StoryEditorPorady

Na pielęgnację strzyków wystarczy kilka chwil

28.05.2018., 15:05h
Nieodpowiednie warunki higieniczne w oborze sprzyjają twardnieniu i grubieniu naskórka strzyków oraz zmniejszają elastyczność skóry, co powoduje ich pękanie. W trakcie doju złuszczająca się skóra pozbawia strzyki osłony kwasów tłuszczowych, czego konsekwencją może być osiedlanie się bakterii, np. Staphylococcus aureus.

Jak powstaje hiperkeratoza kanałów strzykowych

Na wysuszenie i nadmierne rogowacenie naskórka strzyków wpływać mogą również sezonowe warunki pogodowe, przyczyniając się do powstania hiperkeratozy zewnętrznego ujścia kanału strzykowego. Stwierdzono, że u krów z klinicznymi postaciami mastitis występuje większy stopień zrogowacenia końca strzyków niż u krów zdrowych, szczególnie wtedy, gdy stany zapalne występowały pomiędzy drugim a piątym miesiącem laktacji. Występowanie przewlekłego pustodoju przyczynia się do powstania rozległych uszkodzeń mięśnia zwieracza kanału strzykowego powodując mimowolny wyciek mleka. Strzyki, które ociekają mlekiem pomiędzy dojami zwykle narażone są na zakażenia gruczołów przez E.coli oraz wystąpienia klinicznych postaci mastitis.

Prawidłowa dezynfekcja najlepszą profilaktyką mastitis

Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki mastitis jest dezynfekcja poudojowa strzyków, która powinna być wykonana natychmiast po zdjęciu kubków udojowych. O skuteczności zabiegu w dużym stopniu decyduje czas ekspozycji skóry strzyka na działanie środka. Środek dezynfekcyjny  powinien być w kontakcie ze skórą przez okres min. 15–30 sekund lub do czasu zamknięcia się kanału strzykowego.  Tym sposobem uniemożliwiamy wnikanie bakterii do wymienia.



  • Poudojowa dezynfekcja strzyków zmniejsza ryzyko zakażenia wymienia w czasie, gdy mięsień zwieracza nie zamyka jeszcze kanału strzykowego, a nabłonek nie wytworzył jeszcze naturalnych składników przeciwbakteryjnych
Ilość użytego środka dezynfekcyjnego, który bezpośrednio pozostaje w kanale strzykowym wynosi zaledwie 0,1–0,15 ml. Przed kolejnym dojem wymię należy dokładnie umyć i osuszyć. W ten sposób usuwa się nieczystości oraz resztki środka dezynfekującego ze skóry strzyka. Ponadto należy pierwsze 3 strugi mleka zdoić na przeddajacz, eliminując środek znajdujący się w strzyku, a jednocześnie następuje sprawdzenie jakości mleka. Po tych zabiegach zanika ryzyko przedostania się do mleka pozostałości aktywnych związków przeciwbakteryjnych, które są wykrywane jako substancje hamujące.

Beata Dąbrowska
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 12:06