Ładowarka teleskopowa Scorpion 732e od ClaasClaas
StoryEditorŁadowa

Ładowarki teleskopowe na prąd. Co oferuje Claas, Kramer czy JCB?

18.01.2024., 16:00h
Wśród innowacyjnych sprzętów, które można było zobaczyć na targach Agritechnica 2023, znalazło się wiele maszyn rolniczych ładowanych na prąd. Wśród nich producenci prezentowali ładowarki zasilane energią elektryczną. Przy jakich pracach sprawdzą się elektryczne wersje tych maszyn?

Ładowarka teleskopowa Scorpion 732e od Claas

Podczas targów Agritechnica 2023 rolnicy mogli podziwiać ładowarkę teleskopową Scorpion 732e od firmy Claas. Zdaniem tego producenta, najbardziej wydajnie pracują ładowarki elektryczne o niższym zakresie mocy. Natomiast do maszyn rolniczych o większej mocy Claas zaleca montaż silników spalinowych zasilanych paliwami odnawialnymi np. HVO – uwodornione oleje roślinne.

Model ładowarki elektrycznej od Claas został opracowany przy współpracy z firmą Liebherr. Maszyna ta pracuje przy użyciu dwóch niezależnych od siebie napędów elektrycznych o mocy równej 90 kW. Modułowa koncepcja akumulatora o pojemności 64 kWh, dzięki któremu rolnik będzie mógł korzystać z ładowarki przez 4 godziny. Ponadto sprzęt został wyposażony w ładowarkę pokładową o mocy 22 kW. Maksymalna siła uciągu jest równa 53 kN. Ładowarka rozpędza się do 30 km/h. Co ciekawe, do ładowania maszyny rolnik będzie mógł wykorzystać prąd z fotowoltaiki lub biogazowni.

Ładowarka kołowa KL25.5e od Krone

KL25.5., jak zapewnia producent, jest to maszyna, dzięki której praca w gospodarstwie, a szczególnie przy zwierzętach, będzie nie tylko bardziej przyjemna, ale również mniej szkodliwa dla zdrowia ludzi i zwierząt.

W ładowarce został zamontowany napęd elektryczny i akumulator litowo-jonowy o pojemności 37,5 kWh, dzięki któremu praca maszyną ma być możliwa przez ok. 4 godz. bez konieczności podłączania jej do gniazda ładowania. Cechą przemawiającą za kupnem ładowarki mają być jej kompaktowe wymiary oraz maksymalne obciążenie łyżki wynoszące 2800 kg.

Ładowarka elektryczna JCB 403e

Ładowarka elektryczna JCB 403E to jedna z najnowszych propozycji tej firmy zaliczana do gamy E-Tech.

Ładowność tego sprzętu jest równa 850 kh. Moc ciągła stanowi 10,6 kW, przy czym moc szczytowa to 33,4 kW. Ładowarka JCB ma wmontowaną baterię o pojemności 20 kWh i również może być ładowana z gniazdka domowego lub przez gniazdko CEE.

Elektryczna ładowarka teleskopowa 25.5-90 Merlot

Merlot 25.5-90 to elektryczna ładowarka teleskopowa o mocy 60 kW, czyli 90 KM. Maksymalna wysokość podnoszenia jest równa 4,8 m. Można ją zakupić z napędem na dwa lub cztery koła (4WD). Podstawowa wersja zawiera sztywną oś przednią.

Maksymalna prędkość, którą osiąga ładowarka, wynosi:

  • 19 km/h w trybie „Eco”,
  • 22 km/h w trybie „Power”,
  • 25 km/h w trybie „Power+”.

W wersji 4 WD maszyna może uciągnąć maksymalnie 3 tony.

W ładowarce o firmy Merlot został zamontowany akumulator kwasowo-ołowiowy. Maksymalny czas pracy tą maszyną wynosi 8 godzin, natomiast czas ładowania to 9 godzin. Skrócenie czasu ładowania jest możliwe po wymianie akumulatorów.

Ładowarka elektryczna Schäffer 23e

Schäffer 23e to ładowarka elektryczna o łącznej masie 2,2 t. Jak się okazuje, jest to maszyna mająca obciążenie wywracające i wysokość podnoszenia niemalże identyczne, jak w przypadku maszyn wysokoprężnych.

Ładowarka ma zamontowany silnik o mocy 21 kW, który jest połączony kołnierzowo, bezpośrednio z tylną osią i zapewnia w ten sposób przenoszenie momentu obrotowego. Silnik elektryczny hydrauliki roboczej ma moc 9,7 kW.

Ładowarka elektryczna z trzema wariantami akumulatorów

Ładowarka kołowa 1390e to propozycja od firmy Weidemann o masie roboczej 2 700 do 3 200 kg w zależności od wyposażenia. Akumulator litowo-jonowy o napięciu 96 V jest dostępny w trzech poziomach mocy, dzięki czemu czas pracy maszyny można dostosować do wymagań.

Ładowarka pracuje ok. 5,3 godz. W standardzie instalowana jest ładowarka o mocy 3 kW. Dzięki czemu czas ładowania skraca się do 1,8 godz. W ładowarce zamontowano dwa oddzielne silniki elektryczne: jeden do napędu jezdnego (33,1 kW), drugi do napędu i jeden do hydrauliki roboczej 921,2 kW).

image
Tanco S200 V

Owijarka do bel Tanco S200 V montowana z tyłu lub z przodu ciągnika. Jak ma wady i zalety?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Top Agrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 03:37