StoryEditormaszyny

Miniładowarka niezastąpiona w gospodarstwie mlecznym

03.12.2019., 16:12h
Jest jedna maszyna, bez której Jan Bartusiak nie wyobraża sobie prowadzenia gospodarstwa mlecznego. To miniładowarka, nieduża, zwrotna, o stosunkowo niezłym udźwigu, która wszędzie wjedzie, nawet w wąskie zakamarki obory uwięziowej.
Mam już swoje lata i nie wyobrażam sobie pracy bez tej miniładowarki. Jest niezastąpiona, używam jej codziennie, przede wszystkim do usuwania obornika, ale także do załadunku pasz, przy zbiorze i owijaniu balotów z sianokiszonką, przy zbiorze słomy. Każdy załadunek i rozładunek  w gospodarstwie odbywa się z jej udziałem. Ważne, że ma tylko 1,2 m szerokości, dzięki temu wjeżdża nawet do wąskiej uwięziowej obory przeznaczonej dla krów i nie muszę ręcznie usuwać obornika. Od krów obornik usuwam codziennie, a od jałówek chodzących na głębokiej ściółce już rzadziej – oznajmił Jan Bartusiak, dodając, że bez miniładowarki, którą ma już od 3 lat, musiałby dużo więcej pracować fizycznie.

Jałówki do wiaty

Dla krów zasuszonych i jałówek rolnik tanim kosztem, systemem gospodarczym, wybudował przejazdową wiatę o konstrukcji drewnianej. Młodsze jałówki korzystają w niej ze stanowisk uwięziowych, a te jałowice, które są już cielne oraz krowy zasuszone, chodzą luzem na głębokiej ściółce z drugiej strony stołu paszowego. Ta grupa ma też możliwość bezpośredniego wyjścia na okólnik ogrodzony pastuchem elektrycznym...
Pozostało 74% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 23:58