Mleczarnie nie chcą płacić na Funduszu Ochrony Rolnictwa. Dlaczego?Envato elements
StoryEditorKryzys na rynku mleka

Mleczarnie nie chcą płacić na Funduszu Ochrony Rolnictwa. Dlaczego?

30.04.2024., 12:38h
Spółdzielnie mleczarskie apelują o likwidację FOR. Według KZSM, jest to obciążenie, które w dobie kryzysu na rynku mleka odbije się na mlerczarniach i samych rolnikach.

Dla spółdzielni mleczarskich Fundusz Ochrony Rolnictwa to dodatkowe obciążenie

Spółdzielnie mleczarskie apelują do premiera oraz do ministra rolnictwa o likwidację lub chociaż czasowe zawieszenie działania Funduszu Ochrony Rolnictwa.

– Nasza prośba podyktowana jest trudną sytuacją na rynku mleka w Polsce, a także w  Unii Europejskiej i na całym świecie. Sytuacja ta jest wywołana przez zawirowania na rynkach  światowych, którą potęguje wojna w Ukrainie czy na Bliskim Wschodzie, utrudnienia w transporcie przez Morze Czerwone oraz inne uwarunkowania ekonomiczne, które spowodowały mniejsze spożycie nabiału. Do tego dochodzi zniesienie ceł do UE na produkty z Nowej Zelandii – czytamy w piśmie podpisaniem przez Wiesława Żebrowskiego prezesa Krajowego Zrzeszenia Spółdzielni Mleczarskich.

Wpłaty na FOR przez mleczarnie dotykają także rolników-członków spółdzielni

Szef KZSM zwrócił uwagę, że od początku 2024 roku ceny mleka w skupie muszą być obniżane, a końca takich decyzji nie widać. W efekcie można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach nastąpi wylew mleka w gospodarstwach. Spółdzielnie mleczarskie ograniczają koszty, które są potęgowane dodatkowymi opłatami i  podatkami a także wysokimi kosztami mediów, opakowań, opłat od nich, wynagrodzeń.

Odczują to przede wszystkim rolnicy, właściciele spółdzielni mleczarskich, którzy i tak   są w bardzo trudnej sytuacji finansowej, czego wynikiem są strajki i ogólne niezadowolenie – kontynuuje Wiesław Żebrowski, który zwrócił się z prośbą o przeanalizowanie celowości obciążenia jakim jest Fundusz Ochrony Rolnictwa w tak trudnej sytuacji.

image
Ruszają składki na Fundusz Ochrony Rolnictwa

Nowy parapodatek rolny dla spółdzielni mleczarskich

Jakie zastrzeżenia mają organizacje branżowe do FOR?

To nie jedyny taki głos w ostatnim czasie. Związek Polskich Przetwórców Mleka stworzył koalicję organizacji rolniczych, które uznały funkcjonowanie Funduszu Ochrony Rolnictwa za niecelowe i wnioskowały o jego likwidację oraz zwrot środków dotychczas naliczonych i pobranych na ten cel. W jej skład weszły m.in.: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Polska Izba Mleka, Izba Zbożowo-Paszowa, Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej – POLSUS oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Sprzeciw budziły następujące rozwiązania zawarte w ustawie, która wprowadziła FOR:

  • utworzenie jednego funduszu dla wszystkich branż;
  • obligatoryjność wpłat na Fundusz;
  • negatywny wpływ Funduszu na ceny skupu;
  • pominięcie faktu istnienia już obowiązujących rozwiązań prawnych w tej sprawie;
  • nierównowaga pomiędzy liczbą podmiotów zobowiązanych do wpłat i uprawnionych do rekompensat;
  • zachęta do patologicznych działań na pograniczu prawa;
  • zwiększenie obciążeń administracyjnych i finansowych dla podmiotów skupujących;
  • zbyt długi okres do wypłat rekompensat

"Funduszu Ochrony Rolnictwa to bubel prawny"

Także branża mięsna jest jego przeciwnikiem. – Może się narażę wielu rolnikom, ale jestem absolutnym przeciwnikiem Funduszu Ochrony Rolnictwa. Jest to bubel prawny, który nie zabezpiecza w pełni rolników, którzy się o tym niedługo przekonają. Opowiadam się za zabezpieczeniem wszystkich uczestników łańcucha w tym także przetwórców. My też zostajemy z długami, gdy bankrutuje sklep lub hurtownia. Potrzebujemy czegoś w rodzaju Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który szeroko zabezpieczy uczestników rynku – mówił w listopadzie zeszłego roku Tomasz Parzybut prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy.

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. maj 2024 19:05