Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki kątowej do gospodarstwa?domitech.pl
StoryEditorMateriał promocyjny

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki kątowej do gospodarstwa?

06.07.2023., 10:19h
Praca na roli rządzi się pewnymi specyficznymi prawami. Zasada ta dotyczy też samych elektronarzędzi, które powinny zostać dopasowane do profilu gospodarstwa rolnego. Dobrym tego przykładem może być popularna kątówka – sprzęty dedykowane majsterkowiczom oraz ekipom budowlanym niekoniecznie sprawdzą się w rękach rolników. Jaką zatem szlifierkę kątową powinien wybrać właściciel gospodarstwa?

Do czego rolnikowi może przydać się szlifierka kątowa?

Szlifierka kątowa to niezwykle uniwersalny sprzęt. Wyposażając ją w tarcze fibrowe można będzie z łatwością usunąć zalążki rdzy z metalowych powierzchni, tym samym przygotowując je do nałożenia ochronnej powłoki lakierniczej. Sprzęt ten świetnie sprawdzi się również podczas ostrzenia kos oraz noży tnących w maszynach rolniczych.

Sięgając po szlifierkę kątową, będzie można także znacząco ułatwić sobie prace związane z renowacją maszyn – w szczególności te wymagające spawania. Wyposażając kątówkę w tarczę korundową możliwe stanie się szybkie oszlifowanie pękniętych elementów. Pozwoli to uzyskać odpowiednią powierzchnię roboczą, tym samym gwarantując odpowiednie przetopienie spawanego metalu.

Szlifierki kątowe do swojego gospodarstwa znajdziesz i wybierzesz na Domitech.pl.

Co w ten sposób można naprawić? Praktycznie wszystko! Uszkodzone ramię pługu lub belki opryskiwacza, ukręcony wał glebogryzarki czy pęknięta rama rozrzutnika obornika – to tylko nieliczne z przykładów maszyn, które można naprawić używając szlifierki kątowej i spawarki.

Kątówka może być również wykorzystywana do cięcia różnego rodzaju materiałów. Wyposażając ją w odpowiednią tarczę, będzie można z łatwością przecinać stal, ceramikę, kamień czy beton. Sprzęt ten sprawdzi się także podczas prac budowlanych oraz remontowych, pozwalając docinać bloczki konstrukcyjne, betonowe krawężniki lub blachy.

Ciekawym akcesorium są także specjalistyczne tarniki, przy pomocy których można zgrubnie szlifować lub frezować drewno. Pomoże to w szybce i obróbce kantówek, ułatwiając tym samym budowę konstrukcji dachowych oraz wszelkiego rodzaju prace dekarskie.

image
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki kątowej do gospodarstwa?
FOTO: domitech.pl

Jaką średnicę tarczy szlifierki kątowej wybrać?

Szlifierki kątowe mogą współpracować z wieloma różnymi rozmiarami tarcz, jednak zdecydowanie najpopularniejszymi z nich są warianty o średnicy 125 mm oraz 230 mm.

Pierwszy rodzaj kątówek to uniwersalne urządzenia o kompaktowych rozmiarach oraz stosunkowo niewielkiej wadze. Dzięki temu można nimi z łatwością operować w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Idealnie sprawdzą się do cięcia oraz szlifowania metalu drewna czy ceramiki, pozwalając w 90% wypełnić potrzeby każdego rolnika.

Drugim wariantem są szlifierki kątowe o średnicy tarczy wynoszącej 230 mm. Elektronarzędzia te wyposażone są w potężne silniki, których moc często przekracza 2000 watów, co umożliwia szybkie przycinanie grubych prętów zbrojeniowych, pustaków ceramicznych oraz bloczków betonowych. Niestety takie kątówki są duże i ciężkie, przez co dość trudno się nimi manewruje. Korzystanie z nich wymaga także dużej wprawy, dlatego też polecane są one głównie doświadczonym majsterkowiczom.

Zalecenie dotyczące wyboru średnicy tarczy w kątówkach jest takie, że najlepiej jest mieć na wyposażeniu oba rodzaje tych urządzeń. Posiadanie obu średnic tarcz wzajemnie się uzupełnia, umożliwiając wykonywanie różnorodnych prac w gospodarstwie rolnym. Dzięki temu będziesz przygotowany do wykonania wszelkich zadań, które mogą się Tobie przytrafić, i z łatwością sprostasz różnym wymaganiom, które mogą wynikać z prac rolnych.

Ile powinna wynosić moc silnika szlifierki kątowej?

Kupując szlifierkę kątową należy szczególną uwagę zwrócić na moc jej silnika wyrażaną w watach. Jest to szczególnie ważne, ponieważ to właśnie od tego parametru zależeć będzie wydajność oraz uniwersalność całego elektronarzędzia. Duży zapas mocy zapobiegnie również przegrzewaniu się urządzenia podczas pracy, tym samym znacząco wydłużając jego żywotność. Ile zatem mocy powinna mieć dobra kątówka?

Biorąc pod uwagę szeroki zakres prac, z którymi przyjdzie zmierzyć się szlifierce kątowej w gospodarstwie rolniczym, warto wybrać model wyposażony w silnik o mocy wynoszącej przynajmniej 1200 watów, jak na przykład GWS 12-125 S lub nieco mocniejszy - o mocy 1400 W - Bosch GWS 14-125 S. Umożliwi to szlifowanie zarówno stali, jak i betonu, a także zapobiegnie spadkowi prędkości obrotowej tarczy podczas cięcia stali konstrukcyjnej o większej grubości.

Z kolei w przypadku szlifierek kątowych 230 mm powinno się zdecydować na zakup urządzenia wyposażonego w silnik o mocy przynajmniej 1700 watów.

image
Na co zwrócić uwagę przy wyborze szlifierki kątowej do gospodarstwa?
FOTO: domitech.pl

Szlifierka kątowa – zasilana sieciowo czy bateryjnie?

Zasilane sieciowo szlifierki kątowe świetnie sprawdzą się podczas prac warsztatowych. Są one stosunkowo tanie w zakupie, a także charakteryzują się dużą mocą. Niestety, korzystająca z nich osoba będzie ograniczana długością kabla takiego elektronarzędzia.

Problem ten do pewnego stopnia można rozwiązać wyposażając się w długi przedłużacz. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne, ponieważ przewód będzie plątał się pod nogami.

Ciekawą alternatywą dla szlifierek kątowych zasilanych sieciowo są ich akumulatorowe odpowiedniki. Urządzenia te w większości przypadków wyposażone są w wydajne silniki bezszczotkowe, które znacząco zwiększają czas pracy na jednym naładowaniu baterii.

Mimo wszystko warto jest postawić na wydajne ogniwa i wysoką pojemność akumulatorów. Takie możemy znaleźć w pełnym wyposażeniu modelu Bosch GWX 18V-15 SC – 8.0 Ah baterie zapewnią wysoką wydajność oraz najdłuższy czas pracy.  Dodatkowo szlifierka charakteryzuje się funkcją kickback control, zatrzymującą tarczę w przypadku nagłego jej zwolnienia oraz drop control, odcinającą zasilanie w przypadku upuszczenia elektronarzędzia.

Kiedy w kątówce przyda się regulacja obrotów?

Regulacja obrotów to funkcja, która w szczególności przyda się do obróbki delikatnych materiałów oraz prac naprawczych powierzchni lakierniczych. Możliwość regulacji prędkości obrotowej tarczy pozwoli precyzyjnie obrabiać materiał bez ryzyka przegrzania oraz uszkodzenia jego powierzchni.

Szlifierki kątowe z funkcją regulacji obrotów będą także świetnym wyborem podczas prac związanych z obróbką drewna.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 18:23