StoryEditorChoroby krów

Najczęstsze błędy prowadzące do przemieszczenia trawieńca

21.12.2018., 18:12h
W dużych stadach w oborach wolnostanowiskowych warto oddzielać świeżo wycielone pierwiastki od wieloródek z różnych powodów, jednym z nich jest przeciwdziałanie wystąpieniu przemieszczenia trawieńca.

Pierwiastki przegrywają konkurencję o dostęp do stołu paszowego

Jedną z przyczyn zwiększonego ryzyka przemieszczenia trawieńca jest wprowadzanie do obory wolnostanowiskowej pierwiastek do licznej pierwszej grupy zaraz po porodzie. Zwierzęta te są słabe i nie potrafią znaleźć swojego miejsca w grupie, jedzą na końcu, przeważnie przebrany TMR, w którym brakuje pasz treściwych, czyli energii. A przecież niewypełnienie przewodu pokarmowego połączone z niedoborem energii jest jedną z przyczyn tego schorzenia. Podobna sytuacja jest w oborach ze stacjami żywieniowymi. Pierwiastki wchodzące do stacji paszowej są często wyganiane przez krowy wieloródki, które zjadają paszę treściwą zaplanowaną dla tych młodych zwierząt.

Zmiana podłoża wpływa na chęć pobierania paszy

Kolejnym błędem adaptacyjnym jest wprowadzenie pierwiastek, które przebywały na pastwisku lub głębokiej ściółce do obory z posadzką betonową czy rusztową. Pamiętajmy, że zwierzęta potrzebują trochę czasu, by nauczyć się chodzenia po twardym betonie. Nim się przyzwyczają do betonu, pobierają bardzo mało paszy, bo wolą leżeć w zaścielonych stanowiskach niż chodzić po betonie do stołu paszowego.

Ryzyko przemieszczenia trawieńca jest potęgowane przez ketozę, 11,9 x, zatrzymanie łożyska 6,8 x, zapalenie macicy 4,7 x i hipokalcemię 4,9 x. Patrząc na te wskaźniki musimy się zastanowić czy żywienie naszych krów w okresie przejściowym jest prawidłowe, bo większość tych schorzeń jest spowodowana błędami żywieniowymi powstałymi w tym czasie.

Nie można dopuścić do zagrzania paszy

W okresie letnim mamy do czynienia często z zagrzewaniem się pasz  w oborach, co ma istotny wpływ na zmniejszenie pobrania, a zatem, może również powodować przemieszczenia. W tej sytuacji powinniśmy karmić zwierzęta 2- krotnie stosując zasadę, że rano wysypujemy 40% dawki, a resztę w odpasie wieczornym.

Andrzej Rutkowski
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 19:39