StoryEditorPorady

Jak zadbać o użytki zielone jesienią, aby zyskać w kolejnym sezonie?

30.11.2021., 12:11h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Jak pielęgnować użytki zielone jesienią? Czym nawozić i o czym warto pamiętać? Jaką wysokość traw, a jaką lucerny pozostawić na zimę? Na te i inne pytania (które mogą Państwo obejrzeć także w materiale video na kanale You Tube) odpowiada Piotr Kowalski z firmy Barenbrug – jeden z ekspertów programu Krowie na Zdrowie.

Jesień jest ważnym okresem dla użytków zielonych

Zapewne wszyscy producenci mleka ostatnie pokosy mają już za sobą. Nie oznacza to jednak, że wraz z ich zakończeniem o użytkach zielonych możemy zapomnieć. Jesień jest bowiem bardzo ważnym okresem, w którym trzeba mieć na uwadze kolejny sezon wegetacyjny. Tak więc ostatni pokos, tak na prawdę nie jest „ostatnim słowem” użytku zielonego i dlatego jesienią, właśnie po zbiorze ostatniego pokosu, bardzo ważne jest wykonanie odpowiednich zabiegów, które przygotują trawy i rośliny motylkowe do zimy.

Mam tutaj przede wszystkim na uwadze zabezpieczenie roślin w odpowiednią ilość cukrów, tak aby jak najlepiej przezimowały. Dotyczy to zarówno traw, lucerników, jak i mieszanek traw z koniczynami, czyli wszystkich upraw, z których w przyszłym roku chcemy ponownie uzyskiwać wysokie plony. Aby tak było musimy dobrze przygotować je do zimy – podkreśla Piotr Kowalski.
Dobrze przygotowane do sezonu zimowego trawy, bardzo dobrze startują wiosną i wówczas jesteśmy w stanie zebrać pierwszy pokos, nawet o dwa tygodnie wcześniej. A dobrze przygotowane użytki zielone to takie, które są bardz...
Pozostało 82% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 01:54