP.

Oprócz wspomnianego dh. Staszewskiego, który został jednocześnie I prezesem OSP w gronie założycieli znaleźli się Ryszard Kowalski, Wacław Wielogórski, Stanisław Fabisiak oraz Jan Szymaniak. Obecnie na czele jednostki już drugą kadencję stoi prezes dh Grzegorz Karwowski.

r e k l a m a

Najbardziej dynamiczny rozwój naszej jednostki przypada na początek lat 90. – mówi dh Przemysław Lewiński, pełniący funkcję dowódcy zastępu. – Z racji, że nasi druhowie byli doskonale wyszkoleni i jednocześnie OSP Wojciechowice dysponowała odpowiednim sprzętem, na początku 1995 r. zostaliśmy włączeni do KSRG. Nie muszę mówić, iż taka decyzja ZG OSP RP podniosła nasz prestiż.

Wszechstronnie wyszkoleni strażacy

Dzisiaj drużynę strażacką stanowi 36 druhów, w tym aż 25 przeszkolonych – mówi dh Oliwer Owczarczak, będący jednocześnie członkiem Komisji Rewizyjnej. – Pracy mamy wiele, w tym roku do akcji zadysponowywani byliśmy blisko 100 razy. Wyjeżdżaliśmy do wszystkich rodzajów zagrożeń. Interweniowaliśmy podczas pożarów budynków i łąk. Zmagaliśmy się z wiatrołomami, jak i uczestniczyliśmy w niesieniu pomocy podczas zdarzeń drogowych.

Wracając do wyszkolenia druhów, trzeba przyznać, że są oni jedną z lepiej przygotowanych jednostek w gminie Góra Kalwaria. W drużynie służą druhowie z uprawnieniami do ratownictwa wysokościowego. Są nimi dowódcy zastępów dh Paweł Padewski oraz starszy strażak dh Jakub Klimek. Pięciu strażaków przeszło szkolenie przyjmowania LPR, czyli bezpośredniego współdziałania z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Należą do nich dh Oliwer Owczarczak, dh Paweł Szczerbiński, dh Andrzej Tkaczyk oraz dh Karol Szczerbiński.

r e k l a m a

Skoro mówimy o szkoleniu – dodaje dh Andrzej Pytka – należy wspomnieć, że aż 14 spośród nas posiada uprawnienia tzw. Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Druhowie podczas ćwiczeń z ratownictwa medycznego
  • Druhowie podczas ćwiczeń z ratownictwa medycznego

Wyposażenie straży

Strażacy na co dzień dysponują trzema wozami. Najnowsza jest 3-letnia Scania GBA 3/25 zakupiona ze środków gminy, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz dzięki wsparciu KG PSP. Tuż obok doskonale prezentującej się Scanii stoi wysłużony już Star 200 GBA z 1988 r. Z racji swojego wieku auto posiada bogatą historię m.in. w 1992 r. wzięło udział w głośnej medialnie akcji ratunkowej podczas potężnego pożaru w Kuźni Raciborskiej. Trzecim samochodem jest tzw. pojazd kwatermistrzowski marki Volkswagen transporter.

Czy fakt, że druhowie posiadają dwa, średnie samochody strażackie sprawia, iż mogą spokojnie działać nie myśląc o inwestycjach, nowocześniejszym wyposażeniu?

Złożyliśmy dwa wnioski do budżetu gminy na 2020 r. o zabezpieczenie środków finansowych na zakup samochodu, jak i na umundurowanie bojowe w ilości 12 kompletów – mówi dh Przemek Lewiński. – Oczekujemy teraz na sesję rady gminy licząc, że zabezpieczone zostaną dla nas wspomniane fundusze – powiedział dh Lewiński.

Gwoli ścisłości należy dodać, że w OSP Wojciechowice miały ostatnio miejsce poważne zakupy wspierające sprzętowo druhów.

To prawda – mówi dh Oliwer Owczarczak. – W konkursie Budżetu Obywatelskiego zagłosowało na nas 600 mieszkańców gminy Góra Kalwaria. Dzięki temu za złożenie przez nas projektu „Bezpieczna gmina – bezpieczna wieś” zakupiony będzie dron z kamerą termowizyjną oraz dziesięć najnowszej generacji hełmów strażackich firmy Rosenbauer. To spora inwestycja, zważywszy, iż koszt jednego hełmu wynosi 1800 zł.

Dh Przemysław Lewiński
  • Dh Przemysław Lewiński

Działalność społeczna i osiągnięcia sportowe

Strażacy z Wojciechowic mimo częstych interwencji wiele czasu poświęcają swoim mieszkańcom oraz okolicznych wsi. Kilka razy w roku spotykają się z młodzieżą szkolną przeprowadzając szkolenia przeciwpożarowe. Największym zainteresowaniem cieszą się tzw. akcje symulowane. Widząc duże zainteresowanie ze strony młodzieży druhowie coraz poważniej myślą o powołaniu w swojej jednostce Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Powodzeniem wśród mieszkańców Wojciechowic cieszą się coroczne wyścigi kolarskie. Które zabezpieczają miejscowi strażacy. W kwietniu i we wrześniu odbywa się jeden etap Ogólnopolskiego Wyścigu „MTB Poland”. Biorą w nim udział zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Drugim kolarskim wydarzeniem jest wyścig „Pętelka”, w którym uczestniczą mieszkańcy Wojciechowic oraz okolicznych wsi.

Dh Andrzej Pytka
  • Dh Andrzej Pytka
Skoro jesteśmy przy sporcie – mówi dh starszy strażak Paweł Szczerbiński – chcielibyśmy pochwalić się naszymi sukcesami, które odnieśliśmy na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Otóż w 2017 r. w Powiatowych Zawodach KSRG ze startujących 14 drużyn uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu. Dwa lata później podczas Zawodów Sportowo-Pożarniczych szczebla gminnego zajęliśmy trzecie miejsce. Mam nadzieję, że największe sukcesy sportowe są dopiero przed nami – powiedział na zakończenie dh Szczerbiński.

Dh Oliwer Owczarczak
  • Dh Oliwer Owczarczak
Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: Krystyna Nowakowska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a