StoryEditorMaszyny zielonkowe

Zielone Agro Show – jakie maszyny rolnicze pracowały na polu? [FOTO]

01.06.2019., 20:06h
25 i 26 maja 2019 roku odbyło się Zielone Agro Show na lotnisku Ułęż na Lubelszczyźnie. Niemal 40 tys. osób, w tym rolników mogło podziwiać pracę 56 maszyn rolniczych podczas prac wykonywanych na użytkach zielonych.

Zielone Agro Show – 150 wystawców maszyn rolniczych na Lubelszczyźnie 

W ostatni weekend maja 2019 roku na lotnisku w Ułężu pod Rykami na Lubelszczyźnie odbyło się Zielone Agro Show 2019. Podczas dwóch dni pokazów na targach przybyło około 40 tys. zwiedzających. Rolnicy i osoby zainteresowane rolnictwem mogli zobaczyć ofertę blisko 150 wystawców. 

Jedną z najważniejszych części Zielonego Agro Show dla rolników są pokazy prac polowych poszczególnych maszyn podczas zbioru zielonki i innych prac na użytkach zielonych. W tym roku w pokazach polowych wzięło udział aż 56 maszyn rolniczych. 

 

Jak kosiarki radziły sobie z nierównościami terenu? 

Jednym z ważniejszych pokazów był sprawdzian aż 14 kosiarek zarówno tych zawieszanych z tyłu ciągnika, jak i zestawów złożonych z kosiarek czołowych i tylnych, przy czym kosiarki miały różną szerokość roboczą. 

Podczas pokazu można było zobaczyć jak poszczególne kosiarki radzą sobie z nierównościami terenu. Ten parametr jest ważny dla rolników z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala zmniejszyć poziom zanieczyszczenia zielonki. Po drugie redukuje zużycie poszczególnych elementów kosiarki i ogranicza ryzyko uszkodzenia. 

W pokazie kosiarek można było zobaczyć maszyny wyprodukowane przez firmy: SIP, VICON, Krone, Fendt, Class, New Holland, McHale, Pronar, Kuhn, Pottinger, Kubota, Samasz, Unia.

 

Ograniczenie kosztów paliwa i czasu przy zbiorze zielonki 

Jednym z ciekawych rozwiązań zaprezentowanych podczas Zielonego Agro Show w Ułężu był przejazd ciągnika rolniczego z zaczepioną z przodu zgrabiarką grzebieniową oraz z prasoowijarką z tyłu. Taki zestaw redukuje ilość przejazdów, co oznacza znacznie szybszy zbiór zielonki oraz ograniczenie wydatków na paliwo. 

Dość duże zainteresowanie wzbudziła praca stacjonarnej owijaki zdalnie sterowanej za pomocą pilota radiowego, wyposażonej w niezależny układ hydrauliczny dzięki któremu nie musi być ona podłączona do ciągnika. Z kolei w przypadku prasoowijarek uwagę zwróciło rozwiązanie umożliwiające owijanie beli kilkoma warstwami folii w komorze prasy, dzięki czemu nie ma potrzeby stosowania siatki. 

W pokazie pras zwijających uczestniczyło 15 maszyn stałokomorowych i zmiennokomorowych marek: Krone, Fendt, John Deere, KVERNELAND, Maschio-Gaspardo, McHale New Holland, Class, Kuhn, Pottinger oraz Mascar. 

Można było zobaczyć 6 prasoowijarek, w tym te wyprodukowane przez: Krone, GӦWEIL, McHale, Kuhn, Kubota i Samasz.

Zaprezentowano także 4 owijarki firmy Gӧweil, McHale, Pronar i Unia.

 

Krone i Claas pokazały swoje sieczkarnie w pracy 

Podczas Zielonego Agro Show można było zobaczyć w akcji sieczkarnie wyprodukowane przez Krone i Claasa. Jedną z ciekawych opcji zaprezentowanych podczas tego pokazu była funkcja automatycznego rozpoznanie stopnia dojrzałości kukurydzy i dopasowanie długości cięcia. Bardzo dobrym dla rolników rozwiązaniem jest możliwość wyposażenia sieczkarni w kamerę zamocowaną na tunelu wyrzutowym monitorującą przyczepę jadącą obok. Ciekawą opcją jest także wyposażenie sieczkarni w dozownik do zakiszacza

Pokazano także dwa agregaty do pielęgnacji i siewu użytków zielonych wyprodukowanych przez Agro-Masz oraz APV. 

– Do zadań elementów roboczych tych urządzeń należało rozgrabianie trawy, sfilcowań, mchów oraz innych pozostałości i nierówności, wyrywanie chwastów oraz napowietrzenie darni. Natychmiast wysiane w otwartą glebę nasiona dogniatane były przez wały – podaje Hubert Seliwiak z Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych, organizatora Zielonego Agro Show. 

 

Paweł Mikos 
Fot. PIGMUR/Zielone Agro Show 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 06:56