New Holland CR11New Holland
StoryEditorAgritechnica 2023

Premiera kombajnu New Holland CR11

17.11.2023., 13:00h
Podczas Targów Agritechnica 2023 firma New Holland zaprezentowała najnowszą wersję kombajnu z serii CR, czyli New Hollanda CR11. Jest to maszyna, dzięki której rolnicy nie tylko zbiorą więcej ziarna, ale również przyspieszą żniwa. Jakie jeszcze ma zalety nowy New Holland CR11?

Co wiemy o nowym CR11 od New Holland?

Jak informuje producent, pomysł na konstrukcję najnowszego kombajnu New Holland CR11 zrodził się w Centrum Doskonałości Maszyn Żniwnych New Holland w Zedelgem, w Belgii i również w tym miejscu ruszy jego produkcja na światową skalę.

Tym, co ma wyróżniać kombajn CR11 na tle wcześniejszych modeli, są 4 filary nowych standardów w zbiorach, na które producent postawił nacisk przy konstruowaniu maszyny, czyli:

 • większa produktywność,
 • niemal zerowe straty,
 • bardziej efektywne zarządzanie resztkami,
 • znaczne skrócenie czasu przestojów.

Warto zaznaczyć, że spełnienie powyższych filarów jest możliwe dzięki zastosowaniu w nowym CR11, wykorzystanej w poprzednich modelach kombajnów New Holland technologii Twin Rotor odpowiadającej za wysoką wydajność maszyny i niski współczynnik uszkodzeń ziarna. Jest to system, który wcześniej został zamontowany w kombajnie CR10.90, przy którego użyciu w roku 2014 ustanowiony został rekord świata pod względem tonażu pszenicy zebranej w ciągu 8 godzin.

Wynik zbioru był wówczas równy 797,656 t i do dziś nie został pobity.

image

New Holland CR11

FOTO: New Holland

New Holland CR11 – jak wpłynie na obniżenie całkowitego kosztu zbioru ziarna?

Producenci kombajnu CR11 za cel nadrzędny postawili sobie obniżenie całkowitego kosztu zbioru ziarna.

Ma się to udać dzięki montażowi:

 • silnika C16 o mocy 775 KM,
 • dwóm 24-calowym rotorom,
 • zbiornikowi ziarna o pojemności 20 tys. l,
 • prędkości rozładunku 210 l/s.

Podwójny kosz sitowy w New Holland CR11

Kolejnym atutem nowego New Hollanda CR11 ma być stworzony specjalnie na potrzeby konstrukcji kombajnu podwójny kosz sitowy – Twin Clean, składający się z dwóch systemów czyszczących,, umieszczonych jeden na drugim, czyli:

 • 2 sit górnych,
 • 2 sit dolnych,
 • 2 dolnych ślimaków ziarnowych,
 • 2 zestawów czujników ciśnienia mierzących obniżenie kosza sitowego.

System ten jest w pełni zautomatyzowany, co umożliwia równomierne rozmieszczenie poprzeczne materiału na koszu czyszczącym.

System radarowy Intellispread w New Holland CR11

W nowym New Holland CR11 został zastosowany również system radarowy Intellispread, który w roku 2022 zdobył srebrny medal Targów Agritechnica Innovation. Technologia ta współpracuje z nowym systemem zarządzania resztkami pożniwnymi, który obejmuje rozdrabniacz i rozrzutnik i jest odpowiedzialna za automatyzację procesu rozrzucania w taki sposób, aby zapewnić równomierne rozprowadzenie resztek pożniwnych za kombajnem bez względu na wiejący wiatr, rodzaj uprawy i wilgotność.

image

New Holland CR11

FOTO: New Holland

Z nowym New Hollandem CR11 operator usunie zator bez wychodzenia z kabiny

Nowy New Holland CR11 został również wyposażony w nowoczesny, zautomatyzowany system, umożliwiający operatorowi usunięcie zatoru w hederze kombajnu bez opuszczania kabiny, dzięki któremu nie naraża swojego życia i zdrowia, a jednocześnie skraca czas przestojów. Szybsza praca jest również możliwa dzięki montażowi w New Hollandzie CR11 uproszczonego układu napędowego, zawierającego o 25% mniej komponentów, co było możliwego po wyeliminowaniu z jego budowy wszystkich napędów łańcuchowych.

Jakie rozwiązania informatyczne zostały wprowadzone do New Hollanda CR11?

Z informacji przekazanej przez producenta wynika, że New Holland CR11 został również wyposażony w nowy wyświetlacz Intelliview 12 oraz system prowadzenia IntelliSteer™ uzupełniony o niezbędne dla rolnictwa precyzyjnego funkcje, takie jak:

 • telematyka,
 • zdalny podgląd ekranu.

Rolnik będzie miał również możliwość skorzystania z układu NutriSense™ wyposażonego w czujnik NIR, monitorujący jakość upraw za pomocą promieniowania w bliskiej podczerwieni. Ta technologia umożliwia rolnikowi tworzenie mapy rozkładu składników i wykorzystanie ich do dalszej analizy agronomicznej.

image

New Holland CR11

FOTO: New Holland

Jakie zmiany w konstrukcji kombajnu były widoczne podczas Targów Agritechnica 2023?

Podczas odbywających się Targów Agritechnica 2023 w Hanowerze nie dało się nie zauważyć zmian w konstrukcji nowego kombajnu New Holland CR11, która została całkowicie zmieniona i łączy w sobie funkcjonalność z estetyką premium.

image

New Holland CR11

FOTO: New Holland

W oczy rzucał się również nowy, 15-metrowy zespół żniwny, produkowany dla New Hollanda przez firmę MacDon, który zwiększa ogólną produktywność i wydajność pracy na polu.

image

New Holland CR11

FOTO: New Holland

Kombajn New Holland CR11 na kołach i gąsienicach

Na Targach Agritechnica 2023 rolnicy mogli podziwiać nowy kombajn New Holland CR11 na oponach Michelin Cerexbib 2 w rozmiarze 900/65R46 o średnicy 2,32 m będących wspólnym projektem New Hollanda i Michelin.Dzięki wykorzystaniu tego rodzaju ogumienia minimalizowany jest nacisk na glebę, przez co nie jest aż tak mocno ugniatana. Kombajn jest również oferowany w wersji na gąsienicach.

image
John Deere

Nowy opryskiwacz samojezdny John Deere 300M na Agritechnice. Belka opryskowa ma aż 28 metrów!

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: New Holland

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. czerwiec 2024 18:24