StoryEditorWiadomości rolnicze

To już oficjalne! Chemirol przejął Unię. Powstaje nowy gigant w polskim rolnictwie

28.02.2023., 18:02h
Mamy już oficjalne potwierdzenie, że Chemirol, wiodący dystrybutor środków do produkcji rolniczej przejął Unię, jednego z największych w Polsce producentów maszyn rolniczych. – Nie wykluczam dalszej ekspansji na rynku maszyn rolniczych – zastrzega Leszek Boruch, prezes Chemirolu.

28 lutego 2023 roku oficjalnie fuzja Chemirolu i Unii, o której pisaliśmy już na początku roku stała się faktem.

 

Fuzja jednych z największych podmiotów w polskim rolnictwie

Połączenie obu firm może mieć bardzo duże znaczenie dla polskiego rolnictwa ze względu na wielkość, rozpoznawalność i zasięgi obu podmiotów.

Unia sp. z o.o. z Grudziądza jest jednym z największych polskich producentów maszyn i urządzeń rolniczych. Ma w swojej w ofercie: maszyny uprawowe, siewniki, rozsiewacze nawozów, rozrzutniki, maszyny do ziemniaków czy opryskiwacze. Spółka produkuje także instalacje suszarniczo-magazynowe do ziarna. Obecnie Unia łącznie zatrudnia ponad 1100 pracowników w czterech zakładach w Grudziądzu, Słupsku, Brzegu i Kątach Wrocławskich.

Z kolei PUH „Chemirol” sp. z o. o. powstało w roku 1990 w Mogilnie, będąc na początku lokalną hurtownią środków ochrony roślin. Jednak przez ponad 30 lat doszło do pozycji jednego z największych w Polsce firm w obsłudze rolnictwa. Chemirol poza szeroką gamą pestycydów oferuje także biostymulatory i nawozy dolistne. Zatrudnia ponad 1 tys. pracowników.

Chemirol z Mogilna jest fundamentem Grupy Kapitałowej „Chemirol”, którą tworzą między innymi spółki: Innvigo sp. z o.o., Napena sp. z o.o., Flora sp. z o.o. oraz Agrolex sp. z o.o. A teraz w skład tej Grupy wchodzi także Unia, przez co Chemirol poszerza swoją ofertę o projektowanie i produkcję maszyn oraz urządzeń rolniczych.

 

Lange: Unia ma być w pierwszej trójce producentów maszyn rolniczych w Europie

– UNIA ma znaczący wkład w rozwój polskiego rolnictwa i od lat wyznacza trendy w budowie maszyn i urządzeń rolniczych. Można śmiało powiedzieć, że każdy rolnik w Polsce zna lub stosował maszyny z UNII. Dziś przyszedł czas na nowy etap historii firmy. Dołączenie do Grupy Kapitałowej „Chemirol” to szansa na rozwój – przekonuje Michał Lange, który został nowym prezesem Unii.

Nowy szef grudziądzkiej spółki podkreśla, że plan strategiczny zakłada, że Unia będzie w pierwszej trójce producentów maszyn i urządzeń rolniczych w Europie.

Kolejnym krokiem będzie wzmocnienie pozycji na rynkach pozaeuropejskich. Dziś eksportujemy produkty do 45 państw i chcemy zdobywać nowe rynki. Ze wsparciem Chemirolu mamy szanse przekuć plany na rzeczywistość – dodaje Michał Lange.

 

Boruch: nie wykluczam dalszej ekspansji w obszarze rynku maszyn rolniczych

Z kolei szef Chemirolu zaznacza, że przejęcie Unii to kolejny krok w rozwoju Grupy i poszerzanie oferty o kolejne obszary sektora agro.

– Inwestując w sektor maszyn i urządzeń rolniczych wnosimy kapitał, dynamikę działania i otwartość na zmiany. Nie wykluczam dalszej ekspansji w obszarze rynku maszyn rolniczych w Polsce i za granicą, tak aby powstał silny podmiot będący istotnym graczem na międzynarodowym rynku. W pierwszym okresie współpracy przewiduję inwestycje na rozwój zakładów produkcyjnych UNII na poziomie 150-200 mln złotych – powiedział Leszek Boruch, prezes PUH „Chemirol” sp. z o.o.

Zobaczymy czy i kiedy te plany uda się spełnić.

Paweł Mikos
Fot. Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. listopad 2023 17:17