Największą niedogodnością dla Janowskich jest głód ziemi. Dużo paszy muszą dokupić, co podnosi koszt produkcji każdego litra mleka, który, pomimo to, według szacunków Andrzeja Jankowskiego wcale nie jest taki wysoki.Andrzej Rutkowski
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnicy z Wielkopolski mają 80 krów i każda ma swoje imię a nie jest numerkiem do wydojenia

05.12.2023., 14:00h
Zaczynali od kilku krów i jedno co się nie zmieniło, to indywidualne podejście do swoich podopiecznych. Nadal każda ma swoje imię, a pani Lidia tylko spojrzy i wie, że przy stole paszowym stoi Czarna, a ze stacji paszowej korzysta Krasula. We wsi Kornaty gospodaruje już czwarte pokolenie rodziny Janowskich, podkreślając, że każda krowa jest jedyna w swoim rodzaju, a nie kolejnym numerkiem do wydojenia.

Nikt o zdrowym rozsądku nie zapłaci 100 tys. zł za hektar

Największą niedogodnością dla Janowskich jest głód ziemi. Dużo paszy muszą dokupić, co podnosi koszt produkcji każdego litra mleka, który, pomimo to, według szacunków Andrzeja Jankowskiego wcale nie jest taki wysoki. Jednak rolnik w wyliczeniach nie uwzględnił kosztu pracy własnej i rodziców.

Mamy tylko 23 ha gruntów ornych, na których uprawiamy kukurydzę na kiszonkę. Dodatkowo udało nam się wydzierżawić 19 ha trwałych użytków zielonych od KOWR z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. To i tak wszystko mało dla stada liczącego 130 sztuk, w tym 80 krów. Trudno jest pozyskać kolejne dzierżawy, chyba że na tzw. gębę, ale takich nie chcemy, bo mamy przykre doświadczenia. Często było tak, że doprowadziliśmy pole do użytku poprzez odpowiednią agrotechnikę i nawożenie, a potem wypowiadano nam dzierżawę – powiedziała Lidia Janowska.

Najpotrzebniejszą inwestycją jest zakup ziemi, ale nikt o zdrowym rozsądku nie zapłaci 100 tys. zł za hektar przy obecnej opłacalności. Do ścielenia potrzebujemy dużo słomy, którą wymieniamy za obornik i gnojowicę. Ponadto doku...

Pozostało 85% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 01:30