Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny paliw znów galopują, a rolnicy mają problem z hurtowymi zakupami ON

Paweł Mikos
Kategoria: Wojna w Ukrainie a rolnictwo
Ceny paliw znów galopują, a rolnicy mają problem z hurtowymi zakupami ON
Wojna w Ukrainie a rolnictwo
Data publikacji 06.03.2022r.

Wojna w Ukrainie oraz sankcję na Rosję powodują, że ceny paliw rosną w szybkim tempie. Eksperci mówią, że cena może zmieniać się dwa, trzy razy dziennie. Na dodatek, dużym problemem dla rolników jest zakup oleju napędowego w większej ilości. Podpowiadamy za to w jaki sposób można obniżyć wydatki na paliwo.

Ceny paliw sięgające 6 złotych? Jeszcze dwa miesiące temu to było oburzające, a za chwilę może stać się marzeniem, bowiem przez agresję Rosji na Ukrainę rynek paliw wpadł w ogromne drgania. Co widać zarówno na stacjach benzynowych, jaki na rynku hurtowym.

r e k l a m a

Ceny paliw na stacjach już powyżej 7 zł/litr

Na hurtowym rynku paliw każdy dzień przynosi podwyżki. PKN Orlen 1 marca sprzedawał w hurcie olej napędowy po 5 530 zł/m3, a najnowszy cennik z 5 marca to już 6 632 zł/m3 oleju napędowego! Za benzynę bezołowiową 95 należy zapłacić  6070 zł/m3, a za olej opałowy 5349 zł/m2.

W sprzedaży detalicznej w niektórych stacjach stawki za olej napędowy już przekroczyły 7 zł/litr. Chociaż eksperci z e-petrol.pl wskazują, że na większości stacji olej napędowy powinien kosztować między 6,83-6,96 zł/litr, a benzyna bezołowiowa 95 na poziomie 6,33 - 6,49 zł/litr.

Są to jednak szacunki z czwartku 3 marca. A jak przyznają analitycy, obecnie trudno o dokładną prognozę, gdyż ceny na stacjach, gdzie jest duży ruch potrafią zmienić się nawet 2-3 razy dziennie.

Orlen kupuje więcej paliwa z północy, a czy OPEC zwiększy wydobycie?

Na obecną sytuację reaguje już Orlen. Największy polski koncern naftowy zapewnia, że już kupuje więcej paliwa za północy. Jak przekonuje Danie Obajtek, prezes PKN Orlen, wkrótce do Polski ma dotrzeć dodatkowych 5 tankowców z surowcem z Morza Północnego.

Dla rynku paliw oraz cen benzyny czy ON na stacjach ważne będą także decyzje OPEC, czyli państw eksportujących ropę naftową. Obecnie jej przedstawiciele dyskutują nad zwiększeniem wydobycia ropy, także ze złóż łupkowych.

Co więcej, prowadzone są rozmowy nad przywróceniem sprzedaży na rynki światowe ropy przez Iran. Wiele wskazuje na to, że państwa zachodnie uzgodnią odpowiednie warunki z Iranem. To mogłoby znacznie zmienić sytuację, ponieważ irański surowiec swoim składem chemicznym przypomina ropę rosyjską, której obecnie niemal nikt nie kupuje w ramach bojkotu za napaść na Ukrainę.

r e k l a m a

Rolnicy mają problem z zakupem paliwa do ciągników

Jakby tego było mało, to wszyscy mają problem z dostępnością paliwa. Ze względu na panikę jaka wybuchła tuż po wybuchu wojny w Ukrainie i kolejkach do stacji benzynowych, PKN Orlen i za nim wiele innych stacji  wprowadził limity w tankowaniu na stacji.

Jedno auto osobowe może zatankować maksymalnie do 50 litrów paliwa i to wyłącznie do baku - nie można tankować paliwa do kanistrów. Z kolei na stacjach w pasie przygranicznym limit ten jest jeszcze niższy i wynosi zaledwie 25 litrów.

Natomiast  autobusy, samochody ciężarowe, jak również ciągniki rolnicze mogą tankować jednorazowo do 500 litrów paliwa do zbiornika . Jedynie służby ratownicze i mundurowe mogą tankować paliwa bez ograniczeń ilościowych.

Rolnicy jednak wskazują, że zakup większej ilość paliwa z dostarczeniem do gospodarstwa obecnie niemal graniczy z cudem.

- Udało mi się kupić 3 tys. litrów paliwa. Zamówiłem je tego samego dnia co wybuchła wojna w Ukrainie i przywieźli je we wtorek, czyli po 5 dniach. Jednak ceny nie znam - jako stały klient mogę płacić przelewem po 7 dniach od zakupu, więc czekam na fakturę - mówi pan Marek z woj. wielkopolskiego.

Innego rolnika z Wielkopolski, który uprawia m.in. ziemniaki i warzywa, spotkaliśmy akurat na stacji benzynowej, kiedy tankował paliwo do tzw. mauzera.

- Znają mnie dobrze tutaj i wiedzą, że to na użytek gospodarstwa. Dostałem zgodę, żeby zatankował do 500 litrów. Pozwoli na wykonanie najbardziej pilnych spraw w polu. Pytanie jak to będzie wyglądać za tydzień lub dwa - zastanawia się gospodarz.

Rolnicy z Kujaw informują natomiast, że są wpisywani przez swojego dostawcę na listę oczekujących.

- To jest jak totolotek. Nie wiemy kiedy dostaniemy paliwo, ani w jakiej cenie będzie - ironizuje Andrzej, gospodarz spod Żnina.

Jak obniżyć koszty zakupu paliwa na Orlenie?

W dobie ciągle rosnących kosztów paliw oraz koniecznością zakupu oleju napędowego jedynie na stacjach benzynowych, chcemy przypomnieć, że Prenumeratorzy "Tygodnika Poradnika Rolniczego" mogą liczyć na zniżkę w wysokości 8 groszy na każdy litr paliwa zakupiony na stacjach PKN Orlen.

Jeżeli jesteś naszym Prenumeratorem i chcesz skorzystać z tej możliwości to zadzwoń pod numer 61 886 29 02 (od poniedziałku do piątku) lub napisz na adres paliwo@klubprenumeratora.pl. Poinformujemy Cię w jaki sposób będziesz mógł skorzystać z tańszego paliwa.

Nie masz jeszcze prenumeraty? Sprawdź naszą ofertę TUTAJ!

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: jak utrzymać rentowność produkcji mleka w czasie kryzysu?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a