Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rosjanie chcą wywołać klęskę głodu. Zbombardowali olbrzymi elewator zbożowy

Kamila Szałaj
Kategoria: Wojna w Ukrainie a rolnictwo
Rosjanie chcą wywołać klęskę głodu. Zbombardowali olbrzymi elewator zbożowy
Wojna w Ukrainie a rolnictwo
Data publikacji 04.05.2022r.

Rosjanie idą śladem Stalina i chcą wywołać klęskę głodu w Ukrainie. Zbombardowali m.in. nowoczesny elewator zbożowy w Rubiżnem, w którym mogło być nawet 30 tys. ton ziarna.

Rosyjscy okupanci sięgają po starą stalinowską metodę i próbują wywołać głód w Ukrainie. Dlatego coraz częściej atakują ukraińskie magazyny zboża i nawozów, grunty rolne oraz infrastrukturę rolniczą.

Rosja zbombardowała gigantyczne elewatory na 30 tys. ton zboża

3 maja Szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Haidai poinformował, że agresorzy zrzucili bomby na nowoczesny kompleks spożywczy Golden AGRO LLC w Rubiżne (obwód ługański). W wyniku tego brutalnego ataku zniszczone zostały gigantyczne elewatory zbożowe mogące pomieścić 30 tys. ton zboża oraz laboratorium służące do analizy upraw. Otwarty w 2020 roku kompleks wind został całkowicie zniszczony.

- W przedsiębiorstwie utworzono laboratorium wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, w tym analizator, który zapewniał dokładne i szybkie analizy wszystkich upraw, suszarnię ziarna o wydajności 1500 ton na dobę, separator, wagę automatyczną i automatyczny próbnik - poinformował na Telegramie Haidai.

W rozmowie z agencją Reutersa dodał, że spłonęła taka ilość ziarna, jaką w ciągu roku można by nakarmić 300 tys. ludzi.

Wraz ze wszystkimi obiektami znajdującymi się na terenie kompleksu zniszczeniu uległy przechowywane w magazynach produkty rolne – 17 tys. ton pszenicy i 8,5 tys. ton słoneczników.

Szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Haidai opublikował zdjęcia satelitarne po zrzuceniu rosyjskich bomb w tym miejscu.

Rosjanie „denazyfikują” magazyny zbożowe w Ukrainie

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy Rosjanie uderzają w ukraińską infrastrukturę rolno-spożywczą. Wcześniej informowaliśmy o ataku na fermę mleczną, drobiową czy o niszczeniu magazynów żywności.

W ostatnich dniach okupanci rozpoczęli atak na gospodarstwa rolne i magazyny żywności także w obwodzie dniepropietrowskim. 2 maja trzy rosyjskie pociski uderzyły w magazyn zbożowy i hodowlę świń koło Synelnykiva.

r e k l a m a


Dzień wcześniej, również w okolicy Synelnykiva, wrogi pocisk został wycelowany w przedsiębiorstwo rolne. Zniszczone zostały dwa magazyny - jeden pusty, drugi ze zbożem.

- Orkowie z bolesnym uporem „demilitaryzują” nasze magazyny – skomentował szef Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Walentyn Reznichenko.

Także w sobotę 30 kwietnia rosyjscy okupanci zrzucali pociski na magazyny ze zbożem w tamtym rejonie.

- „Zdenazyfikowane” magazyny rolników po porannym ataku rakietowym – zdjęcia z takim komentarzem zamieścił Walentyn Reznichenko.

Rosyjscy okupanci kradną rolnikom zboża i wysyłają je na eksport

Oprócz niszczenia magazynów ze zbożem, Rosjanie często je okradają i wywożą ciężarówkami ziarno za granicę jako własność Federacji Rosyjskiej.

W minionym tygodniu, jak informuje Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjscy najeźdźcy ukradli około 60 ton zboża w miejscowości Kamyanka-Dniprowska w obwodzie zaporoskim.

 - Rosyjscy okupanci okradają chłopów. Na przykład z firmy rolniczej w miejscowości Kamianka-Dniprovska wraz z ciężarówką skradziono ponad 60 ton pszenicy - powiedział Oleksandr Stupun, rzecznik Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wcześniej władze Ukrainy informowały o tym, że okupanci wywozili zboże z magazynów w Chersoniu na Krym, a stamtąd wysyłali je na eksport.

Rosjanie chcą wywołać wielki głód na Ukrainie

Zdaniem wielu obserwatorów działania Rosjan mają na celu ponowne wywołanie Hołodomoru. To określenie sztucznie wywołanego przez ZSRR wielkiego głodu w Ukrainie w latach 1932-33.

- Raszyści chcą zaaranżować Hołodomor. W okupowanych miastach odnotowano przypadki eksportu naszego zboża do Rosji. Wcześniej zniszczyli też wszystkie magazyny żywności w Siewierodoniecku - powiedział szef ługańskiego obwodu.

Z kolei niemiecki minister rolnictwa ocenia nawet, że Rosja niszczy zapasy zboża na Ukrainie, aby pozbyć się w ten sposób konkurencji na rynkach eksportowych.

- Wielokrotnie otrzymywaliśmy doniesienia o atakach ze strony Rosji na magazyny zboża, magazyny nawozów, grunty rolne i infrastrukturę. Istnieją podejrzenia, że Putin dąży do wyeliminowania Ukrainy jako konkurenta na dłuższą metę – powiedział niemiecki minister rolnictwa Cem Ozdemir.

Kamila Szałaj, fot. Golden AGRO LLC, Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a