StoryEditorWiadomości z branży

Contractus Agro bierze się za handel używanymi maszynami rolniczymi

07.03.2023., 14:03h
Autoryzowany dealer Claasa na Podlasiu i części województwa mazowieckiego – firma Contractus Agro, otwiera nowy biznes polegający na sprzedaży maszyn używanych. Zapewnia, że każdy sprzęt przed wystawieniem na sprzedaż jest dokładnie sprawdzany. Firma rozważa nawet możliwość udzielania gwarancji na używaną maszynę. Szczegółów na razie nie podano.

Gdzie można zapoznać się z ofertą maszyn używanych od Contractus Agro?

Mieliśmy mnóstwo zapytań od rolników o używane ciągniki czy kombajny. Ponadto – jak zapewnia Kamil Łupiński, kierownik serwisu w firmie Contractus Agro – zdarzały się propozycje "zabrania" przez naszą firmę starszej maszyny w rozliczeniu za zakupiony nowy sprzęt. Właśnie z takich powodów zdecydowaliśmy się otworzyć dział maszyn używanych, który oficjalnie wystartował w styczniu tego roku. Używane maszyny są prezentowane w siedzibie głównej w Porosłach koło Białegostoku. Z ofertą można się zapoznać również w internecie poprzez portal otomoto.

30 kombajnów i dwa razy tyle traktorów

Choć spółka Contractus Agro liczy ledwie dwa lata, to jak podkreśla jej szefostwo, ta firma bazuje na doświadczeniach przedsiębiorstwa Contractus, ze struktur których została wyodrębniona. A początki Contractusa sięgają roku 1988 roku. Na początku było to przedsiębiorstwo produkcyjno-handlowe, specjalizujące się w eksporcie produktów rolnych. W latach 2003–2020 firma Contractus była autoryzowanym dealerem ciągników i maszyn marki John Deere. Contractus Agro postawiła na sprzęt marki Claas od początku stając się autoryzowanym jego dystrybutorem.

W zeszłym roku, tak jak i inne firmy branży, borykaliśmy się z problemami w dostawach maszyn. Mimo tego dostarczyliśmy do rolników około 30 kombajnów zbożowych. W większości były to najnowsze modele z serii Trion, głównie pięcio- i sześcioklawiszowe. Sprzedaliśmy także trzy modele z serii Lexion – wszystkie z podwoziem gąsienicowym Terra Trac – informuje Grzegorz Trojan, dyrektor handlowy w firmie Contractus Agro. – Do rolników i usługodawców dostarczyliśmy również 8 sieczkarni do kukurydzy i około 60 ciągników, w tym dwa topowe modele Xerion. Sprzedaliśmy także około 60 maszyn zielonkowych – głównie były to prasy, zgrabiarki i kosiarki. Na najbliższy sezon mamy już podpisane umowy na sprzedaż trzech kolejnych sieczkarni. Wszystkie będą wyposażone w technologię Shredlage.

W sezonie infolinia Contractus Agro działa 24 godziny na dobę

Contractus Agro to dzisiaj siedem oddziałów (Porosły koło Białystoku, Łomża, Karniewo, Zbuczyn koło Siedlec, Siemiatycze, Suwałki, Wysokie Mazowieckie) i około 60 zatrudnionych osób. Firma mocno stawia na obsługę posprzedażową. Zatrudnia doradców serwisowych, którym rolnicy mogą zgłaszać usterki, awarie, a nawet prośby o pomoc w ustawieniu maszyny czy przeprowadzeniu regulacji. Od początku kwietnia do końca listopada zespół serwisowy obsługuje również infolinię czynną dwadzieścia cztery godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Startowaliśmy w styczniu 2021 roku z 20 mechanikami i 12 autami serwisowymi. Mieliśmy dwa stacjonarne punkty serwisowe i jeden serwis mobilny. Obecnie – jak informuje Kamil Łupiński – zespół mechaników liczy 26 osób, a liczba aut serwisowych "uzbrojonych" w pełen pakiet narzędzi zwiększyła się do osiemnastu. Dodam, że nasi mechanicy w ciągu dwóch lat odbyli łącznie 3145 godzin szkoleń. Do dyspozycji mamy teraz cztery hale serwisowe wyposażone w specjalistyczne narzędzia i sprzęty do napraw, na zakup których wydaliśmy 200 tys. zł. Te hale znajdują się w naszych oddziałach w Porosłach, Łomży, Karniewie oraz Zbuczynie. Jeżeli chodzi o punkty w Siemiatyczach i Suwałkach, to na razie są obsługiwane przez dwie jednostki mobilne, ale docelowo mają tam również powstać punkty stacjonarne. Gwarantujemy, że jesteśmy w stanie dojechać do każdego gospodarstwa znajdującego się w obrębie działania naszej firmy w ciągu mniej więcej godziny. Jeżeli chodzi o oddział w Wysokiem Mazowieckiem to prowadzona jest tam wyłącznie sprzedaż maszyn i części zamiennych.

Co oferuje rolnikom portal Claas Connect?

Firma Contractus Agro zatrudnia 15 wykwalifikowanych doradców ds. części zamiennych. W zespole znajduje się też mobilny doradca. Części zamienne dystrybuuje we wszystkich swoich oddziałach, z tym, że największa ich ilość znajduje się w magazynie centralnym w Porosłach. Na stanie ma nawet 15 000 części o łącznej wartości ok. 2,5 mln zł. Dostępne są zarówno części oryginalne, jak również eksploatacyjne o podwyższonej wytrzymałości (typ Claas Premium Line), fabrycznie regenerowane, które są objęte standardową gwarancją (Claas Reman Line), a także eksploatacyjne do starszych maszyn, których produkcja została już zakończona (Claas Silver Line). Rocznie Contractus Agro na częściach generuje obrót w wysokości 15 mln zł.

Super narzędziem dla rolników jest funkcjonujący od 2020 roku portal Claas Connect. Wystarczy się na nim zarejestrować podając numer posiadanej maszyny marki Claas i po uzyskaniu zgody dealera uzyskujemy dostęp do instrukcji obsługi i katalogu części swojej maszyny. Zyskuje również dostęp do sklepu z częściami zamiennymi, gdzie może sprawdzić stany magazynowe, a nawet sugerowane detaliczne ceny, które nie obejmują struktury rabatowej udzielanej przez dealera – opowiada Kamil Łupiński.

Claas Connect zawiera również dekoder kodów błędów, który pozwala rozszyfrować najczęściej pojawiające się kody błędów w maszynach. Portal zawiera również kalkulator środków smarnych, który pozwala wyliczyć np. ilość potrzebnego oleju do danej maszyny. Dodatkowym narzędziem jest kalkulator balotów, który na podstawie ilości i średnicy bel oraz ilości owinięć wylicza ilość potrzebnej folii czy siatki przekładając to na wymaganą ilość rolek.

Contractus Agro mocno rozwija również usługi związane z rolnictwem precyzyjnym. W tym celu zatrudniony został specjalista w tej dziedzinie, który w zeszłym roku przeprowadził cykl szkoleń dla uczniów szkół zawodowych o kierunkach rolniczych oraz dla klientów, którzy kupili produkty z zakresu rolnictwa precyzyjnego. Łącznie w tych szkoleniach uczestniczyło 121 osób.

Przemysław Staniszewski
Zdjęcie poglądowe: Pexels

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. październik 2023 13:38