– Do OSM Koło mleko dostarczamy od ponad roku i wreszcie mamy stabilnego partnera oraz wypłatę na czas. Wcześniej było wręcz tragicznie – mówi rolnik.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnicy nie dostali pieniędzy za mleko od dwóch firm. Uratowało ich przejście do OSM Koło

15.04.2024., 15:00h
Jak ciężko jest prowadzić gospodarstwo mleczne, gdy wypłaty za mleko wpływają z dużym poślizgiem, lub w ogóle ich nie ma, dobrze wie rodzina Mydlów. OSM Głubczyce i firma Atena nadal nie wypłaciły im pieniędzy za kilka miesięcy dostaw mleka, nie mówiąc o udziałach. Aby ratować swoje gospodarstwo przeszli do OSM Koło.

Przejście do OSM Koło uratowało gospodarstwo hodowców

Do OSM Koło mleko dostarczamy od ponad roku i wreszcie mamy stabilnego partnera oraz wypłatę na czas. Wcześniej było wręcz tragicznie. Najpierw zaległości w wypłatach miała OSM Głubczyce, potem skup mleka przejęła firma Ateana. Na początku płacili za mleko, a potem też przestali płacić. OSM Głubczyce nadal zalega nam z wypłatą za mleko za okres dwóch miesięcy, a firma Atena za okres ponad dwóch miesięcy – powiedział Radosław Mydla.

Z OSM Głubczyce chcieliśmy odejść wcześniej, ale straszono nas karami umownymi. Doszło do sytuacji, że byliśmy pod ścianą. Nie da się pracować za darmo, krowy muszą też coś jeść, dlatego przeszliśmy do grodkowskiego oddziału OSM Koło, inaczej musielibyśmy zlikwidować stado bydła mlecznego – dodał Zygfryd Mydla.

Rolnicy nie tylko nie odzyskali do tej pory pieniędzy za mleko, nie mówiąc o udziałach, ale też mleczarnia, która za mleko nie płaciła, rości sobie prawo do wypłaty horrendalnej kwoty jako karę za odejście w wysokości ponad 300 tys. zł. Zatem ciągną się za nimi sprawy w sądach. W podobnej sytuacji jest też wielu innych pro...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 16:46