Bartłomiej Mówiński prowadzi swoje gospodarstwo od 2019 roku, kontynuując tym samym wieloletnie hodowlane tradycje rodziny.Beata Dąbrowska
StoryEditorReportaż z gospodarstwa

Rolnik zmodernizował uwięziówkę na oborę wolnostanowiskową. Efekt? Znaczny wzrost mleka

26.10.2023., 15:00h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Ewelina i Bartłomiej Mówińscy samodzielnie gospodarzą od 2019 roku, kontynuując tym samym wieloletnie hodowlane tradycje gospodarstwa. Ojciec młodego hodowcy – Sławomir Mówiński był bowiem zasłużonym hodowcą bydła mlecznego i długoletnim dostawcą GK Polmlek. Czyż można zatem wyobrazić sobie, aby przynajmniej jedno z czworga jego dzieci nie połknęło hodowlanego bakcyla? Raczej trudno, dlatego nie zdziwiliśmy się, kiedy goszcząc z wizytą w gospodarstwie, przekonaliśmy się jak – w niespełna cztery lata – dokonać można jego gigantycznej przemiany.

Uwięziówka zamieniona na oborę wolnosyanowiskową na 120 krów dojnych

I niewątpliwie wizytówką tej przemiany jest nowy wolnostanowiskowy obiekt przeznaczony dla 120 krów dojnych, którego funkcjonalny projekt może być inspiracją dla przyszłych inwestorów. Trzeba też zaznaczyć, że niemal w całości był on dziełem Bartłomieja Mówińskiego, który postanowił wykorzystać starą uwięziówkę (oczywiście odpowiednio przerobioną), łącząc ją z nową częścią w jeden – doskonale funkcjonujący – kompleks oborowy.

Tak więc dawna obora uwięziowa przeszła gruntowną modernizację dostosowującą ją do systemu wolnostanowiskowego. Powstały w niej 2 rzędy legowisk wraz z korytarzem gnojowym, a korytarz paszowy dla przebywających tutaj krów wyprowadzony został na zewnątrz. Do przeciwległej ściany podłużnej dobudowano nową część. Tutaj zaplanowano 3 rzędy boksów legowiskowych, na których zastosowano materac słomiano-wapienny.

W mojej opinii jest to jedno z najlepszych rozwiązań dla krów – przyznał Bartłomiej Mówiński. – Owszem, liczyliśmy się z koniecznością uzupełniania ściółki raz w tygodniu, co oczywiście zwiększa pr...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 06:10