StoryEditorWiadomości rolnicze

Ile zapłacimy kary za przekroczenie kwot mlecznych?

16.12.2014., 11:12h
  Zamykając bieżący numer naszego tygodnika, nie dysponowaliśmy jeszcze informacjami dotyczącymi wielkości skupu mleka w miesiącach kwiecień–listopad 2014 r. Pewne jest natomiast, że po 7 miesiącach bieżącego roku kwotowego stopień wykorzystania kwot indywidualnych, które przysługują dostawcom hurtowym wyniósł ok. 64,56%. Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw kształtuje się na poziomie 63,98%.

W sytuacji przekroczenia przez dostawców hurtowych kwoty krajowej, prezes ARR zobligowany jest do określenia tzw. krajowego współczynnika realokacji. Współczynnik ten (w przypadku dostawców hurtowych) stanowi iloraz sumy niewykorzystanych przez dostawców hurtowych kwot indywidualnych przysługujących na dany dzień roku, według stanu na ostatni dzień roku kwotowego, i pozostającej do dyspozycji części krajowej rezerwy przeznaczonej dla dostawców hurtowych oraz sumy przekroczonych przez dostawców hurtowych kwot indywidualnych przysługujących na dany dzień roku, według stanu na ostatni dzień roku kwotowego.

Gdy dynamika skupu mleka utrzyma się na dotychczasowym poziomie, Agencja Rynku Rolnego prognozuje, że wysokość przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw może wynieść ponad 8%. Skutkiem tak znacznego przekroczenia będzie konieczność uiszczenia opłaty wyrównawczej, która będzie znacząco wyższa niż opłata za rok kwotowy 2013/2014. Wówczas producenci mleka, którzy przekroczyli posiadane kwoty indywidualne będą zobowiązani do wniesienia – za pośrednictwem swoich mleczarni – należną opłatę.

Agencja Rynku Rolnego przestrzega więc przed prognozowaną wysokością opłaty jednostkowej za kg mleka wprowadzonego ponad posiadany limit, z tym że należy pamiętać, iż wyliczenia te oparte są na prognozowanych wartościach, w związku z czym mogą być one obarczone pewnym marginesem błędu.

 I tak, przy założeniu, że krajowa kwota dostaw zostanie przekroczona o:

  • ok. 4% – opłata jednostkowa może wynieść ok. 50–60 groszy za kilogram przekroczenia,
  • ok. 6% – opłata jednostkowa może wynieść ok. 60–70 groszy za kilogram przekroczenia,
  • ok. 8% – opłata jednostkowa może wynieść ok. 70–80 groszy za kilogram przekroczenia.

 

Beata Dąbrowska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. grudzień 2024 08:40