Przestronna i pełna automatów obora się opłaciła. Wydajność krów przekracza 13 tysBeata Dąbrowska
StoryEditorObory

Przestronna i pełna automatów obora się opłaciła. Wydajność krów przekracza 13 tys. [ZDJĘCIA]

18.04.2023., 14:00h
Beata DabrowskaBeata Dabrowska
Wizyta w tej oborze, to po prostu przyjemność. Przestronna, widna, doskonale wentylowana i spokojna – tak można ją opisać w kilku słowach. Dlaczego spokojna? Bo leniwie przechadzające się po obiekcie i przeżuwające na legowiskach krowy, zupełnie niezwracające na nas uwagi, to przejaw największego komfortu, jaki swoim zwierzętom zapewnili Iwona i Przemysław Kawulowie z Frydrychowa. Dobrostan zwierząt i funkcjonalność obory to jedno, ale estetyka wykonania i czystość, to już wartość dodana.

Obora wielofunkcyjna pod każdym względem

Kiedy w 2017 roku Iwona i Przemysław Kawulowie przejęli gospodarstwo po rodzicach pana Przemysława, szybko zdecydowali, że postarają się je rozwinąć i utrzymywać z produkcji mleka. I chociaż na starcie mieli już przekazaną przez rodziców wolnostanowiskową oborę na 55 sztuk, z halą 2x4 stanowiska, to ambicje następców sięgały znacznie dalej.

Od początku wiedzieliśmy, że chcemy wybudować oborę funkcjonalną pod każdym względem, zapewniającą zwierzętom najwyższy komfort bytowania i jednocześnie pozwalającą na obsługę stada tylko własnymi siłami i bez większego uszczerbku dla czasu poświęconego rodzinie. Taką możliwość dawało maksymalne zrobotyzowanie prac – wspomina Iwona Kawula.

Budowa nowoczesnej obory zajęła rolnikom rok

Budowa obory ruszyła w listopadzie 2020 roku i dokładnie po 12 miesiącach prac budowlanych i wyposażeniowych hodowcy rozpoczęli jej użytkowanie, wprowadzając do obiektu pierwsze 80 krów dojnych. Przyjrzymy się zatem temu nowoczesnemu i ze wszech miar komfortowemu zarówno dla krów, jak i ich właścicieli obiektowi.

Powierzchnia budynku (o wymiarach 66...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. wrzesień 2023 21:47