StoryEditorWiadomości rolnicze

10 zasad pracy ciągnikiem rolniczym z rozsiewaczem, które przełożą się na oszczędności nawozu i paliwa

15.03.2023., 09:03h
Intensywność produkcji roślinnej w Polsce jest różna i w dużej mierze zależy od terenów, na których jest prowadzona, co przekłada się na ilość zużytych, wciąż drogich, nawozów. Warto zatem zastanowić się nad tym, co można zrobić, by zmniejszyć zużycie środków ochrony roślin i zoptymalizować plon. 

Jakie było zużycie nawozów w 2020 r.? 

Według danych ze spisu powszechnego przeprowadzonego w roku 2020 najwięcej nawozów zużyto w województwach: 

  • opolskim,  
  • kujawsko-pomorskim,  
  • wielkopolskim,  
  • dolnośląskim,  
  • pomorskim,  
  • lubelskim,  
  • łódzkim. 

Jak się okazuje, rolnicy zużyli ok. 10,2% więcej nawozów niż w roku 2010. Zużycie nawozów wyniosło od 190,2 kg do 134,2 kg NPK na 1 ha UR.  

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika również, że nawozami, których producenci rolni zużyli najwięcej, były nawozy potasowe. Ich wykorzystanie wyniosło 43,2%, czyli do 38,1 kg/ha.  

Jak przygotować ciągnik do pracy przy nawożeniu, by zaoszczędzić? 

W związku z wysokim zużyciem środków ochrony roślin przez rolników firma Claas wskazał 10 rozwiązań usprawniających pracę ciągnika przy nawożeniu.

1. Odpowiednie rozłożenie masy 

Zdaniem ekspertów z firmy Claas istotne jest zastosowanie do pracy przy nawożeniu najlżejszego ciągnika, który rolnik posiada w gospodarstwie, ponieważ w procesie rozsiewania nawozu najważniejsze jest niskie ugniatanie gleby i efekt, a nie uciąg. Po przygotowaniu maszyny do zasiewów i napełnieniu rozsiewacza na przodzie ciągnika powinno spoczywać do 20-30% obciążenia całości.

2. Stała prędkość WOM  

W procesie nawożenia istotne jest również uzyskanie stałej prędkości WOM. Jeśli rozsiewacz jest napędzany standardową przekładnią mechaniczną, to liczba obrotów silnika przełoży się na liczbę obrotów tarcz rozsiewających. Przy stabilizowaniu obrotów pomocny jest gaz ręczny. 

3. WOM ECO  

Niektóre ciągniki, w tym Claasa, mają funkcję optymalizacji prędkości do pracy z rozsiewaczem, którą można zastosować przy nawożeniu pól. Dzięki tej funkcji np. w modelu CLAAS ARION 430 obroty silnika spadają do 1560 na minutę, co zmniejsza zużycie paliwa i poprawia komfort pracy.  

4. Stała prędkość jazdy 

Jeśli rolnik chce, by rozwożony przez niego nawóz został rozsiany równomiernie, co jest istotne, by spodziewany plon był owocny, powinien zwrócić również uwagę na stałą prędkość jazdy ciągnika. Osiągnięcie stałej prędkości nie jest łatwe ze względu na zmienne warunki glebowe. W tym celu traktor musi posiadać odpowiedni zapas momentu obrotowego, co umożliwi stabilizację tempa pracy.  

5. Przejechany dystans 

W pracy przy nawożeniu istotne jest również skalibrowanie rozsiewacza, którego należy dokonać po przebyciu określonego dystansu.  

6. Stabilizacja TUZ  

Trójpunktowy układ zawieszenia to część, na której zawieszony jest rozsiewacz. Jeśli ramiona TUZ pozostaną niezablokowane, doprowadzi to do kołysania rozsiewacza i nierównomiernego rozprzestrzeniania się nawozów, dlatego ważne jest to, by zadbać o odpowiednią regulację tej części maszyny. 

7. Amortyzacja TUZ  

Prawidłowe nawożenie nie będzie również możliwe bez wyeliminowania ruchów TUZ na boki. Rolnik powinien zadbać o ograniczenie pionowych wahań maszyny, co jest uwarunkowane parametrami technicznymi TUZ. 

8. Widoczność 

Zdaniem ekspertów z firmy Claas prawidłowe nawożenie nie jest w stu procentach możliwe bez wykorzystania układów nawigacji GPS. Jeśli rolnik nie posiada takowego, optymalizacja nawożenia może być utrudniona.  

9. Opcje dodatkowe 

Nowoczesne ciągniki zostały wyposażone w liczne funkcje, umożliwiające optymalizację prac polowych. Są to zarówno rozwiązania mechaniczne, jak i regulacje sprzętu doczepianego. Niektóre ciągniki posiadają również bogate wyposażenie w systemy telematyczne.  

10. Gleba, twój warsztat 

Od wielu lat rolnicy i eksperci obserwują proces degradacji gleb, będącej kapitałem każdego plantatora. Również Unia Europejska zwraca uwagę na zoptymalizowanie nawożenia gleb, w związku z czym najnowsze dofinansowania ze Wspólnej Polityki Rolnej będą przyznawane do zabiegów technicznych, po których odbudowuje się próchnica, czyli do ekoschematów. Warto zatem zwrócić uwagę na wyposażenie posiadanych ciągników i pomyśleć nad inwestycjami, dzięki którym możliwe będzie pełne wykorzystanie funduszy z UE.  

oprac. Justyna Czupryniak  

źródło: Biuro Prasowe Claas 

fot. archiwum redakcji/claas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 23:10