StoryEditorŻywienie krów

Jak oszczędniej produkować pasze objętościowe?

24.02.2022., 15:02h
Wszystko wskazuje na to, że bieżący rok – podobnie jak poprzedni – nie będzie dla producentów mleka łatwy. Ceny środków produkcji stale rosną. Drogie są nawozy, głównie azotowe, siatka, folia, a nawet zwykły rolniczy sznurek. Gdzie zatem szukać oszczędności, jak ograniczać rosnące koszty produkcji mleka? To pytanie najczęściej dziś chyba zadaje sobie większość producentów mleka. Podpowiedzi w tym zakresie udzielili twórcy programu Krowie na Zdrowie.

Gdzie szukać oszczędności prowadząc mleczne gospodarstwo?

W przededniu kolejnego sezonu wegetacyjnego Piotr Kowalski – specjalista ds. użytków zielonych w firmie Barenbrug Polska, zwraca uwagę, iż dobrym miejscem do oszczędzania są użytki zielone, jednak, aby utrzymać wysoki, dobrej jakości plon z użytków zielonych, trzeba mądrze i umiejętnie oszczędzać. Zalecają zatem, by:
Wybierać te nawozy, których ceny są przyzwoite, a które znacznie poprawią jakość plonu z użytków zielonych np. siarka (która jest niezbędna do optymalnego wykorzystania azotu), magnez czy sód.

Doskonałym rozwiązaniem stosowanym na użytkach zielonych są też nawozy naturalne, jak obornik i gnojowica, których w mlecznych gospodarstwach nie brakuje. W przypadku zastosowania gnojowicy wiosną trzeba pamiętać, aby uzupełniać w glebie fosfor i regularnie wapnować użytki zielone. Dla ekonomiki wykorzystania nawozów, ważnym zabiegiem wiosennym jest włókowanie użytków zielonych i bronowanie lucerników. Dzięki temu nawozy łatwiej się rozpuszczają w glebie i szybciej działają.

Na starszych lucernikach (mających powyżej 3 lat) wiosną można zastosować jednorazową dawkę potasu – będzie to oszczędność związana z ograniczeniem liczby wyjazdów w pole i wynikające z tego mniejsze zużycie paliwa (na młodszych lucernikach dawkę potasu musimy podzielić).

Jak zaoszczędzić na nawozach azotowych?

W oszczędnym zarządzaniu azotem, na użytkach zielonych bardzo przydadzą się rośliny motylkowe. Aby je optymalnie wykorzystać trzeba pamiętać o odpowiedniej wysokości koszenia. Tam, gdzie są koniczyny, kosimy trawy na wysokości minimum 5 cm, a tam gdzie jest lucerna na minimum 7 cm. Im wyżej kosimy, tym szybszy jest odrost, rośliny motylkowe lepiej się krzewią i asymilują więcej azotu z powietrza, dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi. Dbajmy o te bakterie regularnym wapnowaniem oraz stosowaniem nawożenia organicznego. Jeśli w tym sezonie chcemy zaoszczędzić na azocie, wykorzystując do jego pozyskiwania rośliny motylkowe, należy zastosować koniczyny jednoroczne, bardzo szybko rosnące np. mieszankę koniczyny perskiej, aleksandryjskiej, inkarnatki i Michelę. Już niewielka dawka w podsiewie (5–7 kg) pozwoli oszczędzać azot, dzięki wzrostowi roślin motylkowych w runi. Rolnikom zakładającym nowe użytki zielone poleca się mieszanki traw z koniczynami i lucerną bądź samą lucernę lub samą koniczynę (jeśli stanowisko nie jest odpowiednie dla lucerny). W przypadku lucerników korzystamy dodatkowo z dopłat.

W bilansie azotowym warto pamiętać o poplonach, które nie tylko pozwalają pozyskać dobrą paszę dla zwierząt o wysokiej zawartości białka, ale też pomagają poprawić strukturę gleby i wzbogacić ją w azot, dzięki wysokiemu udziałowi roślin motylkowych w poplonie. 1 tona suchej masy plonu roślin motylkowych to 20 kg związanego azotu.

Pryzma bardziej oszczędna od bel

Szukając oszczędności można rozważyć zbiór w pryzmę, nie bele. Pozwoli to zaoszczędzić na kosztach siatek i folii, przy czym materiał musi być dobrze rozdrobniony i dobrze ubity. Zwracajmy szczególną uwagę na ściany boczne pryzmy, by nie było tam luźnego materiału i by był on jak najlepiej zabezpieczony.

Paweł Piątas z De Heus prognozuje, iż w 2022 roku producenci mleka, podobnie jak cała branża agro, będą zmagać się z wysokimi cenami produkcji. Bardzo wysokie ceny środków do produkcji rolnej wpłyną na ceny pasz objętościowych, a niestabilna sytuacja na światowych rynkach będzie miała odzwierciedlenie w cenach surowców białkowych. Jest jednak przysłowiowe światełko w tunelu, jakim jest zapotrzebowanie na mleko.

Co będzie ważne dla producentów mleka?

Kluczem do sukcesu jest optymalizacja produkcji roślinnej, którą należy rozpocząć na polu od prawidłowej uprawy kukurydzy i użytków zielonych, ponieważ to wysokiej jakości pasze objętościowe, w połączeniu z właściwie zbilansowaną dawką żywieniową pozwolą na osiąganie wysokiej wydajności w produkcji mleka. Ważna jest dbałość nie tylko o krowy mleczne, ale też prawidłowo prowadzony okres zasuszenia i właściwy odchów cieląt, ponieważ one w ogromnym stopniu limitują późniejszą produkcję w okresie laktacji, a to wpłynie na optymalizację procesu produkcji mleka. Hodowcy krów mlecznych mogą w tym zakresie korzystać z programów De Heus, czyli Kaliber, Prelacto czy Akademia Zdrowego Wymienia.

Oprac. Beata Dąbrowska
Zdjęcie: Beata Dąbrowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 08/2022 na str. 44. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 23:02