Zbiór soi/archiwum redakcjiZbiór soi/archiwum redakcji
StoryEditorZbiór soi

Jak ustawić kombajn do zbioru soi?

11.09.2023., 13:30h
Rozpoczął się sezon zbioru soi. Wielu rolników z pewnością zastanawia się, jak w odpowiedni sposób ustawić swoje kombajny, by ziarno zostało zebrane w prawidłowy sposób. Podpowiadamy.

Początek zbioru soi?

Zbiór soi w Polsce datowany jest na początek września, jeżeli mowa o odmianach wczesnych. Natomiast koniec żniw sojowych następuje w październiku, kiedy zbierane są odmiany późne. Na to, kiedy zbierana jest soja, ma również wpływ rejon uprawy, zmienna pogoda i okres wegetacji. Jeżeli uprawa będzie wzrastała w suszy i upale, zbiory z pewnością będą szybsze.

Jak wygląda ziarno soi gotowe do zbioru?

Ziarno soi, które jest gotowe, powinno być:

  • twarde,
  • trudne do rozpołowienia,
  • mieć wilgotność w przedziale 12,5%-16%.

Ziarno mające po zbiorze powyżej 16% wilgotności należy dosuszyć.

Co jest najtrudniejsze w zbiorze nasion soi?

Jak wskazują eksperci Stowarzyszenia Polska Soja, w zbiorze tego nasiona największych trudności przysparza niskie koszenie roślin i regulacja kombajnu. Zbiór soi to działanie jednoetapowe, do którego wykorzystywany jest kombajn zbożowy, co ciekawe, jeżeli powierzchnia pola, na którym wzrastała soja, jest równa, możliwy jest zbiór tradycyjnym hederem zbożowym.

Producenci kombajnów uzupełniają swoje oferty o zespoły do zbioru soi. Dzięki elastycznym listwom tnącym oznaczonym jako „flex” możliwe jest dopasowanie maszyny do nierówności terenu i ścinanie roślin tuż nad powierzchnią gleby, dzięki czemu strata plonu jest minimalizowana.

Jak wyregulować kombajn do zbioru soi?

Ustawienie kombajnu przy zbiorze soi nie jest bez znaczenia. Poza optymalnym ustawieniem hederu konieczne jest również wyregulowanie następujących elementów składowych:

  • obrotów motowideł – należy dostosować je do prędkości jazdy kombajnu, istotne jest ograniczenie uderzania w strąki. Odpowiednia regulacja powstrzymuje otwieranie i osypywanie nasion,
  • obrotów bębna młócącego – należy ustawić je w granicach 400-600 obr./min,
  • regulacja szczeliny klepiska – jest ona zależna od wielkości nasion zbieranych podczas omłotu, podobnie do otwarcia sit, co świadczy o konieczności regulacji,
  • prędkość wentylatora (wialni) – wysoka masa nasion pozwala na ustawienie prędkości wyższej niż przy zbiorze pszenicy ozimej.

Na ustawienia kombajnu ma wpływ masa i wielkość nasion. Ze względu na to, że poszczególne odmiany różnią się od siebie, konieczne jest bieżące kontrolowanie prawidłowości ustawień kombajnu.

Zbiór soi zaczyna się przy siewie

Zbiór soi będzie o wiele łatwiejszy, jeśli podczas siewu rolnik zadba o to, by pole zostało wyrównane i oczyszczone z dużych grud ziemi i kamieni, dzięki czemu możliwy będzie zbiór nisko osadzonych strąków. W uprawie soi istotny jest również okres wegetacji i odpowiedni dobór środków ochrony roślin, co przekłada się na proces zbioru nasion ze względu na to, że zachwaszczona plantacja utrudnia młócenie i oczyszczanie ziaren. Ponadto, przedostające się do zbiornika zielone pędy, zwiększają wilgotność nasion soi.

Czy trzeba dosuszać nasiona soi?

Jeżeli rolnik zamierza przechowywać nasiona soi w gospodarstwie, to powinien zdecydować się na ich dosuszenie. Jeżeli tego nie zrobi, to jego ziarna mogą się zabarwić, zmienić zapach, smak, a w końcu stracić na jakości. Optymalna wilgotność ziaren soi to ok. 13%, jednak temperatura suszenia nie może przekraczać 30°C, jeśli nasiona są suche, to można je przechowywać długo.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: Stowarzyszenie Polska Soja

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. lipiec 2024 04:55