StoryEditorDobry hodowca

Jak zadbać o racice krów w oborze bezściołowej?

14.04.2022., 09:04h
Zrezygnowanie ze ściółki na rzecz mat legowiskowych oznacza mniej pracy przy obsłudze bydła, jednak wymusza wykonanie pewnych zabiegów, bez których trudno utrzymać zdrowotność stada na wysokim poziomie, jednym z nich, zdaniem Pawła Knapa, jest regularna kąpiel racic.

Kąpiel racic zamiast ściółki

W oborze bezściołowej, gdzie racica jest bardziej narażona na wilgotne środowisko podłoża, kąpiel racic to konieczność. Taka kąpiel nie tylko osusza racicę, ale też utwardza i dezynfekuje, ponadto działa leczniczo, ograniczając występowanie stanów zapalnych. Oczywiście musi być wykonywana regularnie, co najmniej raz na 3 tygodnie. Można stosować w tym celu różne roztwory, a najpopularniejszym jest siarczan miedzi – powiedział Paweł Knap, który już na etapie projektowania i budowy obory pomyślał o kąpieli racic.

Na drodze, którą krowy pokonują po wyjściu z hali udojowej zaprojektowaliśmy specjalne zagłębienie, w którym rozrabiamy roztwór do kąpieli racic, dlatego nie musimy stosować żadnych dodatkowych wanien, które często są mało stabilne. Jednak owe zagłębienie z czasem musieliśmy przerobić, było zbyt płytkie i zbyt krótkie. Racice niedostatecznie się zanurzały, a niektóre krowy przeskakiwały zagłębienie. Po wprowadzonych zmianach głębokość zwiększyliśmy do 20 cm, a długość do 2 m – dodał hodowca.

Prowizoryczna, ale skuteczna stacja paszowa

Obora wolnostanowiskowa z 2...

Pozostało 84% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. lipiec 2024 11:59