StoryEditorRynek mleka

Łuski od migdałów mogą uderzyć w nasze mleczarstwo

11.04.2023., 10:04h
Główny Urząd Statystyczny (GUS) w ubiegłym tygodniu opublikował dane, w których przedstawiono średnią cenę mleka wypłaconą przez podmioty skupujące w lutym 2023 r.

Jak obecna sytuacja w Rosji wpływa na rynek mleka w Europie?

Cena mleka zgodnie z tym, co obserwujemy na rynku spadła o kolejne 18 gr/litr, osiągając 2,2740 zł/litr.

Warto jednak ponownie przyjrzeć się rynkowi mleka z szerszej perspektywy, tym razem uwzględniając sytuację w Rosji. Za sprawą wciąż toczonej na bliskim terenie wojny, obserwujemy istotne również dla nas zmiany w sektorze mleczarskim. Niedawny pakiet sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji za inwazję na Ukrainę wydaje się być pierwszym, który jest bezpośrednio wymierzony w przemysł mleczarski.

Rosyjski związek producentów mleka Soyuzmoloko poinformował, że europejskie firmy wstrzymują teraz eksport wirówek do śmietanki, tj. urządzeń służących do rozdzielania mleka na mleko odtłuszczone i śmietankę. Zmiany mają dotknąć również urządzenia stosowane w zakładach przetwórstwa mleka. Chodzi również m.in. o wymienniki ciepła, pompy próżniowe, kilka typów transformatorów i inny sprzęt elektryczny, których obrót ma również podlegać istotnym ograniczeniom.

Rosjanie na razie robią dobrą minę do złej gry, a Roman Czujbak, menedżer Soyuzmoloko ds. współpracy z władzami, ...

Pozostało 83% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. luty 2024 01:18