StoryEditorŁadowarki

Pierwsza na świecie autonomiczna ładowarka rolnicza

24.02.2023., 16:02h
Sama wykonuje prace załadunkowe i sama wymienia osprzęt. Tak pracuje Loadix - autonomiczna ładowarka rolnicza. Na razie maszyna jest w wersji prototypowej, ale pomyślnie przeszła już fazę testów w gospodarstwie rolnym. 

Autonomiczna ładowarka Loadix przeszła już fazę testów

Tak twierdzi Franck Mailleux, wiceprezes francuskiej grupy M-extend, do której należą m.in. specjalizujące się w produkcji ładowaczy czołowych firmy MX czy Manip i która poprzez start-up o nazwie ManuRob stoi za projektem tej innowacyjnej maszyny.

Koncepcja autonomicznej ładowarki zrodziła się w 2018 roku, po zebraniu opinii od rolników na temat zapotrzebowania na taki sprzęt i powstaniu start-upu o nazwie ManuRob zajmującego się w grupie M-extend robotyką i autonomicznymi rozwiązaniami. W 2019 roku projekt ładowarki ruszył z miejsca, po tym jak pomysłodawca nawiązał współpracę z zewnętrznymi dostawcami oprzyrządowana. Dwa lata później był gotowy prototyp, który został skierowany do testów wykonywanych m.in. na farmie mlecznej.

Jest to maszyna z napędem elektrycznym. Przy naładowanych akumulatorach jest w stanie pracować od 2 do 4 godzin. Wszystko zależy od charakteru wykonywanego zadania. Posiada dwa silniki elektryczne odpowiadające za układ roboczy i napędowy. Wszystkie koła ma skrętne, a prędkość, z jaką może się poruszać wynosi 7,2 km/h – informuje Pierre Germana...

Pozostało 59% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 20:23