StoryEditorWiadomości

Najlepsi rolnicy i agrofirmy nagrodzone na Gali konkursu Agroprzedsiębiorca 2021-2022

04.09.2022., 11:09h
10 sierpnia br. w Belwederze w Warszawie odbyła się Gala konkursu Agroprzedsiębiorca 2021-2022 r. Honorowym patronem tej imprezy był wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, którego na uroczystości reprezentował sekretarz stanu Ryszard Bartosik. Kancelarię Prezydenta RP reprezentowała Grażyna Ignaczak-Bandych oraz poseł Jan Krzysztof Ardanowski, szef Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie. W uroczystości udział wzięli Waldemar Broś, prezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. oraz Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Celem konkursu od lat jest nagrodzenie i promowanie najlepszych polskich rolników 

Od 31 lat celem konkursu Agroprzedsiębiorca RP, który w latach 1991–2007 nosił nazwę Agrobiznesmen Roku, jest wyłanianie, nobilitowanie i promowanie najlepszych polskich rolników i agrofirm.

Organizatorami konkursu i Gali Agroprzedsiębiorca RP były: Stowarzyszenie AgroBiznesKlub reprezentowane przez przewodniczącego Rady Janusza Gołosa i prezydenta Macieja Paradowskiego oraz redakcja Magazynu Ludzi Przedsiębiorczych AGRO reprezentowana przez redaktora naczelnego Leona Wawreniuka, pomysłodawcę i współtwórcę konkursu Agroprzedsiębiorca RP.

Nagrodami, w zależności od kategorii konkursowej, były buzdygan bądź szabla oficerska oraz metalowy dyplom konkursowy.

Szable oficerskie dla najlepszych mleczarzy

W kategorii Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2021–2022 wyróżniono przedstawicieli branży mleczarskiej. Główną nagrodą w tej kategorii była szabla oficerska, którą otrzymał Edward Bajko – prezes Zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek w Radzyniu Podlaskim w woj. lubelskim, związany z macierzystą firmą od ponad 35 lat. SM Spomlek to zdecydowany lider w kategorii producentów serów długodojrzewających. Jest też znaczącym producentem innych rodzajów sera. Spółdzielnia ta skupuje mleko od 1200 dostawców z 10 województw. Publikacja konkursowa prezesa Edwarda Bajko została zatytułowana: Serenada i Skarby Serowara – jakość nade wszystko! Warto tutaj dodać, że prezes Bajko jest także prezesem zarządu Polskiej Izby Mleka i dobrym przyjacielem redakcji „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Grażyna Ignaczak-Bandych, Edward Bajko – prezes SM Spomlek w Radzyniu Podlaskim

  • Grażyna Ignaczak-Bandych, Edward Bajko – prezes SM Spomlek w Radzyniu Podlaskim

Wzorowym Agroprzedsiębiorcą RP została również Irena Miedzińska, prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK w Sieradzu w woj. wielkopolskim, związana z sieradzką OSM od 43 lat. W 2009 r. po objęciu steru rządów w OSM WART-MILK – spółdzielni, wedle opinii płynących z branży mleczarskiej, skazanej na upadek, dzięki dobrej współpracy całego zarządu z kadrą kierowniczą spółdzielni i rolnikami wchodzącymi w skład Rady oraz podjętym na szeroką skalę inwestycjom udało się nie tylko temu zapobiec, ale – co ważne – przez kilkanaście lat zbudować mocną pozycję sieradzkiej spółdzielni na rynku mleczarskim. Obecnie w szerokiej ofercie OSM WART-MILK znajdują się o wysokiej jakości: mleka UHT i smakowe pod własną marką MU!, spożywcze oraz mleko kozie ME!, masło, śmietany i śmietanki UHT, napoje fermentowane, serki homogenizowane, serki kanapkowe, twarogi oraz wyroby w proszku. Wszystkie one spełniają wymogi w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego żywności w oparciu o analizę HACCP i wymagania standardu IFS. Aktualne hasło reklamowe sieradzkiej spółdzielni brzmi: OSM WART-MILK: Zadowolenie klientów jest naszym sukcesem. Wato też tutaj dodać, że prezes Irena Miedzińska objęła swoje stanowisko w czasie, gdy WART-MILK stał na krawędzi ekonomicznej przepaści. I wspólnie ze swoim zastępcą wiceprezesem Dariuszem Ostrouchem przy ogromnym współudziale rady nadzorczej doprowadziła firmę do ponownego rozkwitu. Prezes Miedzińska i inni spółdzielcy z Wart-Milku to są nasi przyjaciele. Zaś przebiegi Walnego są systematycznie przedstawiane na łamach TPR.

Irena Miedzińska – prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK w Sieradzu

  • Irena Miedzińska – prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej WART-MILK w Sieradzu

Kierując się rzetelnością dziennikarską informujemy także, że Wzorowym Agroprzędsiębiorcą RP został uhonorowany także Jarosław Marciniak, prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej CUIAVIA, którego w laudacji przedstawiono jako światłego wizjonera i konsekwentnego realizatora rozlicznych przemian technicznych i technologicznych w praktyce. OSM CUIAVIA w Inowrocławiu zrzesza ok. 450 dostawców i zatrudnia 140 wysoko wykwalifikowanych pracowników. Obecni w belwederskich ogrodach usłyszeli także, że CUIAVIA jest dobrze postrzeganym producentem nabiału w całej Polsce, zdolnym konkurować na rynku europejskim.

Zasłużeni dla Rolnictwa

Honorową Odznakę „Zasłużony dla Rolnictwa” nadaną przez wicepremiera Henryka Kowalczyka otrzymali:

  • Julian Andrzejewski,
  • Mirosław Dębski,
  • Dawid Grot,
  • Dominik Grot,
  • Małgorzata Jasek,
  • Stanisław Najda,
  • Andrzej Wydrzyński,
  • Janusz Zakrzewski.

Wszystkim nagrodzonym w imieniu Redakcji TPR gratulujemy – redaktorzy naczelni: Krzysztof Wróblewski i Paweł Kuroczycki.

Oprac. Krystyna Nowakowska
Zdjęcia: Kancelaria Prezydenta RP

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 35/2022 na str. 42. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR:  Zamów prenumeratę.

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. październik 2023 19:12