Zgrabiarka GA 8131 CL jest wyposażona w opatentowany podbieracz napowietrzający.Tomasz Ślęzak
StoryEditorNowości Kuhn

Niezwykła maszyna od Kuhna: zgrabiarka z podbieraczem

21.09.2023., 15:00h
Takiej maszyny jeszcze nie było. Firma Kuhn podczas Międzynarodowej Konferencji Prasowej w Saverne zaprezentowała zgrabiarkę GA 8131 CL o szerokości roboczej 8 metrów, którą wyposażono w podbieracz. Ma on za zadanie podnosić i napowietrzać środkowy pokos, czyli robi to, czego nie wykonują konwencjonalne zgrabiarki karuzelowe, które nie przemieszczają roślin w środku, gdzie jest tworzony rząd.

Do jakich zadań przeznaczona jest najnowsza zgrabiarka Kuhn GA 8131 CL?

Zgrabiarka GA 8131 CL, została zaprojektowana do zbioru zielonek przeznaczonych do zakiszania w silosach lub belach owiniętych w folię, jak i pasz suchych, takich jak siano. Przeznaczona jest dla średnich i dużych gospodarstw. Kuhn przekonuje, że posiada cechy innych maszyn serii GA m.in. ma koła umieszczone bezpośrednio przy palcach karuzeli, ma duży prześwit czy posiada przekładnię Master Drive GIII. Na dyszlu przed karuzelami ma zamontowany opatentowany podbieracz o szerokości 1,80 m. Podnosi i napowietrza on paszę znajdującą się pośrodku obszaru zgrabiania, która nie jest zgrabiana przez "konwencjonalne" zgrabiarki. Dzięki temu tworzy lepsze warunki do schnięcia, co wpływa na jakość pracy. Podbieracz pozwala także na minimalizowanie zanieczyszczeń. Jego podnoszenie i opuszczanie odbywają się automatycznie.

image

Zgrabiarka GA 8131 CL jest wyposażona w opatentowany podbieracz napowietrzający.

FOTO: Tomasz Ślęzak

Kuhn wprowadził także zmiany w segmencie zgrabiarek czterokaruzelowych. Jakie?

Maszyny serii GA 10131 z centralnym formowaniem rzędu pokosu, o szerokościach roboczych od 8,40 m do 14,70 m, zostały przekształcone w serię GA 10231. Otrzymały też kilka nowych rozwiązań. Do najważniejszych zalicza się układ elektroniczny. Zastosowano bowiem moduł ISOBUS M500, którego interfejs jest bardziej przyjazny dla użytkownika. Może tworzyć symbole graficzne powiązane z poszczególnymi funkcjami używanymi z joystickiem ISOBUS CCI A3. Maszyny zyskały indywidualną regulację szerokości roboczej, która stanowi wyposażenie seryjne. Zawieszenie przednich karuzel zgrabiarek jest teraz sterowane za pomocą siłowników hydraulicznych, dzięki czemu można je precyzyjniej regulować. Dodatkowo, zgrabiarki mają funkcję automatycznego dostosowania nacisku do podłoża zależnie od szerokości roboczej. Użytkownik może łatwo skorygować maszynę do panujących warunków. Dzięki temu chroniona jest darń oraz zbierana pasza. Francuski producent podkreśla, że to nie jedyne nowe rozwiązania, ponieważ zgrabiarki otrzymały także m.in. nowy system regulacji wysokości pracy karuzeli, blok hydrauliczny ze sterowaniem elektronicznym oraz czujniki zwiększające precyzję i diagnostykę.

Nowe rozwiązania nie ominęły przetrząsaczy marki Kuhn

Zmodernizowana została także gama zawieszanych i zaczepianych przetrząsaczy. Wersję o szerokości roboczej 7,8 m wyposażył w nowe karuzele Optitedd. Trafią one do przetrząsaczy zawieszanych i zaczepianych GF 7803, GF 7903, GF 7803 T i GF 7903 T. Są to następcy maszyn wcześniej oznaczonych jak GF 7802, GF 7902 (zawieszane) oraz GF 7802 T GII i GF 7902 T GII (zaczepiane). Producent zapewnia, że karuzele Optitedd cechują się dużą wytrzymałością i żywotnością. Możliwe jest to dzięki średnicy palców, która wynosi 10 mm i średnicy zwojów sięgających 80 mm. Karuzele są w stanie zapewnić przetrząsanie dwukrotnie większej powierzchni. Ich konstrukcja pozwala pracować w trudnych warunkach z ciężkim materiałem i na kamienistym podłożu. Osłony palców, stanowiące standardowe wyposażenie nowych modeli, zapobiegają owijaniu się materiału wokół karuzeli oraz gubieniu palców. Stanowią standardowe wyposażenie.

Nowości wśród pras Kuhna, które zaskoczą rolników

Zmiany obejmują także segment pras. Kuhn wprowadza na rynek nowe prasy zmiennokomorowe serii VB 3200. Obejmować ona będzie cztery nowe modele. Poszerzając ofertę chce w ten sposób poszerzyć grono potencjalnych klientów. Dla rolników i usługodawców działających na dużą skalę przewidziano maszyny typu VB 3260 i VB 3290, które zostały zbudowane z myślą o wszechstronności, wydajności i wysokiej rentowności. Prasy te mają zapewniać o 10 proc. większą wydajność w porównaniu z obecnymi modelami VB 3160 i VB 3190 oraz o 10 proc. większą gęstość bel dzięki nowej opcji Progressive Density Plus.

image

Prasy VB 3285 potrafią formować bele o średnicy do 1,85 m

FOTO: Tomasz Ślęzak

Model VB 3260 formułują bele o średnicy od 0,80 m do 1,60 m. Z kolei model VB 3290 tworzy bele o średnicy do 1,85 m. Nowe funkcje i opcje stanowi ciężka rolka dogniatająca rząd zbieranej masy z podbieraczem wyposażonym w sprężyste place zapewniający lepsze wstępne zagęszczenie i przepływ masy oraz zwiększona prędkość klapy tylnej. Maszyna potrzebuje zaledwie 6 sekund na wyrzucenie beli. Kuhn zapewnia, że w tych maszynach zastosował mocniejszy główny łańcuch napędowy, większy łańcuch napędowy rotora oraz dodatkowe wzmocnione łożyska i uszczelki w rolkach poddawanych największym obciążeniom. Maszyny VB 3260 i VB 3290 mają duże możliwości konfiguracji, które obejmują między innymi 23-nożowy rotor tnący (OC23) czy drugi napęd. Dostępne będą także modele VB 3255 i VB 3285. Zastosowano w nich nowe osłony boczne i przednie, automatyczny system smarowania łańcucha, dodatkową rolkę czyszczącą w komorze prasowania oraz opuszczaną podłogę pod rotorem.

Kuhn rozszerza także swój segment tylnych kosiarek ze zgniataczem pokosu

FC 3515 R to model o szerokości roboczej 3,5 m. Na czas transportu kosiarka składa się "do pionu" pod kątem 126 stopni. To rozwiązanie ma zapewnić właściwe rozłożenie ciężaru maszyny na tyle ciągnika. Pozwala także na wygodną jazdę, gdyż maszyna ma niewielkie wymiary transportowe. Kosiarka jest wyposażona w walcowy zgniatacz Squareflex. Walce o dużej średnicy (24 cm) i ze specjalnym profilem są standardowo wyposażone w podwójny napęd. Niektóre części, które są wykonane z materiałów takich jak aluminium, pozwalają ograniczyć całkowitą masę maszyny do poziomu wagi maszyny ze zgniataczem palcowym. Taka konstrukcja ma zapewnić skuteczne kondycjonowanie wszystkich rodzajów roślin (lucerna, koniczyna, życica, itp.), wysoką wydajność roboczą oraz krótki czas na obsługę. Maszyna wyposażona jest belkę tnącą Optidisc Elite. Producent zapewnia, że kosi ona trawę zawsze optymalnie niezależnie od warunków terenowych i pogodowych. Nie wymaga też dodatkowej obsługi i jest standardowo wyposażona w system szybkiej wymiany noży o nazwie Fast-Fit.

image

Kosiarka ze zgniataczem pokosu FC 3515 R jest wyposażona w walcowy zgniatacz Squareflex

FOTO: Tomasz Ślęzak

Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 08:20